Ana sayfa Oyun Half Life 2

Half Life 2

0

Herkesin merakla beklediği Half Life 2 oyunu biz Macintosh kullanıcılarının karşısında…

Herkesin merakla beklediği Half Life 2 oyunu biz Macintosh kullanıcıları için çıktı. PC sürümü, 1998 yılında piyasaya çıkan aksiyon oyunları arasında senaryonun önemli bir yere sahip olduğunu önceden hazırlanmış sahneler (Scripted Scenes) ile kanıtlamıştı. Oyuncular kendini bir filmin içindeymiş gibi hissediyorlardı. “önüne çıkanı öldür” felsefesi geride kalmıştı. ‹lk Half Life aksiyon oyunları dünyasında bir devrimdi. Half Life 1’den 5 sene sonra Valve oyunun ikincisini, Half Life 2’yi duyurdu.

Half Life’ın sonunda kahraman bilim adamımız Gordon Freeman, gizemli karakter G-Man’nin teklifini kabul etmek zorunda kalıyordu. Half Life 2 bu noktadan 10 yıl sonra başlıyor. Fakat Gordon aradan geçen 10 yılda ne olduğunu bilmiyor ve kendini City17 adlı şehirde buluyor. Dr.Breen adlı bir bilim adamının yönettiği, sıkı koruma altındaki şehirde neler olup bittiğini anlamaya çalışıyor Gordon Freeman.
 

 

 

PC’de ilk sürümü oynayanlar, oyun boyunca tanıdık yüzlerle karşılaşabilir. Sadık koruma görevlisi Barney Calhoun, iş arkadaşlarımız Dr. Eli Vance ve Dr. Kleiner gibi. Tabii yeni karakterler de olacak. Bunlardan en önemlisi ise Dr. Eli Vance’in kızı Alyx Vance. Birçok görevde Alyx yanımızda yer alıyor. ‹lk oyunu bitirenler oyunun sonunda G-Man’in bize iki seçenek sunduğunu hatırlayacaklardır. Bu seçenekler; onun için çalışmak ya da çalışmamak. çalışmamayı seçince kendimizi çeşitli yaratıkların arasında buluyorduk ve ölüyorduk. Teklifini kabul edince ise daha sonra görüşeceğimizi söylüyordu G-Man. ‹şte ikinci oyunda teklifini kabul etmiş oluyoruz ve G-Man bize olaylardan kısaca bahsediyor. ‘Kurtlar Vadisi’ndeki konuşmaları andıran tarzdaki konuşmasından sonra kendimizi bir trende buluyoruz. Ne olduğunu anlamadan ilerlerken sorgu odasına alınıyoruz ve eski dostumuz Barney tarafından Combine’ların elinden kurtuluyoruz. Bu arada karakterin adını bilmeyenler Barney ile konuşma esnasında Gordon Freeman olduğunu öğreneceklerdir. Dr. Klainer’ın laboratuvarını ararken öğreniyoruz ki şehri Combine adındaki birlikler işgal etmiş. Artık amacımız ölmeden gideceğimiz yere ulaşmak. Fakat işler yolunda gitmi-yor ve Combine askerleri tarafından bir odada sıkıştırılıyoruz. Gözlerimizi açtığımızda ise Alyx Vance tarafından kurtarıldığımızı öğreniyoruz. Alyx bizi Dr. Klainer’ın yanına götürüyor. Orada olaylar hakkında bilgi aldıktan sonra meşhur H.E.V. suitimizi giyiyoruz. Black Mesa East’e ışınlanırken yaşanan bir şanssızlık sonucu şehrin ortasında kalıyoruz. Amacımız Black Mesa East’e sağ salim varabilmek. Black Mesa East’e geldiğimizde işler iyice arap saçına dönüyor ve ne olduğunu anlamadan kendimizi Half Life’a yakışır bir bölüm olan Rawenholm’da buluyoruz. Rawenholm’dan sağ salim kurtulduğumuzda anlıyoruz ki Alyx’in babası Eli Combine askerleri tarafından kaçırılmış. Alyx ile buluşup Eli’ı kurtarmamız gerekiyor. Senaryo alışılmışın dışında olduğu için kavradığınız zaman “yine mi?” sorusunu kendinize sormu-yorsunuz. Senaryonun değişik olması oyun için bir artı.
 

 

 

Oyun gerçekten çok sağlam grafik ve fizik motoruna sahip. Oynarken hiç sıkılmıyorsunuz. özellikle yüz animasyonları çok detaylı ve gerçekçi hazırlanmış. Oyundaki bir karakterin tam olarak neler hissettiğini yüzüne bakıp anlayabiliyorsunuz. Ayrıca bir karakter sizi gözleriyle izleyebiliyor. Bu sayede size bakmak için kafasını çevirmek zorunda kalmıyor. Gözleri sizi nereye gitseniz takip ediyor.

Yüzeylerdeki kaplamalar ve yansımalar göze hoş geliyor. Gelelim oyunun en mükemmel yerine: Fizik motoru. Oyundaki fizik motoru gerçekten çok iyi tasarlanmış. çevredeki tüm nesneler fizik kuralları çerçevesinde hareket ediyor. Zaten Gravity Gun silahına sahip olduğunuzda oyunun fizik işlemleri için ne kadar çok uğraşıldığını anlıyorsunuz. Size hızla atılan veya yüksek bir yerden düşen varil canınızı yakabiliyor ya da hızla bir yere çarptığınızda veya çok yüksekten düştüğünüzde canınız yanabiliyor. öldürdüğünüz bir düşman hiç kıpırdamadan yere yapışmak yerine gerçekçi bir şekilde ölüp yere rastgele yığılabililiyor. Fizik motorunun iyi olması oyunda araç kullanmayı elverişli bir hâle getirmiş.

Seslendirmelere gelince karakterlerin yüz ifadeleri sesleriyle uyumlu. Gerçekçilik bir kat daha artmış. Silah ve çevre sesleri de çok iyi. Yalnız tek tuhafıma giden Gordon haricindeki herkesin konuşuyor olması. Gordon hiçbir şekilde konuşmuyor.
 

Oynanış olarak da oyun çok başarılı. Bir düşmanı öldürmek için birden fazla yönteminiz mevcut. Ancak hikaye gereği gitmeniz gereken yollar belli. Oyunda çeşitli fizik bulmacaları var. Bir yerden geçmeniz için olmadık şeyler yapmanız gerekiyor. Oyunun kontrolleri hiç zor değil. Bu sayede oynamak işkence olmuyor. Kontrollerin iyi olması aynı zamanda çevik olmayı da gerektiriyor. Half Life 2’de hızlı olan her zaman kazanıyor. Bu yüzden yavaş davranmamalısınız. Oyun oynanış yönünden herkesi tatmin edecektir.

Son söz olarak söylenecek pek bir şey kalmadı. çok eğlenceli ve hemen hemen bütün PC kullanıcılarının tırnak içinde mükemmel dedikleri bir oyun. Herkese tavsiye ederim.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here