Ana sayfa Mobil Hangi akıllı telefonun pil ömrü daha iyi?

Hangi akıllı telefonun pil ömrü daha iyi?

0

Akıllı telefon almadan önce bu önerileri dikkate alın!
 

Yeni bir akıllı telefon seçerken, genellikle ilk baktığımız özellikler; kamera çözünürlüğü, işlemcisi, ekran büyüklüğü gibi farklıözellikleri birbiriyle kıyaslayarak telefon seçimimizi yapıyoruz.Ancaktelefonunuz ne kadar akıllı olursa olsun pili bittikten sonra, cebinizdeki150 gr ağılığında işlevsiz bir kutudan farksız olacağını unutmayalım. Akıllı telefonların batarya ömürleri konusunda hepimiz az çok deneyim ve duyumlarımızdan mağdur olduğumuz durumlar olmuştur. Sizler için piyasadaki en popüler markaların, amiral gemisi telefonlarını inceledik. 7 akıllı telefonunun ortalama konuşma süresi 740 dakika. Yani yaklaşık olarak 12 saat konuşma süresine denk geliyor. Şimdi gelin birlikte en iyi kullanım süresi sunan akıllı telefonlara birlikte göz atalım.
 

 
Kendimize yeni bir akıllı telefon seçerken baktığımız ilk özellik olmasa da, cihazın bütün özelliklerinden daha uzun süre faydalanabilmek için batarya ömrü hayli önemli bir parametre. Zira birer teknoloji harikası olsalar da şarjı 10 saatte biten bir akıllı telefonun işlevselliğinin sorgulanması gerekiyor.

Which.co.uk tarafından hazırlanan infografik, son dönemin en popüler akıllı telefonlarının batarya ömrü konusunda pek de iyi bir karneye sahip olmadığını ortaya çıkarıyor. Yapılan araştırma 7 akıllı telefon üreticisinin şu anda piyasada bulunan amiral gemi modellerinin pil ömrünü birbiriyle karşılaştırıyor. Konuşma süresinde bu popüler akıllı telefonlar kullanıcılarına ortalama 742 dakika sunabiliyor, yani 12 saat.

 

Konuşma süresi uzunluğunda liderlik, Samsung”un yeni akıllı telefonu Galaxy S IV”ün elinde bulunuyor. 1051 saat konuşma süresine sahip Galaxy S IV”ü, 985 dakika ile en büyük rakiplerinden biri olan Sony Xperia Z takip ediyor. HTC One, 771 dakika ile kullanıcısına ortalama bir konuşma süresi sağlarken, iPhone 5 920 ve Nokia Lumia 500 dakikanın altındaki pil ömürleriyle sınıfta kalıyor.
 

 
İnfografikte internet kullanım sürelerinde de benzer bir tablonun olduğu görülüyor. Galaxy S IV, 405 dakika ile burada da ilk sırada yer alırken, HTC One, 339 dakika ile bu kez kendine ikinci sırada yer buluyor. Blackberry Z10, Sony Xperia Z ve Google Nexus 4, 300 ile 350 dakika arasındaki internet kullanım süreleriyle, ilk beşi tamamlayan diğer akıllı telefon modelleri oluyor. iPhone 5 ve Nokia Lumia 920 ise konuşmada olduğu gibi rakiplerine oranla bir hayli düşük internet kullanım süreleri vaat ediyor.

iPhone 5′in batarya konusunda en iddialı olduğu alan ise şarj süresinin kısalığı. iPhone 5, 141 dakikalık şarj olma süresiyle ilk sırada geliyor. Batarya kapasitelerinin düşüklüğüyle doğru orantılı olarak bu alanda daha iyi sonuç alan bir diğer model ise Nokia Lumia 920 oluyor. Diğer iki kategorinin birincisi Galaxy S IV ise uzun pil ömrünü kısa şarj süresiyle birleştirerek bu açıdan kullanıcıların tercih edebileceği en iyi telefon olarak dikkat çekiyor.

 

Samsung Galaxy S4
Samsung Galaxy S4 bizlere 1051 dakikalık konuşma süresi sunuyor, yaklaşık 17 saat. 5 inç ekranı, güçlü işlemcisi ve yeteneklerini de göz önüne aldığımız zaman 1051 dakika akıllı telefon için oldukça iyi bir süre. Samsung Galaxy S4 internet kullanımındada 405 dakika ile bizlere akıllı telefonlar arasında en uzun süreli internet kullanım performansını da sunan akıllı telefon olma özelliğini gösteriyor.Telefonların şarj olma süreleri de oldukça önemli. Galaxy S4″ün 164 dakikada 2600 mAh kapasitesindeki bataryasını full olarak şarj edebiliyor. Tüm kriterleri göz önüne aldığımız zaman Samsung Galaxy S4″ünbizlere bu kategorideki rakiplerine göre en iyi pil performansını sunan akıllı telefon olduğunu söyleyebiliriz.
 

 
Sony Xperia Z
Sony Xperia Z ile su ve toza dayanıklı cep telefonu ile satış grafiğini oldukça ileri taşıdı.Peki Xperia Z aynı zamanda pil konusunda ne kadar dayanıklı inceleyelim. Sony Xperia Z, Samsung Galaxy S4″den sonra 985 dakika ile en uzun konuşma süresini bizlere sağlıyor.Xperia Z yaklaşık 16 saat konuşma süresi ile ortalamanın üzerinde. İnternet kullanımında ise 322 dakika ile ortalama bir performans sağlıyor. Telefonun full şarj olma süresine gelince Xperia Z, 171 dakika ile kötü bir performans göstererek 2330 mAh kapasitesindeki bataryasını şarj edebiliyor.

Google Nexus 4
LG ve Google”ın güçlerini birleştirerekçıkardığı Nexus 4 modeli, sizlere yaklaşık 846 dakika telefonda konuşma süresi veriyor. 308 dakikalık internet kullanımı süresi ise ortalamanın biraz gerisinde kalıyor. Google Nexus 4, 2100 mAh kapasiteli pilini 211 dakikada tam şarj durumuna getirebiliyor. Tam şarj süresi yaklaşık 4 saat. Google Nexus 4,pil performansı ileakıllı telefonlarda orta seviyede pil performansı sunan bir cihaz durumunda.

 

HTC One
Aldığı tasarım ödülleri ve son derece şık tasarıma sahip HTC”nin amiral modeli One”da incelememizde yerini alıyor. HTC One”ın sağladığı 771 dakikalık konuşma süresi oldukça tatminkar. İnternet kullanımı için 339 dakikalık kullanım süresi ile HTC One”ı Samsung Galaxy S4″den sonra ikinci en uzun süre kullanım sağlayan telefon olduğunu söyleyelim. HTC One”ın en büyük handikapı son bölümde ortaya çıkıyor. HTC One”ın 2300 mAh pil kapasitesi sunan telefonunu tam şarj etmek için gerekli süre maalesef 237 dakika gibi uzun bir zamanalıyor.

Blackberry Z10
Blackberry Z10, tasarım ve donanımı ile Blackberry”nin son yıllarda yaşadığı düşüşe son verebilecek akıllı telefonu. Blackberry Z10 modeli, telefonla konuşma süresi olarak kullanıcılara ortalama sunduğu süre 600 dakika yani kesintisiz 10 saat.Z10 ile 335 dakika boyunca internette kesintisiz gezinti yapabilirsiniz. 1800 mAh pil kapasitesindeki Blackberry Z10″un tam şarj olma süresi ise 170 dakika.
 


 
Apple iPhone5
Apple iPhone serisini çıkardığı günden beri tüm dünyada ses getiren en önemli markalar arasında zirveyi kimseye kaptırmadı. iPhone 5 ise eski cihazlarına göre biraz daha büyümüş ekranı ve gelişmiş işlemcisiyle piyasada yine satış rekorları kırmaya devam etti. Bakalım iPhone 5″in pil performansı nasıl. iPhone 5, 499 dakikalık konuşma süresi ile beklentilerimizin altında kalan bir performans sergiliyor. 266 dakikalık internette gezinme süresi ile aynı kategoride kıyasladığımız rakiplerine göre oldukça alt sıralarda. Ancak iPhone 5″in pil şarj olma süresinde zirveye oturduğunu görüyoruz. 141 dakikalık sürede 1440 mAh”lik pilini tamamen doldurabiliyor. iPhone 5″in rakiplerine oranla daha küçük ekrana ve en düşük pil kapasitesine sahip olduğunu hatırlatalım.

Nokia Lumia 920
Nokia küllerinden doğan Lumia serisi ile tüketicilerin beğenisini kazanmayı tekrar başardı. Satış grafiğini günden güne yukarıya çeken Lumia”nın en çok satan modeli Nokia Lumia 920″nin sizler için pil performansına bakalım. Nokia Lumia 920, 444 dakikalık konuşma süresiyle akıllı telefonlar arasında en başarısız konuşma süresini sağlayan telefon oluyor. Aynı şekilde 235 dakikalık internette gezinme süresi ile Nokia Lumia 920″i bu kategoride en arka sıraya itiyor. Nokia Lumia 920, iPhone 5″den sonra 152 dakikalık tam şarj olma süresiyle 2. sırada yer alıyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here