Ana sayfa İnternet Groggle, Google”ı harekete geçirdi

Groggle, Google”ı harekete geçirdi

0

Avustralyalı işadamı karşısında Google’ı buldu
 

Alkollü içki fiyatlarını karşılaştıran bir internet sitesi kurmak için iki yılını harcayan Cameron Collie, tescilli Groggle ismini alma sürecinde Google’dan bir mektup aldı. Google, mektupta ismin kendi tescilli marka ismiyle ‘oldukça aynı ve isme aldatıcı biçimde benzer’ olduğunu söylüyordu. Mektup 36 yaşındaki Collie’nin eline, şirketi kurmak ve internetten alan adı almak için binlerce dolar harcadıktan sonra geçti.

Kullanıcılara, bölgelerinde en ucuz alkol fiyatını (ya da Avustralya argosunda grog denilen su katılmış alkolün nerede olduğunu) görme imkanı veren site halihazırda test aşamasında ve birkaç hafta içinde yayına başlaması bekleniyor. iPhone uygulaması da aynı sürede hizmete girecek. Collie’nin marka adı başvurusu, Avustralya’daki patent kurumu IP Avustralya tarafından kabul edilmiş. Google, Collie’den başvurusunu çekmesini, şirket ismini değiştirmesini ve alan adlarının tamamını Google’a devretmesini istiyor.

Collie’nin bu taleplere uymaması halinde yazal yollara başvurulacağı kaydediliyor. Google’la mahkemelerde savaşmaya gücünün yetmeyeceğini söyleyen Collie, “Onlarla savaşacak mali gücümüz yok. Sadece bu konuyu yeniden gözden geçirmelerini istiyoruz, çünkü bu çılgınlık” diyor ve grogger.com alınmış olduğundan Goggle’ı seçtiğini ekliyor. Google Avustralya ise yorum yapmayı reddetti.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here