Ana sayfa İnternet Güçlü ve hızlı:SONY A700

Güçlü ve hızlı:SONY A700

0

Yarı-profesyonel ya da ileri amatör olarak tanımlanan kategoride yer alan Alfa 700, malzeme kalitesi ve ergonomisi ile dikkat çekiyor

 

  Hızlı AF
Makineyi yalnızca gövde olarak alabileceğiniz gibi (yaklaşık 1500 dolar), 16-105mm f/3.5-5.6 gibi çok kullanışlı bir kit objektifle birlikte de alabiliyorsunuz (yaklaşık 2000 dolar). 16-105 mm”lik objektif belki biraz pahalı bir kit objektifi olarak görülebilir, ama pek çok kullanıcı tarafından makinenin üzerinden hiç çıkarılmayacak bir arkadaş olarak kabul göreceğinden eminim. çünkü, 1,5x”lik odak çarpanı yüzünden 24-157.5 mm”lik odak aralığına eşdeğer olan bu optik, çok rahat bir kullanım sunuyor ve neredeyse başka bir objektif kullanmaya gerek bırakmıyor. A700″ün 11 noktadan oluşan otomatik netleme sistemi çok hızlı ve hassas çalışıyor. Sony”nin iddiasına göre dünyanın en hızlı AF sistemiymiş. Bunu doğrulama şansım yok, ama çok hızlı bir sistem olduğunu ve kullanıcıya sorun yaratmadığını rahatlıkla söyleyebilirim.
 
Görüntü Kalitesi
12.2 milyon piksellik görüntüler oluşturan ve Sony”nin EXMOR adını verdiği yeni algılayıcısı APS-C boyutlarında, yani odak çarpanı pek çok DSLR modelde olduğu gibi 1,5x. CMOS üretim tekniğiyle üretilen algılayıcı ve BIONZ adlı işlemci sayesinde çok kaliteli görüntüleri hızlı bir şekilde kaydedebiliyorsunuz. Saniyede 5 karelik çekim hızı her türlü spor ve aksiyon fotoğrafı için yeterli. Bu hızı RAW formatında 18 kare için koruyabiliyorsunuz. Kayıpsız sıkıştırma anlamına gelen cRAW modunda bu değer 25 kareye kadar çıkıyor. Eğer JPEG formatını kullanıyorsanız, kartınız dolana kadar parmağınızı deklanşörden kaldırmadan fotoğraf çekme lüksünü yaşabiliyorsunuz. Görüntü kalitesi konusunu biraz açmak gerekiyor. Fabrika ayarlarında ve JPEG formatında çekim yaptığınız takdirde görüntünün keskinliği pek tatmin edici değil. Ama makine üzerindeki “sharpness” (keskinlik) ayarlarını –3 ile +3 değerleri arasında değiştirerek istediğiniz keskinliğe ulaşabiliyorsunuz. Ama daha iyisini kesinlikle RAW formatında yapabiliyorsunuz. RAW olarak çektiğim fotoğraflar kesinlikle bugüne kadar gördüğüm en keskin 12 milyon piksellik görüntülerdendi. üstelik bunları 16-105 gibi geniş aralıklı bir zoom objektif ile çekmiştim. Yani pek de mükemmel olma şansı olmayan (öte yandan çok kullanışlı bulduğum) bir objektifle. Carl Zeiss ya da Sony”nin üst düzey optiklerinden biri takıldığında daha da iyi görüntüler alınabileceğinden eminim. Kısacası, keskinlik bakımından çok iyi bir algılayıcı bulunuyor. Düzgün objektifler ve biraz da RAW dönüştürücüyü iyi kullanarak “inanılmaz” kalitede görüntüler oluşturmak işten bile değil.
 
 
100 ile 6400 ISO arasında değişen duyarlılık seviyeleri sayesinde, neredeyse her ışık koşulunda çekim yapılabiliyor. Ama bu noktada, yani yüksek ISO seviyelerinde kirlilik (noise) miktarının rahatsız edici olduğunu söylemeliyim. 100-200 değerlerinde hiç hissedilmeyen kirlilik 400″de belirmeye başlıyor ve 800″den itibaren rahatsız edici olmaya başlıyor. RAW formatında çekerek ve daha sonrasında kirlilik önleyici yazılımları devreye sokarak bu olumsuzluğun önü rahatça alınabiliyor, ama JPEG format için yapılabilecek fazla bir şey yok.çekilen fotoğraftaki çok açık ve çok koyu bölgelerdeki detayları ortaya çıkaran Dynamic Range Optimizer (DRO) sistemi 5 kademeli olarak ayarlanabiliyor. çok yararlı bu özellik sayesinde beyazlar kolay kolay patlamıyor, gölge detayları da siyaha gömülmüyor. A700″ün bu özelliği barındıran az sayıda modelden biri olduğunu da belirtmek isterim. Mor saçılma özelliği, tipik bir Sony sendromu olarak kendini pek çok ters ışık fotoğrafında gösteriyor. Ayrıca kit objektiften kaynaklanan renk saçılmaları da JPEG formatındaki fotoğraflarda görülebiliyor. Neyse ki RAW dönüştürme programlarında bu olumsuzlukların tümü giderilebiliyor ve mükemmele yakın sonuçlar elde edilebiliyor. Dayanıklı ve hassas çalışan örtücü sisteminin 100.000 karelik ömrü kullanıcıya güven veriyor. 30 saniye ile 1/8000 saniye arasında değişen sürelerde çalışabilen örtücü biraz fazla ses çıkarıyor, ama yine de Sony”nin A100 modeline göre çok sessiz olduğu kesin! Hem CompactFlash, hem de Memory Stick bellek kartları için giriş yuvaları bulunan makinede CompactFlash kartları kullandım ve yazma hızının yüksekliğinden çok etkilendim.
 
Diğer özellikler
KonicaMinolta”nın mirası olan ve Sony tarafından daha da geliştirilen “Super Steady Shot” adlı sarsıntı önleyici sistem büyük bir yardımcı. Gövdede bulunan bu sistem, kullanıcının titreşimlerini algılayarak, hareketi dengeleyecek biçimde sensörü hareket ettiriyor ve konunun net olarak kaydedilmesini sağlıyor. Bu sayede, elde tutarak çekmeniz gereken fotoğraflarda 3-4 stop daha düşük enstantane değeri kullanabiliyorsunuz. Her zaman takdir ettiğim bu sistem A700″de de büyük bir verimle çalışıyor. Ayrıca, gözünüzü bakaca yanaştırdığınızda çalışmaya başlayan “eye-start AF” adlı sistem sayesinde, deklanşöre dokunmadan otomatik netlemeyi hemen başlatabiliyorsunuz.

KonicaMinolta”dan devralınan mirasın en olumsuz özelliği hiç kuşkusuz flaş kızağının farklı yapısı. Farklı markalardan flaş kullanımını engelleyerek sizi KonicaMinolta ya da Sony marka flaşları kullanmaya mahkum ediyor. Neyse ki makinenin sol tarafında bulunan flaş senkron girişi sayesinde stüdyo flaşları sorunsuz olarak kullanılabiliyor. Bu arada makinenin flaş senkron hızı 1/250 saniye. Bir opsiyon olarak satın alınabilecek dikey tutuş kabzası (vertical grip) sayesinde dikey tutuş çok dengeli oluyor. Belki biraz iri bir aksesuar, ama kullanım konforunu arttırdığı kesin. Makineyle gelen kit objektifin çok kullanışlı olduğunu belirtmiştim. Ama tek seçeneğiniz bu objektif değil kuşkusuz. Sony”nin 20 civarında objektifine ek olarak, 4 tane Carl Zeiss objektif, eski Minolta objektifleri ile Sigma, Tamron ve Tokina”nın onlarca objektifini kullanabilirsiniz. Bu anlamda çok geniş bir seçenek yelpazesi mevcut. Flaşlar ve diğer aksesuarlar konusunda da benzer bir çeşitlilik Alpha 700″ü cazip bir seçenek haline getiriyor.

Sonuç
Yarı profesyonel bir ürün olan Sony Alpha 700, kendisine ödenen her kuruşu sonuna kadar hak eden iyi bir ürün. Ama bunu kullanacak kişinin de fotoğraftan gerçekten anlaması gerek. JPEG formatına sığınarak makineyi de Program modunda kullanacak tembel fotoğrafçılardan biriyseniz, Alpha 700 sizin için uygun bir ürün değil. Ama kalite peşinde koşan azimli bir fotoğrafçıysanız ve çekim sonrası işlemlere de meraklıysanız, Sony Alpha 700 tam size göre demektir. Sağlam, tok, hızlı, hassas bir fotoğraf makinesi olan A700, kullanıcısına her durum için yardımcı olmayı bekleyen kaliteli bir ürün. Tüm bunlara Sony”nin yurt düzeyinde yayılmış geniş bayi ve servis ağını da eklediğimizde, A700 gerçekten iyi bir seçenek.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here