Ana sayfa Haber Hakkı yenen dahi, Nicola Tesla

Hakkı yenen dahi, Nicola Tesla

0

Nicola Tesla

Tam olarak 750 kayıtlı patenti olmasına rağmen popüler kültürün bizden saklamayı başardığı gerçek bir dahi.

Bir Yüzyıl önce dünya aydınlanmak  için hâlâ mum kullanıyorken Tesla alternatif akımı icat etti. Şu an ofislerimizde, evlerimizde, hastane ve okullarımızdaki enerjiye bu sayede ulaşabiliyoruz.

Peki bu icadını bütün insanlıkla paylaşan ve endüstri devrimine neden olan kişi olarak kime teşekkür etmemiz gerekiyor.

Nicola Tesla

“Fakat ben Thomas Edison”u elektrik çağını başlatan kişi olarak biliyordum”

-Genellikle herkes

Tesla Sırp asıllı Amerikalı mucit ve fizikçi ve elektrofizik uzmanıdır. Aslında dünyadaki bilim ve teknoloji yapısını tam anlamıyla ‘kökünden’ değiştirebilecek birçok ‘kullanılan ve kullanılmayan’ deneye/buluşa da imza atmasına rağmen, ders kitaplarında adı nadiren geçer. Yani kendi reklamını yapmak konusunda Edison kadar iyi değildir. İlk okul çocukları bile Edison”un ampülü icat ettiğini bilir ama günümüzde kullandığımız teknolojinin Tesla”nın alternatif akımından geldiği bilinmez.

Elektriğin kablosuz taşınabilmesi gibi bir buluşu ve bunu kanıtlaması onun ne kadar benzersiz bir mucit olduğunu açıklar. Edison ile arasında amansız bir bilimsel mücadele geçmiştir. Elektrik üzerine yaptığı sayısız deneyler ve buluşlar vardır. 7 Ocak 1943 yılında kendisine ait patent aldığı 700 buluşla en çok patent sahibi kişi olarak dünya tarihine geçmiştir.

“Kimin bir şeyi yapmayı başarmış, kimin başaramamış olduğunu belirlerken toplumun etkisini o kadar küçümsüyoruz ki…”

Hakkı yenen Dahi

Fizik bilimi kategorisinde Kendisine Nobel ödülü getiren Radyo”nun mucidi Marconi”dir. Bu şekilde yazdığımızda resmi bilim tarihi içinde yanlış bir bilgi vermiş olmayız. Ancak işin aslı böyle değil !

Marconi, Tesla”nın yanında çalışan bir asistanken aşırdığı bir kaç Tesla çalışmasıyla Marconi İngilizlerin sponsorluğunda Atlantik üzerinden ilk radyo sinyalini göndererek tarihe ismini kazımış ve Tesla”nin adi anılmamıştır.

Tesla“nın bu duruma verdiği yanıt: Marconi iyi bir dost 17 adet patentimi kullanıyor. Bırakın devam etsin.

Radar nedir?

Radar, uzaktaki nesneleri radyo dalgalarının yansıması yardımıyla tespit eden cihazdır.

Robert A. Watson-Watt 1935″de radarın geliştiricilerinden ve mucitlerinden biri olarak sayıldı.

Peki 18 yıl önce Radar”ın temel çalışma prensibiyle ilgili ilk çalışmaları kim yapmıştı?

Birinci dünya savaşının başlarında, Amerikan hükümeti umutsuzca Alman denizaltılarının tespiti için bir yol aramaktaydı. Hükümet Thomas Edison’u iyi bir yöntemin araştırılması işinin başına getirdi. Tesla gemilerin tespiti için enerji dalgalarının kullanımını (bugün radar dediğimiz şey) önerdi, Edison Tesla’nın fikrini komik bularak redetti ve böylece dünya radarın bulunması için bir 25 yıl daha beklemek zorunda kaldı.

Röntgen nedir?

Tesla, X ışınlarını kullanmayı Alman Wilhelm Rontgen“den önce keşfetmiş. Hatta bu ışınların radyasyon yaydığını fark edip fazlasının insanlara zarar verebileceğini de bulmuştu. Kaderin çok anlamlı bir cilvesi, onun her buluşunu karalamayı ve onu bilim dünyasından silmeyi görev edinmiş baş düşmanı Edison, Tesla“nın bulduğu X ışınlarıyla gizli deneyler yaparken aşırı radyasyon yüklenerek kansere yakalanmış ve ölmüştü.

Peki ya vakum tüp amplifikatörünü kim icat etti Aslında, hazır eliniz değmişken florasan lambayı, neon ışıklarını, hızölçeri, otomobillerdeki ateşleme sistemini, radarın temellerini, elektron mikroskobunu ve mikrodalga fırını kimin keşfettiğine de bir bakın. Geçen yüzyıl dönümündeki en ünlü bilim adamı olan Nikola Tesla”nın isminden bahsedildiğini görme şansınız çok az. Esasında, çok az insanın bu adamdan haberi var. Bir kısmı sadece Red Alert oyunundaki bir savunma binasının ismi olarak (Tesla coil), diğer bir kısmı da vizyondaki Prestige filminde bir elini çırpışıyla ışıkları yapan “sihirbaz” adam olarak biliyor

“Bırakın doğruları gelecek söylesin ve herkesi eserlerine ve başarılarına göre değerlendirsin. Bugün onların olsun; ama uğrunda çok uğraştığım gelecek, benimdir.”

Yaklaşık 20 sene tecrit edilmiş bir yaşam sürdü ve modern dünyanın kurucularından Nicola Tesla, 7 Ocak 1943’te, 86 yaşında neredeyse beş parasız bir şekilde öldü. Teorilerini deneyecek mali kaynaklardan yoksun olduğu için sadece not tutabiliyordu. Arkasında tonlarca not defteri bıraktı. Peki ya Tesla’nın başarıları karşısında elde ettiği ödül neydi dersiniz? Amerikan Elektrik Mühendisleri Enstitüsü (bugünkü IEEE) tarafından verilen “Edison Madalyası

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here