Ana sayfa Haber Hacettepe Elektrogitar Günleri

Hacettepe Elektrogitar Günleri

0

Hacettepe üniversitesi Alternatif Müzik Topluluğu’nca düzenlenen 1. Elektrogitar Günleri karşınızda…

Fikir olarak geçtiğimiz Mayıs ayındaki söyleşim sonrasındaki süreçte ortaya çıkmış, geçen aylar içinde hazırlık çalışmaları ilerletilmiş ve topluluğun başkanı Turan Oğuzhan”ın başı çektiği bir çabanın neticesiy olarak ortaya çıkmış bir etkinlik bu. Hedef, daha önce yapılmamış, gerekli ehemmiyet verilmemiş, gitar icrası veya müzisyenlik değil de doğrudan gitarın kendisine odaklı, bilgilendirici olduğu kadar da eğlenceli bir şey ortaya koymaktı, nitekim oldu da…

Tüm hazırlıklar tamamlandıktan sonra etkinlik duyuruldu; “Elektrogitar Günleri” konsepti, dört konuğun üç ana oturumdaki performanslarından oluşan, “gitar ve ton” odaklı üç farklı başlık altında toplandı Konuklar ve konu başlıkları şu şekildeydi; naçizane bendeniz Gitarizm”den bir esinti olarak “Elektrogitar ve Modifikasyonlar” konusunu işledim. Dergimiz yazarlarından Mehmet Barlo “Tarihsel Süreçte Elektrogitar ve Ton” konusu üzerine tecrübelerini paylaşırken özgür çalı ve Emre Balkan da “Elektrogitar Pedalları ve Efektif Kullanımı”ndan bahsettiler.
 

Gelelim ayrıntılara… öncelikle aktivite mekanından bahsetmeliyim. Telwe Performance Hall adındaki bir yer seçildiğini duyduğumda, açıkçası, aklımda bu kadar güzel, bu tür işlere bu kadar mükemmelen uygun bir yer olacağını hiç düşünmemiştim. “Tipik” bir yer bekliyordum ama öyle değilmiş. Daha alt kata inip, giriş kapısını ilk açtığım anda beğendim. Ses sitemi, ortam ambiyansı, ışıklandırma vs. böyle bir söyleşi silsilesine tamamen uygundu. İçeriye girdiğimizde İstanbul ekibi amfilerini, gitarları ayarlamaya başlamışlardı bile. Zira hem Dr.Barlo hem de özgür çalı gitarlarıyla da performans sunacaklardı.
 

 

 

 

Etkinlik, az bir gecikmeyle bile olsa başladı ve naçizane ben sahnede yerimi aldım. Benim o gün için belirlediğim tema elektrogitarlarda uygulanabilecek modifikasyonlar hakkındaydı. Son yılların en popüler gitar eğlencelerinden birisi modifikasyon konusu. Ancak aynı zamanda sapla samanın, doğru ile yanlışın, efsaneler ile gerçeklerin çok iç içe de olduğu bir konu. Dolayısıyla faydalı da olabileceğim bir konu olarak bu başlığı seçtim. Modifikasyonlar öncesinde yapılması gerekenler, köprü modlarından perde oydurmaya, tremolo çeliklerinden, manyetik değiştirmeye, gitar boyalarından 1.cil tonu geliştirici modlara kadar bir çok konudan bahsettik. Umarım izleyiciler de tatmin olmuşlardır.
 

Akabinde Dr.Barlo sahnedeki yerini aldı. Ama ne alış, esti geçti desek yeri! Konuşan adam derya deniz olunca içinde boğulmak da o kadar keyifli oluyor haliyle. Mehmet Hoca “ton” meselesinin derinine daldı. özellikle “amfiler – gitarlar” ekseninde, kâh ton klasiği olmuş şarkı örnekleriyle, kâh bilfiil gitarı eline alarak el yapımı beyaz Marshall klonu amfisine girdiği PRS”i ve Nash S-57 ile izleyiciyi kendine kitledi. Yaklaşık iki saat süren sahnesinden sonra Dumble amfi nedir, doğru Marshall ve gitar ile Dumble tonuna nasıl yaklaşılır anlattı. O gün “Tweed”, “Blackface”, “twin”, “plexi”, “2204”, “Caswell” ve “Ken Fisher” gibi kelimeler bir çok dinleyici için başka bir anlam kazandı desek yeri. Ekipmanlarından dinlettiği tonlardan sonra “nasıl daha iyi bir amfi edinebilirim?” diye düşünenlerin olduğuna eminim. Ertesi günkü sosyal medya organlarında konuşulanlardan anladığım kadarıyla da pek çok insanı doğrudan etkilemiş…
 

Dr.Barlo sahneden ayrıldıktan sonra Bursa”nın genç yeteneği özgür çalı kendi şarkılarından oluşan kısa bir dinleti sundu. Entrümantal gitar müziğine gönül verenlerin kulağının pasını alan bu potporiden sonra Emre Balkan da özgür”ün yanına gelerek konuşmasına başladı. Emre de pedallarını nasıl tasarladığından, daha doğrusu bir pedalın, fikirsel tasarımdan prototip aşamasına, beta testçilerde denenmesinden piyasaya çıkışına kadarki süreci hakkında bilgi sahibi olduk. Hafife alınmaması gereken ve çok uzun bir süreç olduğunu öğrendik. Ayrıca buffer devreleri, booster pedallarının kullanımı, çeşitli lambalar ve teknik özellikleri konularında da aydınlanma yaşattı. Diğer yandan etkinliğe eli boş gelmemişti Emre. Yanında Alen Geere”dan bir hediye çantası vardı ve adeta Noel Baba edasıyla tonla hediye dağıttı. Yaklaşık 25-30 kişi hediye kazandı o gün. Ama konuklar arasında en şanslısı, muhtemelen, Loverdrive 2.0 pedalını kazanan arkadaştı. Bir kez de buradan tebrik ederim kendisini. Emre”nin, Ankaralı gitar severleri Alen Geere yağmuruna tutmasını takiben Telwe”deki faaliyetimiz, dolayısıyla gitar günleri etkinliğinin birinci bölümü nihayete erdi.
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here