Ana sayfa Donanım Hard disk değiştirme ve yeniden kurulumun temel noktaları

Hard disk değiştirme ve yeniden kurulumun temel noktaları

0

Basit adımlarla hard disk değişimi

Birçok kullanıcı, kullandığı notebook”la ilgili her sorunda yetkili servise muhtaç olmadan bir şeyler yapabilmek, bilgisayarının işleyişine daha fazla hakim olabilmek istiyor. Ancak başlangıç seviyesi için yeterli bilgileri bulmak o kadar da kolay olmayabiliyor. Teknik konularda bilgi edinmek isteyen okuyucularımız için, deneyimli teknik servis Tecpro”dan uzman teknisyen Hüseyin çakır ile görüştük ve notebook”lar için adım adım hard disk değişimi ile ilgili bilgi aldık.
 
Başlangıçta en önemli noktayı hatırlamak gerekiyor: Eğer dizüstü bilgisayarınız hala garanti kapsamındaysa, kesinlikle hard disk değişimini kendiniz yapmaya çalışmayın. Mutlaka ürünün teknik servisine başvurarak yardım isteyin. Ancak artık notebook”unuz garanti kapsamından çıktıysa, aşağıdaki adımları izleyerek hard diski kolayca değiştirebilirsiniz.
Dizüstü bilgisayarınızı arka kapağı görecek şekilde çevirdiğimizde, değiştirilebilir komponentlerin bulunduğu kapakları göreceksiniz. Bunlar “memory” yazısıyla belirtilen hafıza, yani RAM kapağı, “mini card” yazısıyla belirtilen hafıza kartı kapağı ve “HDD” olarak gösterilen hard disk kapağı.

 

 
  Hard disk kapağını, vidalarını sökerek açıyoruz
Kapağı açtığımızda, dönüştürücülerle yuvaya yerleşmiş olan hard diski görüyoruz. Burada biraz dönüştürücülerden söz edelim. Dönüştürücü, hard diskin dizüstü bilgisayar üzerindeki yuvasına rahatça oturabilmesini ve takıp çıkarılabilmesini sağlayan bir ekipman. Yeni modellerde dönüştürücülerin kullanılmadığını da görebiliyoruz. Dönüştürücü kullanan bir modele sahipsek, yeni hard diskimizin de bir dönüştürücüsü bulunması gerekiyor.
 
 
  Yeni hard diskimizi yerleştiriyor ve kapağı kapatıyoruz. 
Bilgisayarımızı açtığımızda, genellikle F2 tuşuna basarak ulaştığımız BIOS ekranını açarak bilgisayarın yeni diski görüp görmediğine bakıyoruz. Burada Main menu içinde, Primary Master ve Secondary Master kontrollerini görüyoruz. Secondary Master”ın yanında yeni taktığımız hard diski görebiliyoruz.
 
 

 

 

  Bu adımdan sonra, diski değiştirdiğimiz için, sistemi yeniden kurmamız gerekiyor. öncelikle BIOS ekranında, top menu”den Advanced Sata controller modunu değiştiriyoruz. Modu, “Enhanced”den “Compatible”a getiriyoruz.
 
İşletim sistemini CD”den yüklüyoruz. Top menu içindeki Boot menu içinde, optik medyanın adını görmemiz gerekiyor. Gördüğümüzde, optik medyayı ilk sıraya alıyoruz. F10 tuşuna basarak ayarları kaydediyor ve çıkıyoruz. Ekranda “önyükleme için bir tuşa basın” cümlesini görüyoruz, bir tuşa basarak önyüklemeyi başlatıyoruz.
.

 

 
  Bunun sonrasında, bölümleme işlemine başlıyoruz. Bölümlenmemiş alanda bir bölüm oluşturmak için C”ye basıyoruz.
 
C: ve D: bölümlerinden C:”yi seçerek Enter tuşuna basıyoruz.  
  Sonraki ekranda, bilgisayar bize bölümü, NTFS dosya sistemi kullanarak biçimlendirme için çabuk ve normal seçeneklerini sunuyor. Hard diskimizi değiştirdiğimiz için çabuk değil normal modu seçiyoruz.

 

 

Bir sonraki ekranda, kurulum dosyalarının bilgisayara kopyalandığını görüyoruz. Bu işlem, dizüstü bilgisayarımızın hızına göre farklı sürelerde tamamlanabilir. Böylece belleğe atılan dosyalar açılarak Windows kuruluyor ve bilgisayar otomatik olarak kendini yeniden başlatıyor. Burada “CD”den önyükleme için bir tuşa basın” ifadesi yeniden görüntülendiğinde, hiçbir tuşa basmıyoruz.
 
 
  Windows XP Kur Sihirbazı görüntülendiğinde, sihirbaz bizi yönlendirmeye başlıyor. “İleri” diyerek devam ediyoruz. Lisans sözleşmesini kabul ediyoruz, sonrasındaysa sırasıyla Bölge ve Dil Seçenekleri, Klavye dili, kullanıcı adı ve Saat ve Zaman ayarlarını yapıyoruz. İşlem, sürücü CD”sini takarak ekran kartı, ses kartı, board chipset sürücüsü, kart okuyucu, Ethernet portu gibi parçaların sürücülerini yüklediğimizde tamamlanıyor. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here