Ana sayfa Haber Güneş ışığını her açıdan yakalayabilen nano – kaplama geliştirildi

Güneş ışığını her açıdan yakalayabilen nano – kaplama geliştirildi

0

Güneş panellerinin sahip olduğu kısıtlamalardan biri, ışınlardan en iyi şekilde faydalanılması için belirli bir doğrultuya yöneltilmek zorunda olmaları. Ancak yeni üretilen bir malzeme bu sıkıntıyı ortadan kaldırabilir. 

Suudi Arabistan”daki Kral Abdullah Bilim ve Teknoloji üniversitesi ile Tayvan Ulusal Merkez üniversitesi”ndeki bilim insanları tarafından geliştirilen cam malzeme, güneş ışığını daha verimli çekebiliyor ve kendisini temiz tutabiliyor. Bu panellerin dış mekanda 6 haftadan sonra verimliliklerinin yüzde 98.8″ini koruduğu görüldü. 

 

Araştırmacılar cam kaplamayı üretmek için ultra ince nano çubuklar ile daha büyük petek şeklindeki nano duvarları mevcut malzemeye bütünleştirdiler. Nano çubukların dalgaboyu altı ışıkları yakalama yeteneği ile nano duvarların savurma yeteneğinin birleşmesiyle yüzde 46’lık bir verim artışı elde edildi. 

Güneş gökyüzünde hareket etse bile iyileştirilmiş güneş levhaları çok daha fazla enerji yakalayabilecek ve bu durum dünyanın farklı bölgelerindeki güneş gücü ekonomilerine çözüm üretme konusunda büyük bir farklılık oluşturacak. Araştırma sonuçları ACS Nano dergisinde yayınlandı. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here