Ana sayfa Yazılım Gözlüklerden kurtulun

Gözlüklerden kurtulun

0

Görüntüde 3. boyut artık çıplak gözle

2010 yılı başında özellikle Samsung”un başı çektiği bir atakla, oturma odamızda 3D film keyfini yaşamak hayal olmaktan çıktı. Pek çok marka ve geliştirici, en kaliteli 3D görüntüye ulaşmak için bütün bir yıl çalıştı.
Active Shutter adı verilen özel gözlüklerle 3. boyuta geçen görüntüler, evde sinema keyfimizi başka bir noktaya taşıdı. Ama artık gözlüklü 3D tekniği yolun sonuna geldi diyebiliriz. Las Vegas”ta düzenlenen tüketici elektroniği fuarı CES 2010″da, gözlüksüz üç boyut teknolojisinin ilk prototipleri sergilendi. Sonuç: Oldukça başarılı.

 

 

Gözlüksüz 3D nasıl olacak?
Teknoloji üreticileri, yayıncılar ve yapımcılar, 3D TV ve sinema keyfi için inanılmaz bir çaba gösterse de tüketici tarafında beklentiler karşılanamadı. çünkü gözlükle izlenebilecek 3D içerikler, stereoskopik denilen çift kameraya kaydediliyor; daha sonra bu içerikler active shutter gözlükler yardımıyla sol ve sağ göze farklı şekilde ulaştırılarak derinlik algısı yaratılıyor.

Bu algıyı yaratmak için kullanılan gözlükler görece büyük olduğundan, kullanıcıları kısa zamanda bıktırdı. Hal böyle olunca teknoloji üretenler kolları sıvayarak 3. boyuta gözlüksüz geçmek için imkanları zorlamaya başladı. Nihayet CES 2011″de ilk başarılı örnekler tanıtılmaya başlandı. Bu teknolojinin ivme kazanmasında iki firma ön plana çıktı; Toshiba ve Fujitsu…

 

Yenilikçi teknoloji, gözlüksüz 3D görüntüsü elde etmek için dahili bir görüntüleme sistemi kullanıyor.

 
Her standart 2 boyutlu görüntü karesi için dokuz değişik perspektif üreten sistem, bu görüntüler algılanmak üzere beyne üst üste ulaştığında gözlüksüz 3D görüşü sağlamış oluyor. İlk olarak Toshiba mühendislerinin kullandığı sistem, yarı iletkenler ve yazılım tasarımı konusundaki geniş bilgilerin gelişimiyle de doğru orantılı. Geniş bir görüş alanı sağlayan ve takip yeteneğine sahip 3D ekran, izleyicinin kafası ve gözleri hareket ettiğinde bile 3D görüntünün bozulmasını engelliyor. Gözlüklerin ağırlığından kurtardığı için de daha konforlu ve uzun süreli 3D keyfi sağlıyor.

 

 

Gözlüksüz 3D ürünler

Toshiba 3D Regza GL1
Gözlüksüz 3D ürünler Haziran 2010″dan bu yana geliştirilmeye devam ediyor. Dediğimiz gibi bu teknolojinin mimarlarından Toshiba, ilk gözlüksüz 3D TV”yi CES”te tanıtarak gövde gösterisi yaptı.

3D Regza GL1 olarak piyasaya sunulması beklenen 3D TV”lerde, Final Fantasy XIII’ü gösterime sunan Toshiba, ziyaretçileri büyüledi.İlk olarak Japonya”da piyasaya sürülecek olan GL1 daha sonra Avrupa pazarındaki yerini de alacak.

 

 

Fujitsu Esprimo FH-99/CM
Gözlük olmadan 3D deneyimi yaşatmak için çalışan firmalardan bir diğeri ise Fujitsu. Toshiba ile imkansızı başarmak için yoğun bir çabaya giren marka sonunda amacına ulaştı.

23 inç ekran büyüklüğüne sahip All-in-One bilgisayarda, çıplak gözle baktığınızda kolaylıkla üç boyutlu görüntüleri görebiliyorsunuz. Intel”in akıllı işlemcisi Core i7 ile donatılan üründe 4 GB fiziksel bellek bulunuyor.
 

Cowon 3D
HD teknolojisi taşınabilir medya oynatıcılardaki yerini yeni yeni alırken, ses kalitesiyle kendi takipçilerini oluşturan Cowon, yine bir adım öne geçerek gözlüksüz 3D teknolojisini küçücük kasaya uyguladı.

Windows CE 6.0 işletim sistemiyle çalışan Cowon 3D”de 4,8 inç büyüklüğünde gözlüksüz 3D gösteren bir ekran bulunuyor. Taşınabilir medya oynatıcının 32 ve 64 GB olmak üzere iki farklı versiyonu bulunuyor.

 

 

Nintendo 3DS
Oyun sektörünün en eski firmalarından birisi olan Nintendo, çıkardığı tüm konsollarla adından söz ettirmeyi başardı. Firmanın son harikası ise avuç içi konsolu Nintendo DS”in, gözlüksüz 3D görüntü sistemi entegre edilmiş hali 3DS.
Nintendo 3DS, artık klasikleşen iki farklı ekran ile gelecek. özel gözlüğe gerek kalmadan 3 boyutlu görünümü sağlayan 3,53 inç genişliğinde LCD ekran; 800×240 piksel çözünürlük sunuyor. Yenilikçi konsolun 6 Şubat 2011’de Japonyada, 11-31 Mart 2011 yılında Amerika ve Avrupa’da piyasaya girmesi bekleniyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here