Ana sayfa Haber Görüntülü yayın ve sanal gerçeklik için tasarlanan JPEG XS formatı geliyor

Görüntülü yayın ve sanal gerçeklik için tasarlanan JPEG XS formatı geliyor

0

Bir çoğumuzun bildiği üzere JPEG, dijital görsellerin sıkıştırılmasında kullanılan standart bir biçimdir. JPEG”in yapımcıları yakında JPEG XS”i yayınlayacaklar. Yayınlanacak yeni format, eskisinin yerine kullanılacak bir şey olmayacak. Aslına bakarsanız her iki formatın yan yana kullanıldığı durumlar olabilecek. JPEG XS, dijital görsellerin yüklenmesini kolaylaştırmak için tasarlanan JPEG”in aksine, video yayını ve sanal gerçeklik için özel olarak tasarlanmış bir format.

Joint Photographic Experts Group”un geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamaya göre yeni JPEG formatının  gecikme süresinin düşük olması nedeniyle, sanal gerçeklik görselleri daha net olarak görüntülenebilecek. Bu da demektir ki VR gözlüklerini taktıkları esnada başlarını çevirirken görüntü gecikmesinden ötürü mide bulantısı geçirenlerin bir nebze olsun işleri kolaylaşacak. Yeni formatın gecikme süresi düşüklüğünün yanında sunduğu bir diğer özellikse, daha az enerji harcıyor olması. Daha yüksek kalitede görsellerin üretilmesini sağlayan sıkıştırma kolaylığı ve sadeliğinin yanında, oluşturulan dosyalar, JPEG”le oluşturulanlardan daha büyük olacak. Tabii hafızası kısıtlı mobil telefonda saklanmak için değil de, online ortamda yayınlanmak üzere tasarlandığı için, bu durum sorun oluşturmuyor.  örneğin JPEG, herhangi bir görselin büyüklüğünü 10 kat sıkıştırırken,  JPEG XS ile oluşturulanlar ise 6 kat sıkıştırılıyor. Fakat tekrar belirtelim, JPEG XS ile oluşturulan görseller o denli keskin ve net şekilde oluşuruluyor ki, Multimedia Signal Processing Group”tan Profesör Touradj Ebrahimi, JPEG XS ile oluşturulan görsellerin kalitesiyle orijinal video arasında bir fark göremeyeceğinizi söylüyor.

JPEG XS açık kaynaklı bir format ve hızı nedeniyle görsellerin cihazın işlemci hızını zorladığı durumlarda sıklıkla kullanılacağı bekleniyor. Otonom bir arabanın gözlerini (kamera sistemini) bu duruma bir örnek olarak verebiliriz.

çıkması beklenen 5G bağlantı ile birlikte JPEG XS formatının akıllı telefonlarda VR ve AR kullanımlarını zenginleştirmek için geniş anlamda kullanılacağı şüphesiz. Bunun için gerekli olan tek şey, International Organization for Standardization (ISO)”ya üye eyaletlerin yeni formatı onaylamaları.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here