Ana sayfa Yazılım Gözlüklerinizi hazırlayın

Gözlüklerinizi hazırlayın

0

3 boyutlu televiyon dönemi hızla yaklaşıyor
 

90″lı yıllarda popüler olan, 3 boyutlu seyir keyfi sunan bir sinema filmi için adeta bir servet öderdik. Bizi tıpkı filmin içinde hissettiren bu teknoloji, aynı sahnenin mavi ve kırmızı halini yan yana gösteren filtreli gözlüklerle bir derinlik kazanırdı. Basit bir teknolojiye sahip bu yayınlarda görüntü, içeriye doğru derinleşirdi.

Bugün adını sıkça duyduğumuz 3D teknolojisi ise, bu teknikten biraz daha farklı olarak karşımıza çıkıyor. Tamamen dijital olan bu sistemde, kullanılan gözlükler de aynı nitelikte. Televizyonların içinde yer alan 3 boyutlu görüntü işleme teknolojisi ile derinlik hissi, televizyonun dışında hissediliyor.

Global televizyon pazarı, 3D ile çok büyük bir dönüşüm yaşıyor. Geçtiğimiz yıl evlerimize girmesini fütüristik olarak nitelendirdiğimiz 3″üncü boyut teknolojisi,  görücüye çıktı. Bu yeni teknolojinin 2010 yılında yüzde 1 oranında bir pazar payına ulaşması bekleniyor.
 

 

 

Yayıncılıkta 3″üncü boyut
3D teknolojisi, yayıncılık anlayışına da başka bir boyut kazandırdı. İngiltere”nin önemli televizyon kanallarından SKY, Arsenal- Manchester United maçını, 3D ve canlı yayın olarak verdi. Bu, dünyada 3D yayıncılığın ilk örneklerinden biri oldu.

Şu an ülkemizde 3D yayınlar konusunda ufak adımlar atılıyor; ancak tam anlamıyla içeriklerin oluşturulması ve yayınlanması için henüz çok erken.  Batı pazarında bu konuda çok ciddi adımlar atılıyor. Discovery Channl, ESPN bu yıl 3D yayına başlayacağını duyurdu.

Aslında 3D görüntüye erişmek, komplike bir durum. Yani hem 3 boyutlu bir yayına, hem televizyona hem de bu görüntüyü sağlayacak teknolojilere gereksinim duyuluyor. Bu teknolojiye sahip cihazlar ise, ev sistemlerine yeni giriş yapıyor. Avrupa”da ve Türkiye”de henüz satılmayan bu cihazları, bahar aylarıyla beraber raflarda göremeye başlayacağız.
 

 

 

Samsung
3D televizyonun ilk temsilcilerinden biri, Samsung. Firma, LED 9000, LED 8000 ve LED 7000 modellerinde, 3D desteği sunuyor. 3 boyutlu Blu-Ray formatına tam destek veren bu cihazlar, kızılötesi ve Wi-Fi bağlantı destekli kumandalarla birlikte sunuluyor.
 


 

 

 

Toshiba
Toshiba”nın yeni 3D televizyonu, bu yılın yarısında raflarda olacak. Regza TV”lerin geliştirilmesinde ve 3 boyutlu görüntüyü sağlayabilen özel gözlük teknolojisinde RealD ile birlikte çalışacak.


 

 

 

Panasonic
Panasonic”in Viera 3D plazma HDTV”leri de mağazalarda boy göstermeye başlıyor. Full HD panelli iki modelin 23 Nisan”da Japonya”da piyasaya çıkması bekleniyor.

Panasonic”in 54 inç”lik P54VT2 ve P50VT2 modelleri, daha yüksek siyah renk derinliğine ve 1: 5.000.000 gibi çok yüksek bir kontrast oranına sahip. Cihaz, aktif kapaklı gözlük ile satışa sunuluyor.
 


 

 

 

Sony
Sony Bravia 3D’nin bu yılın ilk yarısında satışa çıkması bekleniyor. Sony’nin ‘yüksek kaliteli, “yüksek netlikli (High-Definition) 3 boyutlu görseller’ olarak tanımladığı bu televizyonlar, yüksek bir çerçeve hızına sahip. Ayrıca bu televizyonlar, 1920 x 1080 piksel çözünürlük vaat ediyor.

 


 

 

 

 

LG
LG, mayıs ayıyla beraber 47 inç ve 55 inç boyutlarında iki farklı 3D TV ile pazarda olacak. özellike LX9500 modeli, tamamen akıllı teknoloji ve tasarım teknolojisinin en önde gelen örneklerinden biri olacak.

özellikle film ve oyun endüstrisinde yaşanan 3D görüntü anlamındaki atak bu teknolojiyi daha geniş boyutlara taşıyor. LG”nin de sponsor olduğu James Camaron”un Avatar Filmi, Hollywood yatırımlarını da canlandıracağa benziyor.

Son sayfamızda ise 3D yayını izleyebilmek için gerekli şeylerin ne olduğunu açıklıyoruz
 

 

 

3D yayınları izlemek için:

•    3 D bir yayın izlemek için, bu teknolojiye sahip bir televizyona sahip olmak gerekiyor.
•    3D yayınlar, sadece gözlükle birlikte izlenebiliyor.
•    3D televizyonlarla normal yayınları da izleyebiliyorsunuz.
•    3D kamerayla çekilmiş filmleri de bu televizyonlar aracılığıyla izlemek mümkün.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here