Ana sayfa Haber Güvenlik merkezli yeni özellikler getiren Google Cloud, sektörün hakimlerine meydan okuyor

Güvenlik merkezli yeni özellikler getiren Google Cloud, sektörün hakimlerine meydan okuyor

0

Amazon ve Microsoft’un hakimiyetinde bulunan cazip bir sektör olan iş dünyası, Google’ın geniş kaynaklar ayırarak sağlam bir yer edinmeye çalıştığı alanlardan biri olmaya devam ediyor. Google Cloud’ın müşteri çekmek için ortaya koyduğu son çalışmalar, 20 yeni özelliğin kazandırıldığı güvenlik etrafında yoğunlaşıyor. 

Google Cloud platformu

Alphabet’in Jigsaw adını verdiği proje ekibi 2016 yılında ‘Project Shield DDoS’ adlı koruma hizmetini tüm haber sitelerine genişletmişti. Google Cloud’ da benzer korumaları bulut uygulamalar için sağlayacak ‘Cloud Armor’ adlı projesini dün itibariyle duyurdu. Aynı teknoloji ve küresel alt yapı ile kurulan bu servis Arama, Gmail ve YouTube’u benzer saldırılara karşı koruyacak. 

G Suite Haziran ayında birleşik kontrol paneli, analitik ve tavsiyelerden oluşan yeni bir güvenlik merkezi eklentisi yapmıştı. Benzer bir aracı bulut servislerinde veri depolanması ile ilişkili risklerin kontrol edilmesi amacıyla ekliyor Google. ‘Bulut Güvenlik Komuta Merkezi’, bulut sunucudaki varlıkların bir envanterini görüntülemek ve izleme, hassas veriler için depolama sistemlerini tarama, bilinen web açıklarını tespit etme ve kritik kaynaklara erişim haklarını gözden geçirme kapasitesine sahip olacak. 

Yeni kontrol paneli, App Engine, Compute Engine, Cloud Storage ve Cloud Datastore gibi çeşitli Google Bulut Platformu hizmetlerini kapsıyor. Cross-site-scripting, Flash injection ve benzeri yazılımların tespiti için Google dahil, üçüncü taraf güvenlik araçlarıyla da entegre olabiliyor panel. 

Bununla birlikte Google’ın müşterilerinin verilerine erişim sağlayıp sağlamadığına yönelik endişeleri gidermek adına, Google Destek ve Mühendislik biriminin sağladığı yetkilendirilmiş erişimler yanında ‘Erişim Şeffaflığı’ olarak adlandırılan, bu erişimlerin mazeretlerini bildiren bir kayıt sistemi de bulut sisteme ekleniyor. 
İşletmecilik tarafında Amerikan yetkilendirme hakkını da alan Google Cloud, böylece ülke, eyalet ve yerel resmi birimlerin de servislerini kullanmalarına olanak sağlamış oluyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here