Ana sayfa Mobil Güvenilir analist Kuo”nun iPhone 11 beklentileri

Güvenilir analist Kuo”nun iPhone 11 beklentileri

0

Bir yandan iPhone 11’in hazırlık çalışmaları devam ederken, diğer yandan bu yılın en önemli akıllı telefon modeli ile ilgili bilgiler de sızmaya devam ediyor. Apple’ın geçtiğimiz yıl çıkardığı iPhone X modelinin şöhretiyle yetinmeyerek, devrimsel nitelikte yeni bir telefon çıkaracağı anlaşılıyor.

KGI Securities’in tanınmış analisti Ming-chi Kuo daha önce iPhone 11 ile ilgili bazı bilgiler sunmuş, Apple’ın çıkaracağı yeni iPhone 11 modelinin daha ekonomik olacağını söylemişti. Ekran boyutu 6.1 inç olacak olan telefonun 699$’a satılacağını da belirtmişti. 

Apple’ın bu modelinde iPhone X’a oranla daha az kaliteli parçaların kullanılacağına işaret eden KGI, paslanmaz çelik yerine alüminyum çerçeve kullanılabileceğini belirtmiş, bununla birlikte iPhone 11’in geçtiğimiz yıl çıkarılan iPhone X’a büyük oranda benzer olacağını dile getirmişti. 

Bu 6.1 inç’lik akıllı telefonla birlikte iki farklı türün de çıkarılacağı öngörüsünde bulunabiliriz. Daha büyük boyutlardaki telefonlara yönelik sektörde gelişen eğilimleri takip etmeyi bugüne kadar reddeden Apple’ın bu kararı şimdi veriyor olması ilginç aslında. KGI’nin notunda şöyle belirtiliyor: “İki yeni OLED modeli, yüksek teknoloji pazarını hedefliyor: Yeni TFT-LCD modeli ise düşük ve orta ölçekli pazarları hedef alıyor. TFT-LCD modeli, donanım ve tasarım özellikleri açısından OLED modellerden oldukça farklı olacak (örneğin PPI daha düşük olacak). TFT-LCD modelin satışını kolaylaştıracak birincil faktör, entegre tam ekran tasarımın beraberinde getireceği yenilikçi kullanıcı deneyimi ve daha düşük bir fiyat etiketiyle sağlanacak 3 boyutlu dokunmatik kullanım imkanı olacak (649-749 dolar arasında olmasını bekliyoruz)”.

KGI, iPhone 11’in Apple için büyük bir başarı olacağına inanıyor. 6.1 inç boyutunda LCD ekranlı modelin, bugüne kadarki en popüler cihaz olacağı beklentisini taşıyan KGI, bu modelin 2018 yılı mobil pazarını domine edeceğini düşünüyor. Bu sürümün 100 milyon civarında toplam satış gerçekleştireceğini düşünen KGI, böylece Apple’ın mobil sıralamada yine zirveye yerleşeceğini düşünüyor. 

KGI’den Ming-Chi Kuo, iPhone X’un toplam üretim süreci boyunca 62 milyon civarında satacağı tahmininde bulunmuştu. Bu tahminlere dayanacak olursak, iPhone 11’in Apple için 2018 yılında büyük bir başarıyı beraberinde getireceğini söyleyebiliriz. 

Bununla birlikte iPhone 11’de kullanılacak çipset, daha şimdiden önemli bir spekülasyon merkezi haline gelmiş durumda. Bu söylentiye göre Intel, 2018 yılı iPhone serilerinin LTE modemlerini sağlayacak yegane kurum olacak. Ve böylece Apple’ın Qualcomm’a olan bağlılığına da son verecek.

Intel çipleri Qualcomm’a oranla bazı noktalarda daha düşük performans sağlıyor olmakla birlikte Kuo’nun düşüncesine göre Intel, Apple’ın 2018 yılındaki beklentilerini karşılama kapasitesine sahip. Intel’in XMM 7560 modemi (4×4 MIMO t eknolojisini destekliyor) iPhone 11 için özel olarak ayrılmış bir cihaz. 

iPhone 11’in çıkış tarihi henüz belirlenmedi fakat yine Eylül ayında tanıtılacağını söyleyebiliriz. Sözü edilen üç farklı modelin aşamalı olarak çıkarılacağı, yüksek teknolojiye sahip 6.5 inç’lik versiyonun Ekim ayına ertelenebileceği tahminler arasında yer alıyor.

Samsung eğer 4K çözünürlük teknolojisini Galaxy Note 9’da ana akım teknoloji haline dönüştürmeye devam ederse, Apple’ın da bu yöntemi takip edeceği düşünülüyor. 4K çözünürlüğün Galaxy S9’da çıkar çıkmaz kullanılmayacağı neredeyse kesinlik kazanmış görünüyor fakat, Samsung bu ekran teknolojisini Galaxy Note 9 serisine saklıyor olabilir. Eğer böyle olursa Apple’ da benzer şekilde, en azından iPhone 11’lerin en büyük versiyonunda bu modayı takip edebilir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here