Ana sayfa Donanım Hackintosh camiası Apple”ın Intel”i bırakma planlarından rahatsız

Hackintosh camiası Apple”ın Intel”i bırakma planlarından rahatsız

0

Bloomberg News’ten Mark Gurman ve Ian King’in aylar süren dedikodulardan elde ettikleri sonuca göre Apple, Intel işlemci kullanımına son vererek kendi bilgisayarlarında kendi üreteceği işlemcileri kullanmayı planlıyor. Apple, Amerika’da en büyük üçüncü bilgisayar üreticisi olduğu için Apple’ı kaybetmek Intel için oldukça sarsıcı olacak. Bununla birlikte son kullanıcılar için de olası sevimsiz ve önemli değişikliklere neden olabilir. 

Bloomberg’e göre 2020 yılı itibariyle tüm Apple bilgisayarlarda Apple işlemci kullanma girişimine ‘Kalamata’ adı veriliyor firma içerisinde. Söz konusu hamle aslında telefon, tablet, diz üstü gibi tüm Apple cihazlarının birbiriyle sorunsuz çalışmasını sağlamaya dönük daha büyük bir stratejinin bir parçası. 

Aslına bakarsanız Apple’ın Intel’i yarıyolda bırakıp MacBook’ları kaliteli iPad’lere dönüştürme çabasında olduğuna yönelik haberlerin ilki değil bu ama Gurman, Apple içerisinde sağlam kaynakları olduğu bilinen bir haberci olmakla birlikte bugüne değin ona ulaşan tüm sızıntılar genellikle doğru çıktı. Bu nedenle Apple’ın en büyük çip üreticisini geride bırakabilir. Böyle bir durumda geçtiğimiz Ocak ayında işlemcilerinin tehlikeli güvenlik açıklarına maruz kaldığı ortaya çıkan Intel için zaten zorlu geçmekte olan 2018 yılı, daha da zorlaşacaktır. 

Intel yeni işlemcilerini her yıl olduğu gibi zamanında çıkarmakta da zorlanıyor. Mevcut 8. nesil işlemciler 2017 yılının Ağustos ayında çıkmaya başlamış ve hala da üretilmeye devam ediliyor. Firmadan beklenen bazı önemli işlemci çeşitleri hala duyurulmadığı için Apple ve diğer masa üstü ve diz üstü bilgisayar üreticileri bu durumdan biraz olsun tedirginler. Sırf Intel içerisinde çalışacak bir işlemci çıkarmadı diye yeni bilgisayar modelinizi üretemiyorsanız, doğal olarak başka tedarikçi firmalara bakarsınız. 

AMD’ de Intel’in bu işi başaramamasını ümit ediyordur kesinlikle. Kaldı ki firma oldukça agresif şekilde rakip işlemci modeller çıkarmaya devam ettiği gibi, önümüzdeki bir kaç ay içerisinde yeni modellerini de duyuracağını açıklamıştı. Qualcomm’ da Snapdragon işlemcileriyle Windows 10 diz üstü bilgisayarlarını çıkarmak için Microsoft’la işbirliği yaparak Intel’i peşinden kovalıyor. 

Fakat bir an için Intel’i boşverelim. Her ne kadar işler pek yolunda gitmese de, ayakta kalmayı başaracaktır. Apple, dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarında Intel işlemcilerden vazgeçse bile firma, Apple cihazlarda bulunan çok sayıda parçayı üretmekle sorumlu olmaya devam edecek. Peki ama işlemci gibi önemli bir değişikliğin Apple kullanıcıları için ne gibi bir anlamı olabilir ?

Her şeyde nönce Hackintosh’unuza güle güle diyebilirsiniz. Hackintosh ismi, standart bilgisayar parçalarından üretilen ve macOS üzerinde çalışan bilgisayarlara veriliyor. 2006 yılına kadar mümkün değildi bu. Apple o yıl işlemci tarafında son büyük değişikliğini yapmış, Motorola’nın ürettiği PowerPC’den x86 Intel mimarisine geçmişti. Windows ve Linux çekirdeklerin büyük bölümü bu mimari üzerinde geliştiriliyorlar. Apple x86 hamlesini yaptığında, normalde sıradan bir Windows veya Linux olacak olan bilgisayarların hacklenerek, macOS üzerinde çalıştırılmalarına kapı açmış oldu. Hackleme tabirini bilinçli olarak kullanıyoruz çünkü bu kolay bir iş değil. Bunu yapabilmeniz için çok sayıda boot yükleyicisine, kernel düzenlemelerine, özel sürücülere ve bol miktarda sabra ihtiyacınız olacak. Aynı zamanda macOS lisansıyla birlikte gelen kullanım şartlarının da ihlali anlamına geliyor. 

Hackintosh’lar yarı fiyatına Apple bilgisayar yaparak macOS’i güçl bir bilgisayarda ucuza çalıştırmanın muhteşem bir yolu. Aynı zamanda bir miktar kodlama da öğrenebilirsiniz bu yolla. Fakat eğer Apple Intel işlemci kullanımından vazgeçerse, x86 mimarisinden de vazgeçecektir büyük ihtimalle (zira bu mimariyi kullanmanın lisans bedeli olacak). Hal böyle olunca x86 mimarisinin macOS’lerdeki desteğinin de sonu gelmiş olacak. Tabii bizim hackintoshlar da gümbürtüye gidecek. Bu durum aynı zamanda Windows desteğini ve çapraz platform uygulama geliştirimini de ortadan kaldıracak. 

Bununla birlikte hackintosh topluluğundan tonymacx86 yazdığı bir mesajda, desteğin sona ermesinin Hackintosh topluluğu üzerinde olumsuz etkileri olacağını, fakat bu durumun açık kaynak topluluğunu yeniden destek sağlamak için projeler üretmeye iteceğini söyledi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here