Ana sayfa Makale Gün Işığında Uzun Pozlama

Gün Işığında Uzun Pozlama

0

Belirsiz hareketler, soyut sonuçlar…
 

Gün ışığında uzun pozlamanın en belirleyici yanı hareketleri belirsizleştirerek soyut biçimler oluşturmamıza imkan vermesidir. Bu teknik kullanıldığında hareketsiz nesneler net çıkarken hareket eden nesneler, bulutlar, deniz dalgaları gerçek biçimlerinden uzaklaşırlar ve estetik olarak çok keyifli sonuçlar elde edilir. Bir başka deyişle sanatsal bir durum söz konusudur bu teknik beraberinde.

Gündüz saatlerinde çekim yaparken ışık genel olarak çok yoğundur. Işık fazla olduğunda, daha çok kısık diyafram aralıkları kullanırız. Diyaframı ne kadar kısarsak kısalım yine de uzun süreli pozlama yapamayabiliriz. Pozlama süresini arttırdığımızda eğer ortamda yeterli ışıktan fazlası varsa, çekilen fotoğrafın aşırı parlak olması kaçınılmazdır. Benzeri koşullarda yapacağımız çekimlerde sensör üzerine düşen fazla ışığı dengeleyerek, uzun pozlama yapmamıza olanak veren Neutral Densty(ND) filtrelere ihtiyaç duyarız.
 


 
Neutral Densty(ND) Filtre Nedir?
ND Filtreler, dışarıdan gelen gün ışığının sensör yüzeyine kontrollü bir şekilde azalarak düşmesini sağlar.Aynı ışık şartlarında ve diyafram açıklığında lensten içeri giren ışık miktarını 1 ya da daha fazla f-stop azaltarak daha yüksek pozlama süreleri kullanabilmemize olanak verir.

Pozlama Faktörü
ND Filtreler griden siyaha doğru giden renklerdedir ve koyuluk derecelerine göre çeşitlilik gösterirler. Filtrenin rengi koyulaştıkça daha fazla ışığı azaltma etkisine sahiptir.Bu filtrelerin koyuluk derecelerine ise pozlamayı azaltmasından dolayı “pozlama faktörü” denir. Filtrenin kaçf-stop oranında ışığı azaltacağını ifade etmektedir.

 

Farklı Anlatımlar
Gün içerisinde uzun pozlama imkanı elde edince anlam ve estetik olarak güçlü kompozisyonlar oluşturabiliriz. Uzun pozlamada öncelikli olarak vurgulanan harekettin kendisidir. çekim deneyimlerimiz arttıkça pozlama süresini elde etmek istediğimiz kompozisyona göre ayarlayıp, daha farklı anlatımlar planlayabiliriz.

Bu doğrultuda hareketsiz objeleri net bırakıp hareket eden bazı nesneleri soyutlayabilir, ortadan kaldırabilir ya da kalabalık bir ortamda hareketi vurgulayabiliriz. çekim yaptığımız ortamda örneğin geçip giden insanlar gibi istenmeyen hareketli nesneler varsa, filtremiz yardımıyla çekim alanınını tamamen boşmuş gibi gösterebiliriz. Yeterince uzun pozlandığında hareketli nesneler fotoğraf karemizin içerisinden geçip gider, sadece kompozisyonumuzda olmasını istediğimiz hareketsiz objeler kalır.
 


 
ND Filtre kullanımının başka bir faydası ise daha geniş bir diyafram aralığı kullanma imkanı vermesidir. Işığın yoğun olduğu anlarda yaptığımız çekimlerde, tercihimizi diyaframı kısmaktan yana kullanmamız hem fotoğrafta kalite kaybına hemde istediğimizden fazla alan derinliği elde etmemize yol açabilir. Filtre kullanarak aynı şartlar altında daha açık bir diyafram değeri kullanarak çekim yapabiliriz. Eğer vurgulamak istediğimiz bir objemiz varsa, bu şekilde alan derinliğini azaltarak arka fondan ayırıp ön plana çıkarabiliriz.

 

çekim Aşaması
DSLR fotoğraf makinemizi manuel modda ayarlayıp objenin hareketliliğine, çekim yaptığımız alandaki ışık koşullarına ve çevresel faktörlere göre deneyerek doğru ayarları bulmamız en iyi sonuçları almamızı sağlayacaktır. İso ayarlarını yine çekim koşullarında ışığın fazla olacağını göz önünde bulundurarak en az seviyede tutmak doğru olacaktır.

çekim aşamasında filtre takılıyken vizörden baktığımızda filtremiz koyu olduğu için pek bir şey göremeyebiliriz. Bu nedenle çekime başlamadan önce tüm hazırlıklarımızı tamamlamamız gerekmektedir. Uzun pozlama yapacağımız her çekimde olduğu gibi makinamızı tripodumuza yerleştirerek işe başlayabiliriz. Kompozisyonumuzu ve içine alacağı tüm objeleri hesaplayarak netliğimizi yaptıktan sonra filtremizi lensimize yerleştirebiliriz. Kablo denklanşör kullanmamız titreme riskini en aza indirgeyecektir. Mekanı önceden keşfetmek kompozisyon kararları açısından oldukça yararlı olacaktır.
 


 
Sonuç
Uzun pozlama biraz sabır isteyen, sonrasında bizi oldukça keyiflendirecek sonuçlar alabileceğimiz bir çalışmadır. Hareketin ve yaşamın olduğu her yerde yaptığımız her çalışma ayrı sonuçlar verecektir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here