Ana sayfa Oyun Grand Theft Auto V Online

Grand Theft Auto V Online

0

çok uzun zamandır heyecanla beklediğimiz Grand Theft Auto V’inonline modu sonunda oyun severlerle buluştu. Hazır içimiz dışımız GTA olmuşken detaylı bir incelemeyle karşınızda olalım istedik. Her gün eve dönmeyi iple çekiyoruz ve o an geldiğinde konsolumuzu açıp Los Santos’un geniş dünyasında buluyoruz kendimizi. Bu soluksuz serüvende araba çalacağız, yarışlara katılacağız, yeni dostlar edinip bu geniş dünyayı her yönüyle kurcalayacağız.

 

İlk gün bir çok hatayla oyunculara açıldı GTA Online. Herkes bir anda sunuculara saldırmış, yükü kaldıramayan sunucular bir anda çökmüştü. Sonraki günlerde bu sorunlar devam etti ve sunucudan kopmalar, lag problemleri ve tam bir sinir harbi ile geçti. İncelemeyi yazdığımız sırada her şey biraz daha rayına oturmuş gözüküyor ve bu büyük dünyayı enine boyuna incelememiz için bana bir fırsat doğuyor.

 

 

GTA Online’ın karakter yaratma ekranından başlamak en mantıklı seçim olur sanıyorum. MMO RPG oyunlarından akıllarda kalan o sabit karakter yaratma sayfalarını aklınızdan çıkartın. İlk kez bir oyunda soy ağacı gibi bir detayla karşılaştım. Mesela anne ve babamızı bize verilen seçeneklerden seçebiliyoruz. Ardından ortaya çıkan seçeneklere bağlı olarak aileden kime benzediğimize karar verebiliyoruz. Kısaca bu bölüm çok detaylı düşünülmüş ve bizlere gayet yeterli geldi. Karakterimizi yarattıktan ve isim verdikten sonra oyuna girmek için her şey hazır gözüküyor!

 

Mükemmel bir intro ile başlayan oyunda Lamar bizi uçağımızdan alıyor ve ilk görevimize götürüyor. Kadın karakter yaratan oyuncuları çok komik ve eğlenceli diyalogların beklediğini hatırlatmak isterim. GTA Online dünyasına çabuk alışabilmek için bir eğitim bölümü mevcut. Keza Lamar’ın düzenlediği bir sokak yarışının ortasında buluyoruz kendimizi. Arabamızı ve karakterimize özel animasyonumuzu seçerek ilk görevimize doğrudan başlıyoruz.

 

GTA serisinin belki de en büyük özelliklerinden biri oyuncuyu güçlü kılmasıdır. Oyunu oynarken her zaman ölüm riskiniz vardır ama bir yandan daima kendinizi dünyanın kurtarıcısı gibi hissedersiniz. GTA Online’da bu durum çok farklı durumda ve hata yapma lüksünüz yok. Paranızı, silahınızı ve tarzınızı korumanız gerekiyor. Burada siz okurlarımıza ilk tavsiyemiz oyunu arkadaşlarınızla oynamanız yönünde olacak. RockstarSocial Club bilindiği üzere çok detaylı bir oyuncu portalı. Bu portal üzerinden takımlar oluşturabilir, takımlara katılabilir ve kendinize yeni oyun arkadaşları edinebilirsiniz.

 

Bu büyük dünyada saygınlığınızı arttırmanın en etkili yolu bir çeteye mensup olmak ve co-op görevleri yerine getirmek. Soygun, diğer çetelerle savaş ve daha bir çok seçeneğiniz var. Takımınız başarılı oldukça çete seviyeniz kesin olarak yükseliyor. Bunun akabinde saygınlığınız artıyor. Ayrıca oyunda bulunduğunuz her an para gücüne ihtiyacınız olacak. Gerçek hayatta işlenebilecek ve hapis cezası almanız muhtemel tüm olaylar GTA Online dünyasında eğlence unsuru olarak karşımıza çıkıyor. Bu görevleri Lamar, Trevor ve diğer karakterlerden alarak yerine getiriyoruz.

 

 

Şuan GTA Online’da bulunan görev yapısı oldukça kısıtlı durumda. Buna rağmen Rockstar oyundaki görevlerin sürekli olarak değişeceğini ve her an yeni etkinliklerin ekleneceğini garanti ediyor. Şuan Social Club isimli platformda gözüken iki yüzden fazla görev mevcut durumda. İleride kendi görevlerimizi hazırlayabileceğimiz düşünüldüğünde GTA Online’da gerçekten güzel anlar bizleri bekliyor.

 

Oyun içinde mini oyunlar bizi bekliyor. En güzel örnek tenis maçları olacaktır herhalde. Topun eğimini, şiddetini, vuruş tarzını ve pozisyon alma tekniklerini ayarlayabildiğinizi düşünün. İşte bu noktada varını yoğunu ortaya koymuş Rockstar. Normal oyunda bulunan ATM’ler GTA Online’da büyük önem taşıyor. Diğer oyuncuların gelip sizi gasp edebileceği düşünüldüğünde üzerinizde kesinlikle büyük miktarda nakit parayla dolaşmayın.

 

GTA Online haritasında oyuncularla çok büyük bir etkileşim içinde olduğunuzu unutmayın. Bazı anlarda diğer oyuncular haritada beyaz daireler şeklinde gözüküyorlar. Anlık olarak haritadaki oyuncularla beraber görev yapabilir veya drive-by yapabilirsiniz. Telefonunuzu kullanarak o anda haritada bulunan oyuncularla iletişime geçebilir ve arkadaş listenize ekleyebilirsiniz. Oyuncuları her an harita üzerinde takip etmek veya sizin takip edildiğinizi bilmeniz bazı anlarda can sıkıcı olabiliyor. Keza beklemediğiniz anda arkanızdan biri gelip aracıyla üzerinizden geçebiliyor.

 

Oyunun grafik düzeyinde tekli oyuncu kısmından farklı değil veya herhangi bir değişikliğe gidilmemiş. çoklu oyuncu modu için herhangi bir grafik değişikli planlanmamış. Grand Theft Auto V ile birlikte GTA Online konsolların sınırlarını sonuna kadar zorlayan bir oyun olmuş. Sesler her zamanki gibi inanılmaz iyi durumda ama karakterimizin konuşamaması bir eksi olarak görülebilir. Karşılaştığımız tüm sorunlarında yakın zamanda Rockstar tarafından çözüleceğine eminiz.

 

 

GTA Online çoklu oyuncu deneyimine getirdiği yeni solukla daima anılacak bir oyun olmuş ve bizlerden tam not almayı başarıyor. Beklentiniz sonuna kadar aksiyonsa eğer, GTA Online ile inanılmaz keyifli dakikalar geçireceğinizi garanti ediyorum. Oyunun çoklu oyuncu kısmı ayrı bir dünya içersede ekstra bir ücret talep edilmediğini hatırlatalım. Grand Theft Auto V’e ve GTA Online’a aynı paket içinde Türkiye resmi dağıtımcısı Aral Game üzerinden PlayStation 3 ve XBOX 360 için 200 TL fiyat etiketiyle sahip olabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here