Ana sayfa Haber Gücümüzü Toprak”tan Güneş”ten ve Su”dan alıyoruz

Gücümüzü Toprak”tan Güneş”ten ve Su”dan alıyoruz

0

Dünya’nın nüfusu gittikçe artıyor. Artış sonunda fosil yakıt kullanımları, bina çokluğunun getirdiği hava kirlilikleri, bunun üzerine de haraket alanlarımızdaki kısıtlamalar bizleri sağlık problemlerine itiyor. Bulaşıcı hastalıklar, obezite, alzheimer, kilo problemleri çağın getirdiği toprak, su, güneş eksiklerinden kaynaklanıyor. Her nerede yaşıyorsak, nasıl besleniyorsak; unutulmamalı ki, insanların gücü toprak, su ve güneş kaynaklıdır. Bizler, doğa içerisindeki ekosistemin bir parçasıyız. Bu ekosistemin öncüleri olarak toprak ve su geliyor. Bu döngünün içerisinde kalabilmek için, toprak kaynaklı karbonhidrat, balık ve vücudun güneş ile teması çok büyük önem taşıyor. Elbette bu döngünün -doğanın- vücudunuza sağlayacağı vitaminler ile başınıza iş açabilecek hastalık risklerini azaltabiliyorsunuz.

Gün geçtikçe yapay karbonhidrat ile doğal karbonhidrat arasındaki farklılıklar unutuluyor. İnsanlar, obezite riskini azaltmak ve obeziteden kurtulabilmek için karbonhidrattan ya uzak duruyorlar ya da, yapay karbonhidratlar ile çare arıyorlar. Karbonhidrat, toprağın verdiği bir vitamindir, insan gücünün ana kaynağıdır. Bu durumda, gerçek karbonhidratlar ile yapay karbonhidratları nasıl ayırt edebiliriz?

Mısır ve mısır ürünleri yapay karbonhidrattır. özellikle konserve ve işlenmiş mısır ürünleri yapay karbonhidratlardır. Mısırın bugünlerde GDO ile büyütüldüğünün yaygınlaşması üzerine mısır ve mısır ile işlenmiş ürünlerinin tehlikesi de arttı. Yani, mısır dahil mısır cipsleri, mısır gevrekleri – light olsa dahi- yapay karbonhidrattır ve hastalıklara karşı vücudunuz savunmasız kalır.

Şeker, yapay karbonhidrattır. Şekerpancarı ile yapılan şekerlerin sayısında gözler görülür bir düşüş yaşansa da, şekerpancarının yerini soya lesitini, glikoz şrubu gibi yapay şekerler aldı. Bu maddeler de, bağışıklık sistemini düşürür, obeziteye, şeker hastalığına davetiye çıkartır.

 

 

Doğal karbonhidratlar ise, tahmin edebileceğiniz gibi meyve çeşitleri, sebzeler ve tahıl gruplarıdır. Tahılların, meyvelerin, sebzelerin güneşten aldığı vitamin ile hastalıklardan ve obeziteden kurtulabilirsiniz, elbette doğru ölçülerle tüketildiğinde. Elbette balık, et, süt ürünlerinin de sağladığı protein kaynaklarını da unutmamak gerekli.

Yaşanan şu sıcak günlerde, terlemekten asla korkmayın. Yeterli sıvı alındığında, vücut kendisini dengeleyecektir, kemik ve kas gruplarınız da güçlenecektir. önemli olan, salon içerisinde kapalı ortamda yapılan sporlar değil, ekosistemin bir parçası olarak kazanılacak kondisyon sizleri hastalıklardan da koruyacaktır, hastalıklardan koruduğu gibi; daha dengeli ve güçlü bir bünye de kazandıracaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here