Ana sayfa Haber Hareket eden fotoğraflar: Cinemagraph

Hareket eden fotoğraflar: Cinemagraph

0

New York”lu fotoğrafçı Jamie Beck ve görsel grafik sanatçısı Kevin Burg, Cinemagraph adını verdikleri devrim yaratacak bir fotoğraf tekniği geliştirdiler…

Fotoğraflardaki belli bölümlerin izole edilip animasyon yoluyla birden fazla fotoğrafın bir araya getirilmesi ile yeni bir teknik meydana getirildi. “Cinemagraph” adını alan teknik ile fotoğraflardaki yaşama dair anlarda hareket unsuru yaratıldı. Daha öncesinde 256 renge kadar(8bit) hareketli animasyonlar yapılıyordu. Bunlar karikatür tarzı çalışmalardı. Cinamagraph tekniği ise adeta devrim niteliğinde!
 

Fotoğraflardaki belli bölümleri izole edip animasyon yoluyla birden fazla fotoğrafın birleştirilmesi ile yeni bir teknik meydana getirildi. Cinemagraph adını alan teknik ile fotoğraflardaki yaşama dair anlarda hareket unsuru yaratıldı. Bu konuda Görsel grafik sanatçı Kevin Burg, 2009 yılında gif. biçiminde denemeler yapmaya başladı. Burg, Fotoğrafçı Jamie Beck ile New York Moda Haftası”ndan sonra birlikte çalışmaya başladılar. Belirli formatlardaki fotoğraflardaki belli bölümleri izole edip animasyon yoluyla birden fazla fotoğrafı birleştirdiler. Böylelikle fotoğraflardaki yaşama dair anlarda hareket unsuru yaratıldı. Tekniğin adı “Cinemagraph” olarak açıklandı. Süpermodel Coco Rocha ile fotoğraf çekimleri gerçekleştirilerek bunlar üzerinde Cinemagraph tekniği uygulandı. Sonuçlar fotoğraf camiasında büyük ilgi gördü.
 

Burg ve Beck, oluşturdukları teknikteki tek bir çalışma için bazen bütün bir gün çalışılmasının gerektiğini açıkladılar. En kolay çalışmanın en az 3-4 saat zaman aldığını belirtildi. Sosyal medya ve özellikte Tumblr”da yoğun ilgiyle karşılaşan tekniğin görüntü stili ve terminolojisi başlı başına bir teknik olarak kabul edildi. Böylelikle başta web sitelerinde olmak üzere fotoğrafçılar, görsel malzemelerinin sunumunu Cinemagraph ile gerçekleştirebilir, dijital içeriklerde bu tür görseller kullanılabilir ve yine ilerleyen süreçlerde basılı mecralarda cinemagraph tekniği ile meydana getirilen çalışmalar yer bulabilir. Düşünsenenize bir haberci, bir doğa felaketini görüntülüyor, burada felaketi betimleyen görüntü hareketli bir formda sağlanabilecek.
 

Diğer fotoğraflar için tıklayınız.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here