Ana sayfa Donanım Hangi MacBook Size Göre?

Hangi MacBook Size Göre?

0

Sorunsuz kullanım için doğru Mac”i seçmek

Merhaba;
Laptop almak konusunda kararını Apple”dan yana kullanmış ama hala hangi “MacBook bana göre?” diye düşünen Apple severlerin seveceği bir konuya değineceğiz.
 

Hangi MacBook Size Göre?
Bu soruya bir MacBook”u da dahil etmek isterdim ancak Apple beyaz şirin MacBook”ların artık üretilmeyeceğini duyurdu dolaysıyla iki seçeneğimiz kaldı:

MacBook Air mı? MacBook Pro mu?
Karşılaştırma, benzerlik ve önerilerime ürünleri tanıtarak başlamayı tercih ediyorum.
 

Macbook


MacBook Air

Apple tarafından tanıtımı zarf içerisinden çıkartılarak yapılan bu ürün çıktığı gün bilgisayar tarihindeki yerini bileğinin hakkı ile elde etti. Dünyanın en ince, en hafif, en sessiz, gibi birçok “en”e sahip olan MacBook Air, MacBook Pro”ya olan benzerlikleriyle de ön planda.
 

Bir göz atmak gerekirse;
Her iki cihaz da Intel”in en gelişmiş modellerini (Core 5 ve 7) kullanıyor.
Her iki cihaz da alüminyum yekpare kasalardan oluşuyor.
Her iki cihaz da arkadan aydınlatmalı klavyeye sahip.
Her iki cihaz da aynı klavyeye sahip.
 

Bu kadar benzerliğin yanında MacBook Air”i Pro”dan ayıran özellikler de bir hayli fazla;
 

 

MacBook Air, 11 ve 13 inçlik modellere sahip MacBook Pro ise 13,15 ve 17 inçlik modellerle kullanıcı karşısında.
MacBook Air SSD teknolojisiyle geliyor. MacBook Pro”ya sonradan dahil edilebilir.
MacBook Air Maximum 4 GB RAM ile kullanılabiliyor MacBook Pro”da ise 8 GB”a kadar yükseltilebilir.
MacBook Air 11 inçlik modelinde 5 saat olan pil ömrü 13 inç modelinde tüm MacBook Pro”larda olduğu gibi 7 saat.
MacBook Air”ler daha az alanda daha fazla piksel kullanıldığından MacBook Pro”ların bir üst modelleriyle aynı çözünürlüğe sahip.
MacBook Air 2 Adet USB 2.0 , 1 Adet Thunderbolt çıkışına sahip ve DVD okuyucusu yok.
 

MacBook Air”in, genellikle günlük kullanım için uygun olduğu lanse edilse de şimdiden MacBook Pro”lara satış rakamlarıyla kafa tutabilecek hale geldi. Bilgisayar dünyasında Ultrabook serisinin en güçlü lideri olan MacBook Air, özellikle 13 inçlik modeliyle birçok markanın notebook serisini geride bırakacak özelliklere sahip:

1.8 Ghz”e kadar Intel i7 İşlemci
11.6 ve 13 inçlik ekran seçenekleri
4 GB” a kadar Ram
256 GB”a kadar SSD
7 Saat”e kadar pil ömrü
1440 x 900 piksel” e kadar çözünürlük sunan Intel HD Grafik Kartı
2 USB 2.0 ve 1 Thunderbolt bağlantı noktası
Dünyanın en iyi işletim sistemi OS X Lion

 

MacBook Pro
Apple”ın laptop cihazları için her zaman amiral gemisi görevini edinen Pro serisi yine tüm rakiplerinden önde olacak özellikler ve eşsiz tasarımı ile karşımızda. MacBook Air ile karşılaştırıldığında çok baskın performans verileri nedeniyle öne çıkan Pro serisi Apple”ın Türkiye”de uygulamaya başladığı fiyat politikası nedeniyle de önceki yıllardaki gibi ulaşılmaz değil.
 

MacBook Pro”yu üreticisi Apple, mobil stüdyo ve mobil bilgi işlem merkezi olarak adlandırıyor. Aslında tespit hiç de yanlış değil çünkü bir grafikçi ya da bir tasarımcının bir bilgisayardan beklediği her şeyi sunan MacBook Pro taşınabilir olmasıyla da “Neden bütün tasarımcılar Apple kullanır?” sorusuna cevap oluyor.
 

MacBook Pro 13,15 ve 17 inçlik modelleriyle kullanıcı profilini geliştirse de son kullanıcının genel tercihi daha hafif ve daha taşınabilir olması kaynaklı 13 inçten yana. 15 ve 17 inçlik modeller ise IT sorumluları, tasarımcılar, ses mühendisleri ve post prodüksiyon gibi rander”ın ön planda olduğu iş sahipleri ve profesyoneller tarafından kullanılıyor.

Teknik özellikleri ve boyutları bakımından 3 ayrı boyut için 5 ayrı seçenek sunan MacBook Pro”ların sunduğu yelpazeye gelince;
Şimdi, bu veriler ışığında MacBook Air ve MacBook Pro”yu birkaç soru yardımıyla karşılaştıracak ve doğru seçeneği arayacağız.
 

 

Ne için kullanacağız?
Alacağımız MacBook modelini ne için kullanacağımız büyük bir önem taşıyor çünkü elimizin altında duracak cihaz isteklere göre sınıflandırılmış; bu nedenle de istekler arttıkça fiyatta büyük adımlarla yukarılara taşınıyor.

CD/DVD gibi medyalarla ilgilenmiyor, işinizi laptopunuz ve internet aracılığıyla yapıyorsanız, gazeteci, öğrenci, sosyal medya uzmanı ya da internet gezgini iseniz MacBook Air sizler için tasarlandı. İçeriğinde sadece sizin ihtiyacınız olan şeyler var ve bu nedenle çok hafif ve kullanışlı.Gün içerisinde mailinize tasarım dosyaları geliyor ve değişiklik isteniyorsa, ses ve video dosyaları üzerinde değişiklikler yapıyor ve bunları CD/DVD gibi medyalara kopyalıyorsanız önünüzde tek ama dünyanın en güçlü dizüstü seçeneği var: MacBook Pro.
 

Fiyat?
Apple almak istiyor ancak çok fazla bir bütçeye sahip değilseniz özellikle karne dönemlerinde APEX”in sunduğu indirimlerden yararlanarak giriş seviyesi Maçom PO”yu alabilir ve Apple dünyasına merhaba diyebilirsiniz.
 

 

Ekran boyutu sizin için ne kadar önemli?
MacBook Pro 13, 15 ve 17 inçlik seçeneklerini sunarken 13 inç ile hem fiyat/performans hem de taşınabilir olması açısından günlük kullanıma önem veren son kullanıcıyı hedeflemiş. Ancak 15 ve 17 inçlik modeller ise tamamen spesifik kullanıcı kitlesini elinde tutmaya yönelik. Tasarımlarınızı açık havada yapmayı seviyor yada her an üzerinde oynamalar yapmak istiyorsanız MacBook Pro serisinin büyük abileri 15 ve 17 inçlik modeller sizler için sunuldu.
 
Sonuç olarak eğer taşınabilir cihazlarla aranız iyi ama Apple ürünleriyle henüz tanışmadıysanız bu yazının size kılavuz olabileceğini düşünüyor, seçiminizi son üç soruyu kendinize sorarak yapmanızı tavsiye ediyorum.
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here