Ana sayfa İnternet Güneş stereo izleniyor

Güneş stereo izleniyor

0

Güneş tarihte ilk kez stereo olarak izlenmeye alındı

2006 yılında NASA tarafından güneşin iki karşıt noktasına doğru gönderilen iki uzay uydusu yaklaşık 5 yıllık yolculuktan sonra planlanan konumlarına geldiler ve Güneş tarihte ilk kez stereo olarak izlenmeye alındı.
 

NASA”nın STEREO (Solar TErrestrial RElations Observatory) girişimi sonunda meyvelerini veriyor. İki uzay aracı Güneş”i 180 derece farklı açılardan sürekli izleme altına almaya başladılar. Şimdiye kadar tüm Güneş gözlem uyduları monoydular yani gözlemlerini tek bir noktadan yaptıkları için güneş”in sadece bir tarafı gözlemlenebiliyordu.
 

 
 

Stereo gözlem sayesinde artık Güneş çift taraflı yani çepeçevre gözlenebiliyor. Bu görevi yürüten iki uydu, STEREO A ve STEREO B, Güneş çevresinde dünya ile aynı yörüngede dönüyorlar. Ancak biri dünya”nın önünde, diğeri de arkasında yer alıyor. Bu iki uydu; Güneş rüzgârları ve patlamalarıyla ilgili verileri topluyorlar.

Güneş”i inceleyen bilim adamları ilk kez, güneş”in atmosfer yapısını 3 boyutlu olarak görmeye başladılar.

Böylece Güneş fiziğini daha iyi anlayarak güneş hareketlerini daha iyi modelleyebilecekler ve güneş fırtınaları hakkında daha kapsamlı tahminler yapabilecekler. Ancak bu gözlem sonsuza kadar sürmeyecek. öndeki STEREO A aracı ilerlemesini yavaşça sürdürürken, arkadaki STEREO B aracı da geri kalmaya devam edecek. Gözlem alanları gittikçe örtüşecek ve 2015″de Güneş”in bize göre arka tarafında buluşacaklar. Yine de daha uzun süre Güneş”i çepeçevre izleme yeteneğini sürdürüyor olacağız.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here