Ana sayfa Sektörden Güvenliğin önemi giderek artıyor

Güvenliğin önemi giderek artıyor

0
İ

İnterneti yoğun olarak kullandığımız bu dönemde, veri güvenliğinin önemi her gün biraz daha artıyor. Güvenlik yazılımları vazgeçilmez bir hale gelirken, kullanıcılar da bu alandaki yeni gelişmeleri takip etmeye çalışıyor. Dosyalarımızda kullanıcı tarafından baktığımız bu konuda, bir de firma tarafından bilgi almak istedik ve Stratus Bilişim Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu”yla bir sohbet gerçekleştirdik.

 


NOD32 ne kadar zamandır Türkiye”de? Bu süreçteki gelişmeleri internet, güvenlik ve firmanız ekseninde nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye”de 2004 yılından beri Eset NOD32 Antivirus yazılımının distribütörüyüz. Bu süreç içerisinde ülkemizde donanım fiyatları giderek düştü, eskiden notebook”lar gelir seviyesi çok yüksek insanların satın alabileceği ürünlerken şimdi artık herkesin sahip olabileceği ürünler haline geldi. İnternet kullanımı hızla yaygınlaştı. Bireysel kullanıcıların yanında gerek KOBİ, gerekse büyük ölçekli şirketler tüm iş akışlarını elektronik ortama taşıdılar. Bütün bunların paralelinde virüs yazarları eskiden olduğu gibi kendini kanıtlamak için değil, para için her türlü illegal yolu kullanmaya başladı ve güvenliğin önemi gün geçtikçe arttı. IDC”nin 2008 yılında yaptığı pazar araştırmasına göre şirketlerin teknoloji alanında yaptığı yatırımların birinci sırasında güvenlik yer aldı. Tüm bu nedenler güvenlik pazarının sürekli büyümesine neden oldu. Eset NOD32 Antivirus yazılımı gerek performans, gerek zararlı yazılımları bulup engelleme başarısı ile ülkemizde birçok kullanıcının tercihi haline geldi. ürün için verdiğimiz ücretsiz e-mail ve telefon desteği de kullanıcı dostu olmamızı sağladı diyebiliriz.

Veri güvenliğinin bu kadar önemli olduğu bir dönemde, NOD32″nin kullanıcılarına sunduğu avantajlar ve farklılıklar neler?
Veri güvenliği konusu çok geniş bir kavram. öncelikle veri güvenliği için kullanıcıların bilgisayar kullanımı konusunda bilinçlenmesi olmazsa olmaz ilk koşullar arasında yer alıyor.

Eset NOD32 Antivirus yazılımı olarak avantajlarımızı şöyle sıralayabiliriz; proaktif koruma sağlayan ileri seviyede sezgisel tarama özelliği sayesinde zararlı yazılımlara virus güncellemeyi beklemeden engel olabiliyor. AV Comparatives tarafından yapılan Kasım 2008 testinde Advanced+ sertifikasını alan tek antivirus yazılımı Eset NOD32 Antivirus oldu. Bu testte birçok antivirus yazılımı false-positive oranı yüksek proaktif korumasına sahip ürünler arasındaydı. Daha yalın bir ifadeyle bazı antivirus yazılımları virus olmadığı halde sistem dosyalarını veya veriyi virus olarak algılayıp temizlemeye çalışırken silebiliyor. Antivirus yazılımı bir virüs haline gelebiliyor.

Eset”in ev kullanımına yönelik çözümlerinin yanı sıra kurumsal çözümleri de bulunuyor. Bunlardan biraz bahsedebilir misiniz?
Kurumsal tarafta pazarda bulunan her segmente çözüm olan ürünümüz, hem devlet kurumları, hem de özel sektörde birçok firma ve kurum tarafından kullanılıyor. 2008 yılı sonunda kurumsal ürünümüzün yönetim konsolunun yeni bir versiyonu pazara sürüldü. Bu sürümle gelişmiş yönetim özelliklerini isteyen müşterilerimiz kullanabilecek. Kurumsal tarafta kolay kurulum ve yönetim özelliği ürün kalitesinden sonra gelen tercih nedeni diyebiliriz. Ayrıca Microsoft dışında birçok platformu destekleyen ürünümüzü kullanan firmalar ücretsiz telefon ve e-mail desteği alabiliyor.

NOD32″nin yeni versiyonu hangi özellikleriyle öne çıkıyor?

ESET Smart Securiy 4.0 ile gelen belli başlı özellikler USB aygıt kontrolü, kurtarma CD”si oluşturabilme, taşınabilir bilgisayar desteği ve SysInspector entegrasyonu. Bunların yanı sıra gelişmiş ve özelleştirebilir arşiv tarama, belge koruması, Cisco NAC desteği, şifrelenmiş trafik tarama ve otomatik öğrenebilen kişisel güvenlik duvarı.

Maksimum veri güvenliği için notebook kullanıcılarına tavsiyeleriniz nelerdir?
öncelikle tabii ki bir antivirus yazılımı kullanmaları gerekiyor. özellikle de taşınabilir bilgisayar kullandıkları için farklı ağlar üzerinde çalıştıkları zaman veri transferi yaparken dikkatli olmaları gerekiyor. Bir antivirüs yazılımı kullanıyor olması %100 güvenliği garanti etmediği için tüm kullanıcıların daha bilinçli olması gerekiyor. Benim tavsiyelerim öncelikle bilmedikleri sitelere üye olmamaları, özellikle bu tip sitelere üye olurken aktif olmayan e-posta hesabının kullanılması, ve kullanıcı adı ve şifre seçerken banka hesaplarınınki ile aynı olmamasına dikkat edilmesi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here