Ana sayfa Haber Güney Kore’den ses hızına yakın tren projesi

Güney Kore’den ses hızına yakın tren projesi

0

Güney Kore”de saatte 1000 kilometre hıza ulaşabilen bir “mermi tren” projesi üzerinde çalışılıyor. Ses hızının saatte 1235,5 kilometre olduğunu hatırlatalım.

Korea Times gazetesinin haberine göre, başkent Seul”deki yetkililer, neredeyse süpersonik hıza ulaşacak bu tren sayesinde ülkedeki yolculuk sürelerini önemli ölçüde azaltmayı planlıyor. Projeye göre, mermi tren “düşük basınçlı bir tüp” içinde hareket edecek. Eğer başarılı olursa, saatte 500 kilometre hıza ulaşan ve raydan manyetik yükselme prensibiyle çalışan dünyanın en süratli mermi trenlerinden iki kat daha hızlı seyahat edilebilecek.

 

Kore Demiryolu Enstitüsü”nden konuyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“çok uzak olmayan bir gelecekte, neredeyse yıldırım hızında son teknoloji ürünü bir tren yapmayı ümit ediyoruz. Düşük basınçlı tüp içinde ilerleyecek. Bu amaçla, önümüzdeki 3 yıl içinde, hiper-tüp olarak adlandırılan çeşitli teknolojilerin uygulanabilirliğini kontrol etmek için Hanyang üniversitesi”nin yanı sıra ilişkili enstitülerle işbirliği yapacağız. ABD, Kanada ve çin gibi birçok ülke, bu fütüristik tüp teknolojisi üzerinde rekabet ediyor. Küresel rakiplerimizi geçmeyi planlıyoruz.”

 

Güney Kore”nin de katılmak istediği bu yarışın fitilini, 2013 yılında Tesla ve SpaceX”in kurucusu ABD”li milyarder Elon Musk ateşlemişti.

Yolcuların otomobil büyüklüğündeki bir kapsüle yerleştirildiği ve kapsülün saatte 1126 kilometre hızla bir tüpün içinde ilerlediği ‘Hyperloop’ adlı proje ile Los Angeles – San Francisco arasındaki 643 kilometrelik yol 30 dakikada kat edilebilecek. Süper hızlı seyahatin tek yolunun bir tüp inşa etmek olduğunu kaydeden Musk, projesini 10 yıl içinde hayata geçirebileceğini belirtmişti.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here