Ana sayfa Haber Güneş enerjisiyle çalışan bu drone aylarca havada kalabiliyor

Güneş enerjisiyle çalışan bu drone aylarca havada kalabiliyor

0

çin”de 40 metre genişliğinde olan ve 20 kilometre irtifaya çıkıp aylarca havada kalabilen güneş enerjili drone geliştirildi.

China Daily’nin haberine göre, çok hafif gövdesi ve 8 adet elektrikli pervanesini çalıştıracak yenilenebilir enerji teknolojisine sahip araç, saatte 200 kilometre hıza kadar ulaşabiliyor. 

Caihong-T 4 (CH-T4) adlı drone, çin Uzay Aerodinamik Akademisi (CAAA) tarafından yapıldı. çift taraflı gövde, crank tipi kanat ile ikiz kuyruğa sahip olan ve Boeing 737 tipi jet uçaklarından daha geniş olan drone, büyük olmasına rağmen sadece 450-500 kilogram ağırlığında. Karbon fiber ve plastikten yapılmış olması nedeniyle bu kadar hafif. 

 

CH-T4, güneş enerjili diğer bir drone olan 76 metre kanat genişliğine sahip ve 30 kilometre irtifaya kadar çıkabilen NASA Helios Prototype”ın ardından 2. sırayı aldı. CAAA uzmanları, CH-T4″ün birkaç aylık uçuşu hedeflediğini ve insan denetimine en az seviyede ihtiyaç duyduğunu kaydediyor. Aracın 20 kilometrelik irtifası bulutların da üstüne çıkabilme imkanı sağladığı için uçuşu sırasında neredeyse sınırsız güneş ışığı alabilecek. Drone gece motorlarını çalıştırabilmek için ise yerleşik pillerini kullanacak.

 

CH-T4 irtifasını artırarak 1 milyon kilometrekareden daha geniş bir alanda görüş sağlayabiliyor ki bu da Mısır”ın yüzölçümü demek. Uzmanlara göre, hem askeri hem de teknoloji firmaları için bu kadar geniş bir alanı kapsamak mükemmel bir veri paylaşımı ve iletişim ağı sağlayabilir. Bu durum uydu iletişiminin yenilenmesine ve geliştirilmesine, uçaklarla gemiler arasındaki kapsama alanının sürdürülmesine ve hatta kırsalda yaşayan çin halkına geniş bant internet imkanları sağlanmasına katkıda bulunabilir. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here