Ana sayfa Donanım Hafıza kartlarının ABC”si

Hafıza kartlarının ABC”si

0

 

Kart tiplerine ve onların sınıflarına dair aradığınız her şeyi bulabileceğiniz bir derleme yaptık.

SD/SDHC

Secure Digital (daha iyi bilinen haliyle SD), yüksek kapasiteli kuzeni SDHC de dahil olmak üzere en popüler kart tipleridir. 35mm bir film karesinden biraz daha küçük olan SD kartlar (24x32mm) göreceli olarak yüksek bir kapasiteye (maksimum 2GB) ve sıra dışı performansa sahipler. SDHC”ler ise depolama kapasitesini 32 GB”a kadar çıkartabilecek olan bir iç yapı kullanmaktadır. MultiMedia kartlar ise MMC olarak da bilinen, aynı fiziksel boyuta ve şekle sahiptir ve SD kartlarla uyumlu olan fotoğraf makineleriyle de çalışabilirler (bazı istisnalar da bulunuyor tabii, çünkü elektrik devreleri birbirlerinden farklı). Mini SD kartlar ise çok daha küçükler -normal SD kart boyutunun sadece % 37″si büyüklüğünde- ve diğer tüm SD uygulamalarında bir adaptör aracılığıyla performans kaybı yaşanmadan çalışmayı başarabiliyorlar. Bu küçük microSD kartlar daha çok cep telefonları ve GPS cihazlarında kullanılıyorlar. öyle görünüyor ki, microSD kartlar yüzyılın depolama aygıtları olacak, çünkü doğru adaptörle SD, xD-Picture kart, PRO Duo uygulaması kullanan hafıza kartlarında ve başka cihazlarda da kullanılabiliyorlar. örneğin 2 GB”lık microSD kart ve tam boy SD adaptörü oldukça ucuza alabilirsiniz.
Ayrıca Olympus Stylus 1060 SW gibi popüler kameraların microSD”yi xD Picture karta dönüştürmek için gerekli olan adaptörü bulunduruyor.

 

SDHC kartlar, SD ile uyumlu değil (ama standart SD”yi SDHC cihazlarında kullanabiliyorsunuz). Ayrıca SDHC”nin indirme-yükleme avantajlarından yararlanabilmek istiyorsanız bir USB 2.0 SDHC kart okuyucuya da ihtiyacınız var.

Diğer taraftan, okuma/yazma hızları standardizasyonunu netleştirmek için tüm resmi SDHC kartlar performans sınıflarına göre işaretleniyorlar. örnek olarak sınıf II kartlar, ki bunlar en yavaşları, size saniyede 2MB”lık bir okuma ve yazma hızı sunmak zorundalar. Sınıf IV kartlar ise saniyede 4MB olan bir hıza ulaşmak için üretilmişler. Bu yeni hız temelli kategorizasyon sistemi, kullanıcıları doğru uygulama için doğru kartı seçmelerinde kolaylık sağlıyor. özellikle de video kaydı için.

Gözle görünür gelişmelerin yanı sıra gizli olanlar da bulunuyor. SDHC”nin müjdelenmesinden önce fotoğraf makineleri karta yazarken kartın içindeki depolama kondisyonunu belirlemede yetersiz kalıyorlardı. çünkü yazma hızları büyük oranda kartın fragmantasyonuna bağlıdır ve boş alanın müsaitliği ve düzenlemesi yazma hızını büyük oranda etkiler. İşte bu yeni sınıflandırma sistemi ile tam teçhizatlı bir fotoğraf makinesi kartın fragmantasyon derecelerini belirleyebiliyor ve her depolama alanı için bir yazma hızı hesaplayabiliyor. Bu da demek oluyor ki, hız talebi doğrultusunda veriyi nereye yazabileceğimize karar verebiliyoruz. Yani SDHC”ler sadece hızlı koşmuyorlar aynı zamanda önlerini de görebiliyorlar.
 

Compact Flash tipleri ve hızları

Bir zamanın öncülerinden olan CF kartlar, yakın zamanda da piyasadan kalkacak gibi durmuyor. SDCH”nin yaptığı baskına rağmen geniş depolama kapasiteleri nedeniyle D-SLR fotoğraf makineleri için daima geleneksel favori olarak kalacaklar. Compact Flash kartların iki farklı tipi bulunuyor. Tip 1 ve arada bir de olsa karşılaşacağınız Tip 2. Aradaki fark ise kartın kalınlığı. Tip1 kartlar 3.3mm kalınlığında ve Tip2 kartlar 5mm kalınlığında oluyorlar. Tip1 kartı, Tip2 girişinde kullanabiliyorsunuz ancak bunun tersi mümkün değil.

CF+ ise Compact Flash”ın iyileştirilmiş bir versiyonu. Kablosuz iletişim cihazları, mikrosürücüler ve diğer Tip 2 cihazlarıyla uyumlular. Mikro sürücü CF, Tip2″lerle aynı yapıya sahip ama Compact Flash kartla bir alakası bulunmaz. İmaj dosyalarını flash hafıza yerine minyatür bir sabit diske kaydeder.

Compact Flash için kullanılan hız sınıflandırmaları SDHC kartlarında olduğu kadar net değil ne yazık ki. Bazı firmalar güç ve hızı tayin etmek için heyecan verici gelişmeler bulurken bazıları da bilgisayar dünyasında olduğu gibi x faktörünü kullanıyorlar. Bazıları ise daha fazla etki yaratmak için ikisini kombine ediyorlar. X Faktör CD ve DVD yazıcılarında kullanılan ve saniyede 150 KB”ı 1x olarak kabul eden ve diğer hızları da bunun katları olarak belirleyen bir sınıflandırma sistemi. örneğin 133x, size saniyede 20 MB”lık bir yazma/okuma hızı sunuyor (150 KBx 133=20,000 KB ya da 20 MB). Bazı durumlarda ise bu sadece potansiyel bir hız olabilir, yani gerçeği yansıtmaz. Tüm bunların dışında genel kural ise şudur; yüksek hızlı kartlar size daha hızlı fotoğraf çekebilme olanağı sağlar ve düşük hızlı kartlardan daha hızlı oynatabilirsiniz. Düşük hızlı kartlar ise çok daha aza mal olur ve günlük uygulamalarda çok iyi çalışırlar.
 

Ve diğerleri
Sony kameralar Memory Stick kullanırlar. Bu Memory Stick PRO ya da Memory Stick Pro Duo (gerçi Sony”nin A700 modeli de CF kartları kabul ediyor) olabilir. ?u anki Memory Stick PRO versiyonu 8 GB”a kadar yüksek bir kapasite sunuyor ve diğerlerine göre daha uygun bir fiyata satılıyor ancak bazı eski Sony fotoğraf makinelerinde kullanılamıyor. xD kart ise sadece Olympus ve Fuji dijital fotoğraf makinelerinde ve bazı Olympus ses kaydedicilerinde çalışan bir sistem. ?u anki en yüksek kapasiteli olanı 2GB ama yakın zamanda daha yüksek kapasitelilerin piyasaya çıkacağına dair bir söylenti dolaşmakta. Formatta ise iki tip bulunuyor. Tip M ve Tip H. Tip H hız konusunda daha büyük avantajlar sunuyor ama Tip M ile % 100 uyumlu değil. Bunu satın almadan önce kameranızın kullanım kılavuzunu ya da üreticinizin web sitesini kontrol etmeyi unutmazsanız bir sürprizle karşılaşmazsınız.
 
 

Kart alırken gerekli ipuçları

Bir defa hangi tip karta ihtiyacınız olduğunu anladıktan sonra hangisini almanız gerektiğine karar vermek kalıyor geriye. Eğer günün sonunda hiçbir imajınız ya da veriniz kaydedilmemiş bir biçimde ortada kalıyorsanız o kartı alırken ne kadar tasarruf ettiğinizin hiçbir önemi kalmıyor. İyi bilinen bir markadan vazgeçmeyin. İkinci olarak ise çekim alışkanlıklarınızı da düşünerek karşılayabileceğiniz en geniş kapasiteli kartı alın. Bazı insanlar 16GB CF bir kartın 8 GB ya da 4GB olanından daha kırılgan olduğunu düşünürler. Bu tamamıyla asılsız bir düşüncedir. Büyük bir kart alın ne de olsa seneye yeni çıkanların yanında küçük bir kart olarak kalacak.

Fotoğrafçıların korkulu rüyası: hafıza kaybı

Günün birinde yenilikçi bir üretici imajlarla dolu olduğunda ya da içindekiler başka yere aktarıldığında renk değiştiren bir hafıza kartı piyasaya sürecek. Böyle bir özellik hangi kartların format edilmeye hazır olduğunu belirlemeyi oldukça kolaylaştırırdı öyle değil mi? Eminim ki bu gelişme bile bizi yanlışlıkla silmekten alıkoyamaz ama daha büyük felaketlerden kurtarır.
Bununla beraber elbette teknoloji bizi kendimizden koruyacak bir yol bulana kadar yanlışlar yapılmaya devam edilecek. İşte başınıza bu geldiğinde yapmanız gereken şey: ilk ve her şeyden önce panik yapmayın ama fotoğraf çekmeyi bırakın. İmajlar silindiğinde aslında tam olarak kaldırılmış olmazlar.

Onun yerine imajın kartta kaplamakta olduğu alan “müsait” olarak işaretlenir. Bir defa bu olduğunda imaj orada olmasına rağmen kameranız ya da bilgisayarınız tarafından algılanmaz ve onun bulunduğu yere yeni bir imaj yazılabilir. Formatlama süreci boyunca kartın iç kayıt tutma sistemi (FAT, File Allocation Table) yenilenir ve tüm alanlar yeni imaj dosyalarının depolanmasına uygun hale getirilir. Eğer üzerine fotoğraf çekilmediyse silinmiş dosyaları geri getirmek mümkün olabilir. Ama fotoğraf çekmeye devam ettiyseniz kurtarmaya çalıştığınız o dosyaların üzerine yazmış olmanız ne yazık ki kuvvetle muhtemel.

çok az insan silinmiş olmasını istediği halde silinmemiş bazı imajların varlığından haberdardır. Fotoğraf makinenizi arkadaşınıza veriyorsanız onların sizin son çektiğiniz resimleri görme olasılıkları bulunuyor, hatta o resimleri silmiş olsanız bile. Başka bir deyişle belki de niyetinizden daha fazlasını paylaşıyor olabilirsiniz. Bu, eğer bir fotoğraf makinesini ya da bir hafıza kartını bir internet sitesinde satmaya niyetliyseniz, özellikle aklınızda bulundurmanız gereken bir durum. İyi haber ise verileri sizin istediğiniz şekilde tahrif edebilen programların olması. Bu programlar aslında hemen hemen imajları kurtarmaya yarayan programlarla aynı biçimde çalışıyorlar.

Kayıp görselleri nasıl geri getirebiliriz?
Kayıp görsellerinizi yeniden kazanmak için harici bir kart okuyucusuna, bu durum için geliştirilmiş bir yazılıma ve tonlarca sabıra ihtiyacınız var.

Yine de en iyi kartta bile bu çok yavaş bir süreçtir. Kingston, SanDisk, Adata, Verbatim ve Lexar Media gibi üreticiler yüksek hafızalı ve pahalı kartlarına imaj kurtarma programları eklediler, ayrıca birkaç küçük marka da bu yazılımları üretmekte. Yine de henüz %100 kurtarma garantisi veren bir geri kazanım yazılımı bulunmuyor.

Hafıza kartları büyük çoğunlukla dayanıklıdırlar ama fiziksel hasar gördüklerinde, aşındırıcılarla temas ettiklerinde, statik şarj kaybı olduğunda oluşan hasarlar fotoğraf makinenize de zarar verebilir. Fakat bir iki dakika sürecek olan bir önlem sizi saatler sürecek bir tedaviden kurtarabilir.

 

öncelikle iyi çalışma alışkanlıkları geliştirin. Birçok fotoğrafçı sahada fotoğraf çekmekteyken imaj silmeye niyetlenmez. Bu hem çok risklidir, hem de gereksizdir. Yüksek kapasiteli kartlar da o kadar pahalı değiller, bu da demek oluyor ki ihtiyaçlarınızı karşılayacak kadar büyük kapasiteli bir kart almamak için geçerli bir bahaneniz yok. Kartları taşırken ve kullanırken azami miktarda dikkat gösterin. Eğer cebinizde taşımanız gerekiyorsa onları önce bir kutuya koyun. Bozuk paralar ve cepteki pamukçuk gibi diğer şeylerle teması sizi felakete götürebilir. Lowepro, Tamrac, ThinkTank Photo ve bunlar gibi birçok üretici, hafıza kartınızı bir ömür boyu koruyacak kılıflar ve kutular üretmekteler. Bilgisayarınızın başındayken de, kendi iyiliğiniz için, kaydet butonunu farklı kaydet ile değiştirin. Bu küçük alışkanlık değişikliği, size üzerinde oynamış olduğunuz bir dosyayı aynı isimli orijinal dosya üzerine yazma riskinden kurtaracaktır. Ayrıca imaj dosyalarını kafasına göre silen yazılımlardan kullanmadığınıza da emin olun.
 

Sonuç olarak

Eğer bir hafıza kartı bozulacaksa bunu genellikle kullanım süresinin başlangıcında yapar. Yeni bir kart aldığınızda her zaman kameranıza takın ve formatlayın. Eğer formatlanmıyorsa aldığınız yere gidin ve kartınızı yenisiyle değiştirin.

Uzak bir yere gitmeden hemen önce kart satın almayın. Yolculuğa çıkmadan kartlarınızın düzgün çalışıp çalışmadığından emin olun.

Fiyatları daha uygun olduğu halde bilinmeyen, güvenemeyeceğiniz markaları satın almayın.

Dosyalama sistemini temizleyebilmek için kartınızı düzenli olarak formatlayın.

Eğer eski bir fotoğraf makineniz varsa yeni kartınıza uyum sağlayabileceğinden emin olun. Bazı fotoğraf makineleri yeni kartları okuyabilmek için güncelleme gerektirebilir.

Hafıza kartınızın devrelerinin bulunduğu kısmına karşı dikkatli olun. Kartın kendisinin hasar görmesi çok da önemli değildir ama bu devreler size sorun çıkartabilir.
 
Pillerinizi sonuna kadar kullanmayın. Pillerinizin gücü azalınca onları değiştirin. En favori sahnenizi çekerken makinenin kapanmasını istemezsiniz değil mi?

Fotoğraf makineniz hafıza kartını kullanıyorken hafıza kartını sakın çıkartmayın. Zaten birçok makine yanıp sönen ışığıyla size kartınızı çıkartmamanız gerektiğini söyleyecektir.

Kaliteli bir kart okuyucu kullanın. Böylece transfer sırasında oluşabilecek hataları mümkün olduğunca önleyebilirsiniz.

Eğer resimleri kart okuyucusundan indirmekte zorlanıyorsanız bunu fotoğraf makinesi üzerinden yapmayı deneyin.

Eğer kartınız bozulursa ve içinde hala fotoğraflarınız varsa, Kingston, Lexar, SanDisk, Symantec gibi firmaların üretmiş olduğu görsel kurtarma yazılımlarından birini deneyin.

Eğer fotoğraflarınızı karttan bilgisayarınıza almaya çalışırken problem yaşıyorsanız, bunu farklı bir kart okuyucu ve kamera aracılığıyla yapmaya çalışmanız da bir şey değiştirmediyse kartınızı formatlayarak kartınızı kurtarabilirsiniz. Ama içindeki veriler kaybolacaktır.


Panik yapmayın o imajları geri kazanmanın bir yolu var

Teknoloji bizi kendimizden koruyacak bir yol bulana kadar fotoğraflar yanlışlıkla silinmeye devam edilecek. İşte başınıza bu geldiğinde yapmanız gereken şey: ilk ve her şeyden önce panik yapmayın ama fotoğraf çekmeyi bırakın. İmajlar silindiğinde aslında tam olarak kaldırılmış olmazlar. Onun yerine imajın kartta kaplamakta olduğu alan “müsait” olarak işaretlenir. Bir defa bu olduğunda imaj orada olmasına rağmen kameranız ya da bilgisayarınız tarafından algılanmaz ve onun bulunduğu yere yeni bir imaj yazılabilir. Eğer üzerine fotoğraf çekilmediyse silinmiş dosyaları geri getirmek mümkün olabilir. Ama fotoğraf çekmeye devam ettiyseniz
kurtarmaya çalıştığınız o dosyaların üzerine yazmış olmanız ne yazık ki kuvvetle muhtemel. Kayıp görsellerinizi yeniden kazanmak için harici bir kart okuyucusuna, bu durum için geliştirilmiş bir yazılıma ve
tonlarca sabıra ihtiyacınız var. Yine de en iyi kartta bile bu çok yavaş bir süreç.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here