Ana sayfa Donanım Great River MP-2NV

Great River MP-2NV

0

Great River MP-2NV iki kanal mikrofon preamfisi. İsmideki NV harflerini Neve klonu olmasından alan ve A+ klasmanda yer alan bu preamfi, dünyada bir çok büyük ve önemli kayıt stüdyosunun demirbaşı olarak rack’inde yer verdiği oldukça beğenilen, çok çok kaliteli bir preamfi
 

Great River Electronics, Amerika’da oldukça dar, ama bir o kadar da kalitesi yüksek ürünleri olan spesifik bir firma… ürünlerin içerisinde kullandıkları tüm komponentleri, elektronik tasarım mühendislerinin yaptıkları hesaplamalar sonunda ulaştıkları değerler ve ihtiyaçları doğrultusunda yine Amerika’da bulunan işinin uzmanı olmuş tedarikçilere sayı bazında kendilerine özel değerlerde ürettiriyorlar. Bu gerçekten çok maliyeti olan uzun bir süreç. Rolls Royce kullanmak istiyorsanız bunun da bir bedeli muhakkak var 🙂 Durum böyle olunca bu özenli çalışma kullanıcısının karşına biraz yüksek bir maliyetle çıkıyor. Devreler o kadar kaliteli ve özenli ki düzgün bir şekilde kullanıldığı taktirde ömür boyu hiç bir arıza ile karşılaşma olasılığı yok gibi. Amplifikatör katında kullanılan transistörler, bilinen en iyi yarı iletken metal olan germanyum kullanılarak imal adilmiş. Sıcak demir etkisi dedikleri kontrollü harmonik etkiyi sağlaması için kullandıkları diğer bileşenlerin neler olduğu bilinmiyor. Firma uzun süredir gelmiş geçmiş en ünlü bir tasarımlardan biri olan “Neve 1073” modülünü baz alarak cihazı tasarladıklarını beyan ediyor, ancak birçok modifikasyon söz konusu ve bunların neler olduğunu açıklanmıyor, bu durumda her iki modeli de alıp kullanıp farkı hisstemeniz gerekiyor sanırım.
 
great river mp-2nv
 
1970’lerden günümüze
1970’li yıllarda imal edilen ilk transistörlü preamfilerin, yeni ve teknolojisi ileri tekniklerle üretilmiş hali olarak tanımladıkları bu preamfi, o yıllarda kullanılan cihazların etkilerine çok yakın etkilerle kullanıcısına hizmet veriyor ancak bir farkla; 70’li yıllarda kullanılan kayıt masalarının preamfileri veya münferit preamfilerin kazanç seviyeri arttırıldıkça oluşan doğal olmayan harmoniklerin seviyelerini kontrol altında tutabilmenin her hangi bir yolu bulunmuyordu. İşte bu cihazda bu kontrol tam olarak sağlanmış. Bu harmonik seviyenin kontrolü artık tamamen sizin elleriniz altında. 70’li yıllara ait olan analog kayıtları dinlerken bizlerin hissettiği analog sıcaklığının kaynağı olan THD yüzdesi yüksek cihazların sıcaklığını yaratan harmonik distorsiyonlar, dinamik alanda doğrusal artış gösteren bir yapıya sahiptir. Yani kazanç arttıkça bozulma da artar. Bozulmanın artmaması için dinamik alanı idareli kullanma güdüsüyle kayıtların seviyeleri o yıllarda düşük tutulurdu. Günümüzde eğer MP-2NV gibi bir preamfi kullanıyorsanız bu durum sizin kontrolününüzde olduğundan düşük seviyede sinyal yollamanıza hiç gerek yok. Sinyalin doğal hali ne ise, daha doğrusu mikrofonun kalitesine ve sinyal üretme yeteneğine bağlı olarak bir mikrofondan en yüksek veri almanız Great River MP-2NV ile mümkün.

 

Test zamanı
üreticinin ifadesine dayanarak bir test gerçekleştirdim. Audio Techica marka dinamik bir mikrofon kullanarak boş odanın kaydını yapıp sinyal seviyemi zoom yaparak oluşan grafiği inceledim. Daha sonra aynı kaydı başka bir preamfi kullanarak aynı mikrofonla tekrar yapıp onu da zoom yapıp oluşan grafigi inceledim. Ardından aynı işlemleri Senhieser 845s süper kardioit mikrofon ve SP-1 kondanser mikrofon kullanarak tekrarladım. Bu işlemlerin ardından tüm grafikleri, daha doğrusu Wave formları kısım kısım inceledim. Great River MP-2NV kullanarak yaptığım tüm kayıtlarda yüksek detay, çok az harmonik bozulma var ve buna artı olarak dinamik mikrofon bile kendini süper kardioit mikrofon falan zannetmiş sanırım 🙂 Dinamik mikrofon, duyarlılık alanını sonuna kadar zorlayıp okuyabileceği en üst frekans değerlerinin biraz da üzerine çıkmış. Bu beni oldukça etkiledi. üretici firma zaten beyanatında hangi tarz, model ve markada olursa olsun kullanılan mikrofondan en yüksek verimi almanızı kesin bir garantiyle beyan ediyor. Dediklerinde de kesinlikle haklılar.
 
great river electronics
 
Tasarım ve bağlantılar
Cihazın ön yüzeyinde sol başta HI-Z input terminali bulunuyor. Gerçekten de yüksek bir direnci var; sinyal kabul seviyesi 1mΩ. Bunun hemen sağında bulunan input gain knobu, 5 db ile 60 db kazanç sağlayarak siyali cıkış kontol knobu olan Output Level’ e yolluyor. Faz çeviricisi polarity butonunu üretici firma kayıtlarınıza başlamadan önce özellikle vokal için ters fazı bir süre için denemenizi öneriyor belki de doğru sandığınız fazdan daha iyi bir etki ile karşılaşabilirsiniz ibaresinde bulunulmuş. Mikrofon direnç seviyesini ayarlamanıza yarayan Impedance butonu 300Ω ile 1200Ω arasında ihtiyacınıza uygun seçimi yapmanız için konumlandırılmış, phantom güç 48V desteği ve en önemli buton olan Loading butonuna bastığınızda oluşan tüm harmonik distorsiyonları kontrol altında tutarak en yüksek seviyelerde bile kirlenme hissedilmeden sinyalin içine dengeli bir şekilde paylaştırılıyor. Ayrıca butonların sağ kısımda giriş ve çıkış seviyelerinizi ayrı ayrı gösten VU metreniz de mevcut. En sağ kısımda yer alan ikinci preamfi de diğerinin ikizi.

Sonuç

Bu cihazın tüm değerlerini nominal değerlerde tutarak her hangi bir enstrümanı veya synth’i cihazın üzerinden geçirdiğinizde, sinyalinizde iyileşme olduğunu hemen anlayacaksınız. Hiç üşenmeden kanal kayıtlarınızın tamamını ayrı ayrı bu cihaz üzerinden geçirecek vaktiniz varsa bunu hiç düşünmeden yapın; muhteşem bir etkiye sahip datalarınız olacak. Cihazın Türkiye distrbütörü Sinerji-Vass birçok spesifik audio ekipmanı da ülkemize getiriyor. Firma, sahibi Hakan bey dünya çapındaki fuarları gezerek sadece kendisini etkileyen özel ürünleri ithal ettiğini belirtiyor bize. Cihazın fiyatı 3500 USD+kdv, ancak 2 kanal olduğunu ve birçok dünya starının ve kayıt stüdyosunun tercih ettiği bir marka ve model olduğunu düşünecek olduğunuzda bu fiyat o kadar da yüksek sayılmayacak bir rakam.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here