Ana sayfa Donanım Güneşli günlerde işinize yarayacak tek “Bulut”

Güneşli günlerde işinize yarayacak tek “Bulut”

0

Bilinen ve bilinmeyen özellikleriyle “iCloud” karşınızda
 

Söz konusu ürün Apple ürünü olunca özellikle iPhone sonrası çok fazla dikkat çeker oldu. öyle ya, iPhone önce Amerika”da çıktı ama Avrupa”daki tüketiciler uzun süre bu cihazı farkedip, inceleyip benimseyemedi. Bu yüzdendir ki, artık Apple”ın her adımı Amerika”dan önce diğer ülkelerce sorgulanır, incelenir oldu.
 
icloud
 
iCloud, Apple tarafından 2011″de duyurulduğunda çok büyük bir etki yaratmadı çünkü birçok rakip (Dropbox, Sugarsync vb.) vardı sektörde. Ancak unutulan birşey vardı: Apple bu paylaşımı kendi cihazları arasında, eksiksiz ve gecikmesiz senkrenizasyon ile yapıyordu. Sonuç mu? 1 yıl içerisinde tam 100 Milyon kullanıcı… Bu rakam gayet dikkat çekici ama daha da vurucu olsun isterseniz bir dipnot ekleyelim, bu 100 Milyon kullanıcının 15 Milyon”u makalenin hazırlandığı tarih baz alındığında son 21 gün içerisinde sisteme kayıt olmuş!

Bu da demek oluyor ki, siz bu yazıyı okurken iCloud kullanıcı sayısı hızla ve durdurulamaz bir güçle artıyor olacak. Gelin siz de geleceğin paylaşım ve yedekleme sistemi hakkında kapsamlı bir bilgi edinin.

 

iCloud kısaca ne işe yarar?

• Yüklü olduğu cihazı WiFi bağlantı teknolojisi sayesinde Apple tarafından ücretsiz olarak sunulan 5 GB”lık depolama alanına yedekler.
• Fotoğraf yayını özelliği sayesinde iOS cihazlarınızla çektiğiniz fotoğraf ve videolarınızı saniyeler içinde yüklü olduğu tüm cihazlarınıza kopyalar.
• iCloud aracılığı ile diğer cihazlarınızla paylaştığınız dosyalarınız üzerinde değişiklik yapmanıza ve yapılan değişikliklerin zahmetsizce diğer cihazlara aktarılmasını sağlar.
• iPhone, iPad ya da iPod touch gibi cihazlarınızda satın aldığınız uygulamaları diğer cihazınıza masrafsız ve kolaylıkla yüklemenizi sağlar.
• iBooks aracılığıyla bir cihazınızda okuduğunuz kitabı tüm cihazlarınıza kopyalayarak tüm cihazlarınızdan kitaplarınıza ulaşmanızı sağlar.
 


 
• Takvim, Mail ve Kişiler gibi size özel her şeye internet olan her yerden ve her cihazınızdan ulaşmanızı değişiklik yapmanızı ve yedeklemenizi sağlar.
• iCloud şarj olduğu her an WiFi bağlantı üzerinden cihazınızdaki SMS, MMS, cihaz ayarlarınız ve hatta seçilmiş zil seslerinizi dahi yedekler.
• iCloud, kaybettiğiniz telefonunuzu bulur ve Google Maps sistemi üzerinde telefonun o an bulunduğu yeri gösterir. İsterseniz telefonunuzu kitler, isterseniz de dosyalarınızı uzaktan siler.
Biliyorum, şaşırtıcı ama ayrıntıları okudukça daha da çok seveceksiniz.

Uygun paket fiyatları

Apple, iCloud için 5 GB standart ve ücretsiz olmak üzere 4 ayrı paket düzenlemiş.
5 GB, başlangıç için iyi gibi görünse de kullanıma başladıktan kısa süre sonra kotanız doluyor. Ama şöyle düşünün, 20$ verip aldığınız Flash Disk”i her zaman yanınızda taşımak zorunda kalıyorsunuz. iCloud sayesinde hem bu dertten tamamen kurtuluyor hem de yedeklemek ve paylaşmak için ekstra enerji sarfetmiyorsunuz. Bu yüzden bir üst pakete geçmek çok da masraflı gözükmüyor.

 

Fotoğraflarınız anında istediğiniz her yerde

iOS cihazlarınızdan çektiğiniz fotoğraflar ve videolar, iCloud aracılığıyla, anında paylaşıma açtığınız tüm Apple ürünleriyle (PC ile kullanım için ek yazılım gerekir) senkronize olacak ve tüm cihazlara yedeklenecektir. Hatta çektiğiniz fotoğraf ve videoları Apple TV aracılığı ile hiçbir kablo ya da ona benzer bir aracı olmaksızın televizyon ekranınızdan görüntüleyebileceksiniz. Diyelim ki, Apple ürünleri olmadan bir tatil geçirdiniz ve çektiğiniz fotoğrafları bilgisayarınıza aktardınız. Yine hiçbir şey yapmadan tüm fotoğraflarınız tüm cihazlarınıza iCloud aracılığı ile yüklenir yani siz yeterki paylaşmak yada yedeklemek isteyin iCloud”un işi bu ve işini seviyor.
 


 
Ofiste başlayın, Vapurda devam edin ve Evde bitirin.

iCloud sayesinde cihazlarınızla paylaştığınız dosyalarınız düzeltmelere, yenilemelere, silme ve kaydetmelere açık. Yani şöyle düşünün, ofisinizde Macbook Pro”nuzda bir Numbers dosyası üzerinde çalışmaya başladınız. Rakamlar ve yüzdeler içerisinde boğuşuyorsunuz ama bir yandan da ofisten çıkmak, günü bitirmek istiyorsunuz. çözüm basit. Dosyayı iCloud klasörünüze atın ve ofisten çıkın. Vapuru yakalayın, yerinize kurulun ve iPad ya da iPhone”nunuzu açın.

iCloud üzerinden dosyaya kolaylıkla ulaşın ve istediğiniz değişiklikleri yapın. İşte bu kadar! Dosya iPad ya da iPhone”unuza çoktan kaydedildi bile. Hatta ofisteki Macbook Pro”nuza da.

Her cihaz için ayrı ayrı satın almaya son

iCloud sayesinde telefonunuzda bulunan ve çok sevdiğiniz bir uygulamayı diğer iPhone”unuzda ya da iPad”inizde görmek için tekrar ödeme yapmak zorunda değilsiniz. Aynı zamanda iCloud, beğendiğiniz uygulamaları otomatik olarak tüm cihazlara aynı anda indirmenizi sağlar.

 

Okuduğunuz kitap tüm cihazlarda aynı sayfada
iOS yüklü cihazlarınızın herhangi birinden satın aldığınız ya da arşivinizden yüklediğiniz kitabın hangi sayfasında kaldıysanız ve ayracı hangi sayfaya koyduysanız, tüm cihazlarınızda kitap o sayfadan başlayacaktır.

Okuduğunuz kitabın yanı sıra online kitaplık gibi önceden okuduğunuz kitapların da bir listesini tutar ve uygulamalarda olduğu gibi tüm cihazlara yedekler.

Mailleriniz, Rehberiniz ve Ajandanız her zaman her yerde güncel

Herhangi bir cihazda yaptığınız rehber, mail ya da ajanda yenilikleri ve/veya değişiklikleri tüm cihazlarınızda uygulanır ve onlara ulaşmak istediğinizde tüm cihazlarınızdan ulaşabilirsiniz. Ayrıca bu özelliklerin tümü “Notlar”, “Safari Yer İmleri” ve “Anımsatıcı”larınız içinde geçerli.
 


 
Cihazınızı her gün siz farketmeden yedekler

iCloud, cihazınız şarj edilirken wifi bağlantı üzerinden, hiçbir kullanıcı desteğine ihtiyaç duymadan, mesajlarınızı, cihaz ayarlarınızı, zil seslerinizi, kitaplarınızı, fotoğraflarınızı, videolarınızı ve ana ekran ayarlarınızı yedekler. İhtiyaç duyduğunuzda tek bir dokunuşla tüm bunları geri getirmek ve kaybettiğiniz tüm verilerinize ulaşmanız sadece bir kaç dakika alacak.
iOS cihazlarınız iCloud ile her zaman ulaşılabilir ve görülebilir

iCloud sayesinde kaybettiğiniz, nerede olduğunu unuttuğunuz, ya da takip etmek istediğiniz (sizin yaratıcılığınıza kalmış) cihazlarınızı Google Maps üzerinden görüntüleyebilir, cihazın kötü kişilerin eline geçtiğini düşünüyorsanız uzaktan istediğiniz şifre ile şifreleyebilir ve hatta cihazınızdan umudu kestiniz ama dosyalarınız görüntülenmesin istediğinizde de cihazınıza uzaktan reset atıp kullanılamaz hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Bunlar kuşkusuz mobil güvenlik adına oldukça yararlı özellikler.

Dikkat ettiyseniz, Steve Jobs ve Apple “özgürlük” konseptini çok kullandı ve pazarlama çalışmalarında her şeyin temeli bu sözcükle atıldı. Ancak iCloud sonrası özgürlük bambaşka bir anlam kazandı. iCloud sayesinde özgürlük artık Flash Disk taşımamak, internetin olduğu her yerden her şeye ulaşmak ve dahası, zahmetsiz yedeklemeler yapmak demek oldu.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here