Ana sayfa Makale Hangi mobil işletim sistemi?

Hangi mobil işletim sistemi?

0

Hangi mobil işletim sistemi?

Günümüzün büyük kısmı, akıllı telefon ya da tablet ekranlarında geçiyor. Ya siz hangi mobil işletim sistemini kullanıyorsunuz? Memnun musunuz? Kullandığınız işletim sisteminin artılarını, eksilerini biliyor musunuz? Ya da daha çok şey vaat eden bir diğerine geçmeyi hiç düşündünüz mü?

KİŞİSELLEŞTİRME

iOS : Apple ekosistemi fena halde içine kapalı bir sistem ve şirket yöneticileri Steve Jobs”tan miras kalan bu takıntıdan taviz verecek gibi durmuyor. iOS”un görünüşünü ve temasını değiştirmek imkansız olmasa da çok zor. iOS aygıtınıza başka bir aygıttan fotoğraf,  müzik ya da video gibi dosyaları yüklemek için bile yine bir Apple yazılımına ya da bilgisayarına ihtiyacınız var.

Android : Açık kaynaklı Android bu konuda ne kadar esnek olunabiliyorsa o kadar esnek. Arayüzü ve kabuğu her üretici, kendi cihazının yeteneklerine ve performansına göre değiştirebildiği gibi, kullanıcı olarak siz de bu konuda sınırlarınızı zorlayabilirsiniz. Sadece widget”leri kullanarak bile harikalar yaratmak mümkün. Uygulama simgelerini, renk temalarını değiştirmek de sadece bir uygulama indirmek kadar basit. Bir USB kablo ile ya da çoğu zaman SD kart ile istediğiniz dosyayı cihazınıza aktarabilirsiniz. Daha ne olsun? (KAZANAN)

Windows Phone : Microsoft bu konuda iOS”tan daha ileride ancak Android”in rahatlığına da ulaşabilmiş değil. Başlangıç (ana) ekranını ve kilit ekranını değiştirebiliyor, renk seçeneklerini, arka planı ve uygulama kutucuklarını kendinize göre düzenleyebiliyorsunuz. Ancak kutulardan oluşan ana ekran mantığı burada yapabileceklerinizi sınırlıyor. Dosya aktarma konusunda ise piyasada bulunan dizüstü ve masaüstü bilgisayarların ezici çoğunluğu da Windows kullandığından, sorun yaşayanını görmedik.

 

Hangi mobil işletim sistemi?

GüVENLİK

iOS : Apple ekosisteminin yukarıda şikayetçi olduğumuz dışa kapalılığı burada işe yarıyor. Dışarıdan ne kadar az müdahale, o kadar az tehdit demek. Hem virüs ve trojan gibi zararlı yazılımlar, hem de uzaktan erişim gibi riskler iOS”te yok denemese de minimum düzeyde. Dikkat edilmesi gereken belki de tek şey, parola güvenliğiniz… Zira galaksimiz ikinci bir iCloud sızıntısına daha hazır değil. (KAZANAN)

Android : Yukarıdaki doğru orantı aynen burada da geçerli. Apple, uygulama konusunda çok titiz ve eğer cihazınızı illegal bir işlemle kırdırmadıysanız (jailbreak) şirketin kılı kırk yaran titiz filtrelerinden geçmemiş bir uygulama yükleyemezsiniz. Ancak Android için bu risk büyük, Play Store”den bile hangi uygulamayı indirdiğinize ve onlara hangi yetkileri verdiğinize dikkat etmelisiniz. Tabi ki söylememize gerek yok; Android cihazınıza web”ten ya da başka kaynaklardan hangi dosyaları indirdiğinize de çok dikkat edin.

Windows Phone : En az 20 seneden bu yana biliyoruz ki Microsoft demek, virüs demek, trojan demek, keylogger demek, açık demek. Her ne kadar Microsoft kendi blogunda Windows Phone için hazırlanan uygulamaların gayet güvenilir olduğunun özellikle altını çizse de, bize klasik uyarıları yapmak düşüyor; kaynağını bilmediğiniz içerikleri indirmeyin & tıklamayın, işletim sisteminizi güncel tutun ve mobil güvenlik uygulamalarını kullanın.

 

Hangi mobil işletim sistemi?

UYGULAMA çEŞİTLİLİĞİ

iOS : App Store”da iPhone için 1 milyondan, iPad için ise 500 binden fazla uygulama var. özellikle iOS 7 ve 8″in duyurulmalarından sonra uygulama sayıları da katlanarak arttı. iOS kullanıcıları geçtiğimiz yıl bu uygulamalar için toplamda 10 milyar dolardan fazla harcamışlardı.

Android : Akıllı telefon pazarının lideri Android işletim sistemi. Doğal olarak uygulama çeşitliliğinde de liderlik onda. Play Store, hem uygulama sayısı hem de bu uygulamaların indirme sayısı olarak iOS”u geride bırakalı çok oldu. (KAZANAN)

Windows Phone : Windows Phone”un uygulama marketi Market Place de 2014 ilk yarısı itibariyle 255 bin uygulama sayısı geride kalmıştı. İstatistikler Windows için her geçen gün 500 yeni uygulama daha geliştirildiğini gösteriyor. Yani bu yıl başı itibariyle bu rakam 400 bine ulaşmış olmalı. Windows Phone kullanıcıları günlük 10 milyon uygulama indiriyor.

 

Hangi mobil işletim sistemi?

GüNCELLEMELER

iOS : Her büyük güncellemesi başlı başına bir olay olan iOS, bu konuda hantal ama göreceli olarak daha stabil. Her iOS güncellemesi, bir önceki sürümdeki eksikleri ve hataları geç de olsa gideriyor. Elbette zaman zaman yenilerini getirdiğini de saymazsak…

Android : Son dönemde Android”in güncelleme stratejisi de iOS”a benzedi. Büyük yenilikler getiren ve heyecan yaratan ana sürüm güncellemeleri ile onu takip eden, bug-fix”lere ağırlık vermiş ara güncellemeler. Burada avantaj, üçüncü parti Android uygulamalarının, iOS uygulamalarına göre daha sık (ve daha erken) güncellenmelerinde. (KAZANAN)

Windows Phone : Microsoft, Windows Phone”un sürümlerinde de masaüstü Windows”u takip ediyor. Mobil işletim sistemleri içinde en çok ara güncelleme Windows Phone”da. Zaten masaüstü ya da dizüstü bilgisayarlarımızda da öyle değil miydi?

 

Hangi mobil işletim sistemi?

ERİŞİLEBİLİRLİK

iOS : Söylemeye gerek var mı bilmiyoruz ama iOS kullanabilmek için bir iPhone ya da iPad sahibi olmanız gerek. Emsalleriyle ve piyasa standartlarında karşılaştırıldığında ise bu cihazların hiç biri ucuz değil. Belki de  bu yüzden, küresel mobil işletim sistemi pazarında iOS”un payı sadece %12.7

Android : özellikle uzakdoğulu üreticilerin düşük ve orta segment ürünleri ile piyasayı çeşitlendirmesi ile Android cihazlar daha rahat ulaşılabilir oldu. Pazarda toplam %15.5″luk pay ile Apple ürünlerini bile geride bırakan çinli üreticiler Lenovo, Xiaomi ve Huawei”nin bundaki payını reddedemeyiz. Android işletim sisteminin pastadaki payı tam %83.1 (KAZANAN)

Windows Phone : Masaüstü ve dizüstü pazarındaki tartışmasız Windows hakimiyetinin, iş mobile gelince esamesi okunmuyor. Windows Phone”un pazardaki payı sadece %3. Bunda Nokia”nın büyük katkısı var ancak son gelişmelerden sonra Microsoft”un işi daha da zor.

 

Hangi mobil işletim sistemi?

Karşılaştırmamızdaki değerlendirme ve tavsiyeleri izlerseniz, bizim favorimizin Android işletim sistemi olduğunu göreceksiniz. Bunda en büyük etken, Android”in esnekliği ve kişiselleştirilebilirliği. Elbette uygulama zenginliği de buna dahil. iOS 8“den sonra Android Lollipop için bloglarda okuduklarımız ve beta testlerimiz de bu kararımızı pekiştiriyor.

Düşük ve orta segment akıllı telefonlarda zaten Android tek seçenek gibi. Ancak bir üst segment kullanıcılarına da aynısını öneriyoruz. Samsung Galaxy S5, HTC One ya da Sony Xperia Z3, hem büyük ekranlı, hem yüksek performanslı ürünler. Her alanda iPhone 6 ve 6 Plus ile yarışabilecek durumdalar.

Yine de şunu belirtmeden geçmemek lazım, iOS kararlılık ve stabillik açısından Android”in önünde. Ayrıca geniş kitlelerin love-mark”ı olması nedeniyle de psikolojik bir arzu nesnesi.

Windows Phone ise maalesef tüm kulvarlarda son sırada. Zira Microsoft, çok geç girdiği akıllı telefon pazarında ne yeterli ürün yelpazesi sunabildi, ne de bir yenilik katabildi. Güçlerini birleştirdikleri Nokia”nın bir zamanki tartışmasız krallığını mumla arıyorlar ve var olma mücadelesi veriyorlar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here