Ana sayfa Makale Hangi Konu için Hangi Objektif?

Hangi Konu için Hangi Objektif?

Portre, spor, kuş, makro gibi çalışmak istediğiniz fotoğraf konusuna göre objektif tercihini yapmanız gerekir. Bu tercihinize yardımcı olacak önerilerimi sizlerle paylaşıyorum.

0

Elimizdeki makine hangi marka, hangi model olursa olsun iş gelip sonunda objektife dayanıyor. Makine ne kadar iyi olursa olsun, kalitesiz optik düzeneğe sahip olan objektif her şeyi mahvetmeye yeter de artar bile. Sabit objektifli makinemiz varsa onda sorun yok. Tek objektif ile bütün işimizi görüyoruz. Ama DSLR bir makineye sahipsek ya da aynasız bir makineye sahipsek her konu için farklı bir objektife ihtiyacımız var. Hani derler ya “fotoğrafın hakkını vereceksin” işte bu sözü yerine getirmek için her konu için farklı lens kullanmak gerekli. Tabi bunlar içinde sağlam yapıya sahip bir fotoğrafçı çantası…

Objektifimizi neye göre seçeceğiz?

Çalışmak istediğiniz fotoğraf konusuna göre objektif seçiminizi yapmanız gerekir. Çekim yapacağımız sahneye göre bir seçim yapacağız. Eğer makro çekim yapacaksak, küçük objeler çalışacaksak, buradaki tercihimiz bir portre çalışacak fotoğrafçının tercihlerinden farklı bir objektif seçmemiz gerekecek. Eğer portre fotoğrafı çekeceksek bir spor fotoğrafı çekecek fotoğrafçının tercihlerinden farklı olmalı objektif seçimimiz.

Hal böyle olunca bir çoğumuz diyor ki! Alırım bir tane zoom lens her işimi görürüm. İşte olay bu değil. Evet aldık bir tane zoom lens ve her açıya sahip. Ama zoom değeri arttıkça optik kalitesi düşüyor. Zoom değeri yükseldikçe ışık geçirgenliği düşüyor ve tabi ki bunların hepsi fotoğrafın kalitesini ciddi anlamda düşürüyor. Diyafram açıklığı değişiyor bu nedenle istenilen ışık ve alan derinliği elde edilemiyor. Renk sapmaları yaşanıyor, istenilen renkler elde edilemiyor. Optik bozulmalar ortaya çıkıyor bu da hoşumuza gitmiyor. Her açıda sabit kalan diyaframlı bir objektif alalım diyoruz, o da cebimize ağır geliyor. Yani onların fiyatları çok yükseliyor. Onlar bile sabit odak uzaklığına sahip prime lensler kadar kaliteli sonuç vermiyor.

Standart objektiflerin dışında bazen ultra geniş açı, balık gözü veya perspektif kontrollü objektiflere ihtiyacımız olabiliyor. Tabi objektif seçiminde full frame ve çarpan faktörlü makineler için üretilmiş olanları da ayrı değerlendirmek gerekiyor. Sokak fotoğrafçılığına merak salıyoruz ve diyoruz ki 18-200 zoom lens alayım çıkayım. Ama bakıyoruz ki dar sokaklarda yeterli olmuyor. Çok kayıp veriyoruz. Bunun için benim tavsiyem FF makine kullanıyorsak bir adet 16-35 bir adet 24-70 ve 70-200 çantamızda olmalı. Tabi 50 mm olmazsa olmazımız her zaman yanımızda olmak şartıyla. Zaten bu ekipmanlar çantamızda olduğu zaman bütün gereksinimizi hemen hemen karşılanmış oluyor.

Sahip olmuş olduğumuz ekipmanla neler yapabiliriz bir de ona bakmak gerekiyor. Objektifleri tele, geniş açı ve normal olmak üzere 3 gruba ayırırsak bunlarla neler yapabildiğimizi daha güzel inceleriz. Güçlü kompozisyonlar için ve abartılı perspektifler için geniş açı elimizin altında. Bu objektifler ile geniş bir net alan derinliği elde ederiz ve sahnenin her yerinde keskin bir netlik sağlarlar. Bu da manzara fotoğraflarında ve mimari fotoğraflarda vazgeçilmez bir tercih olur. Sokak fotoğrafçılığında geniş açı kullandığımızda ise sokağın bütün yaşamını bir tek karede anlatmayı başarabiliriz.

Telefoto objektifler ise uzaklıklar arasında istifleme etkisi yaratır. Öndeki nesneyi arka plandan netlik kontrastı ile ayırarak kompozisyonlarımızın etkili olmasını sağlarlar. Portre, spor, kuş ve makro fotoğraflarda tercih edilirler. Bu iki objektif tipi arasında kalan standart odaklı objektifler ise, doğal perspektif yaratırlar. Distorsiyon oluşturmaz, açık diyaframları sayesinde çok hızlı ve keskin sonuçlar verirler.

Sabit odak uzaklı prime objektifler daha önce de bahsettiğim gibi zoom lenslerden daha üstündürler. Daha keskin sonuçlar verir, daha hızlı netleme yaptıkları için keyifli çalışma sağlarlar. Ama zoom objektifler fotoğrafçılar arasında daha tercih edilmektedir. Neden? Çünkü farklı konularda, farklı koşullarda çekim yapmamıza olanak sağlarlar. Prime ve iyi kalitede zoom objektifler arasında baskı farkı pek gözle görülecek kadar değildir. Optik sorun yaşamamak için zoom lenslerde iyi kalitede, açık diyaframa sahip olanları tercih etmeliyiz.

 

Son alarak diyeceğim; fotoğrafa yeni başlayanlar makinesi ile birlikte almış olduğu kit lensi benimser ve onunla her koşulda çalışmaya gayret gösterirler. İşler geliştikçe, fotoğrafçı makinesini ve ekipmanları tanımaya başladıkça, ne çekmek istediğine karar verdiğinde hangi objektifi tercih edeceğine işte o zaman karar verir. Ekipmandan önce fotoğrafa odaklanmak doğru bir yol çizdirecektir. İyi bir fotoğraf makinesi bizi iyi bir fotoğrafçı yapmıyorsa, iyi objektif alınca iyi fotoğraf çekeceğimizde garanti edilmiyor. Öyle olsaydı lezzetli yemekleri hep tencereler pişirir aşçıya pay düşmezdi.

Işık Gönlünüzce Olsun…

Yazan: Feridun Arslan


Bu yazı, Photoline dergisinin Ağustos sayısından alınmıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here