Ana sayfa Haber Görüntüleme sistemleri dönüşüyor

Görüntüleme sistemleri dönüşüyor

0

Epson”un profesyonel görüntüleme çözümlerini ve yeni trendleri Epson Türkiye Görüntüleme Sistemleri Profesyonel ürünler Müşteri Yöneticisi Erdal Bilimli ile konuştuk. 

Görüntü ve konferans sistemlerinde nasıl bir değişim söz konusu?
Yapılan uluslararası konferansların hepsinde, ziyaretçilerin dikkatini çekmek için öne çıkan ilk özellik sahnelerin eski zamanlara göre daha büyümesidir. Genişleyen sahne boyutlarıyla interaktif çözümler, yüksek kalitede profesyonel projeksiyon ile birleşince katılımcıların etkilenme düzeyi oldukça artıyor elbette. Artık sadece konuşmacının kamera görüntüsünün gösterildiği ve sunum yansıtılan sahnelerin yerine müzik ve ışık gösterileri ile süslenmiş, sosyal medyanın dahil edildiği hatta ve hatta 3D hologram sistemlerinin kullanıldığı konferanslar düzenlenmekte. Sahnelerin büyümesi ile beraber kullanılan görüntüleme cihazlarının da aynı beklentiyi karşılayabilmesi gerekiyor. Beklentiyi karşılamak için de projeksiyon cihazlarının beyaz ve renkli ışık çıkış güçleri arttırıldı. Sunumların hemen hemen hepsinde capcanlı ve göz alıcı renkler kullanılarak videolar ve imajlar gösterilmekte. Bu görselliği seyircilere hakkıyla yaşatabilmek için en yüksek parlaklıkta renkleri sunacak projeksiyonlara ihtiyaç duyulmakta. 

 

Siz Epson olarak bu alana yönelik nasıl çözümler sunuyorsunuz?
Epson olarak yeni nesil lazer teknolojili 3LCD projektörlerimizi pazara sunduk.  Lazer ışık kaynağı teknolojisi sayesinde büyük sahnelerde kullanılan projeksiyon cihazlarının ışık güçleri, eski nesil lambalı modellere göre hiçbir kayıp yaşanmadan on binlerce saat kullanılabilir. Büyük sahneleri oluşturmak ve gerekli yüksek parlaklığı sağlayabilmek için elbette ki birden fazla projeksiyon cihazı eş zamanlı ve senkronize çalışmalı. Bu cihazlar aynı anda tek bir büyük görseli sanki tek bir ekrandan çıkmışçasına yansıtabilmeli ve hiçbir pürüz ve bulanıklık aktarmamalıdırlar. Epson projeksiyonların içindeki özel yazılım sayesinde tüm bu çalışmalar kolaylıkla yapılabilmekte.

Bir büyük görüntü için birden fazla projeksiyon cihazı kullanıldığında yaşanan en büyük problem projeksiyonlar arasındaki parlaklık ve renk kalibrasyon farklarını eşitlemektir. Epson”un yeni nesil lazer projektörlerinin tümünde renk ve parlaklık kalibrasyonu kamerası standart donanım olarak yer alıyor.  Bu kameralar sayesinde operatörler kalibrasyon ayarlarını tek bir cihazın menüsünden otomatik olarak yapabilir. Konferanslarda kullanılan görüntülerin büyümesi ile birlikte projeksiyonların çözünürlük ve kontrast özellikleri de beklentiyi karşılamak için yükseltildi. 4K çözünürlük günümüzde yavaş yavaş Full HD çözünürlüğün yerini almakta. Epson da bunun geleceğin vazgeçilmez gereksinimi olacağını bildiğinden bütün yeni nesil projeksiyon cihazlarını Epson patentli 4K yükseltme teknolojisi ile geliştirdi. Bu özel patentli sistem sayesinde projeksiyonun menüsünden yapılacak kısa bir işlem ile Full HD çözünürlükteki görüntüler, 4K çözünürlüğe yükseltilebilmekte. Modellerimizden örnek vermek gerekirse EB-L25000U, EB-L1755U, EB-1505U ve EB-L1405U diyebiliriz. 

 

Değişen görüntüleme teknolojileri ve ihtiyaçlar konusunda sizce farkındalık yeterli mi?
Farkındalık değişen ve artan ihtiyaçlara paralel olarak yükselmekte ve elbette ki sürekli yenilenen teknolojinin yönlendirmesiyle. Küçük ölçekli bir firma olmanız, ofisinizde yaptığınız sunumların görüntü kalitesinin düşük olmasını gerektirmez. Diğer yandan özellikle konferans turizmi ve giderek yükselen şov odaklı işlere baktığımızda buradaki ürünlerin seçimlerinde çok daha dikkatli olmak gerek. Alanının dünya lideri olarak bu segmentte de Dünyada ilk 25.000 lümen ışık gücüne sahip 3LCD lazer projeksiyonunu üreterek iddiamızı kanıtladık.  Projeksiyon cihazları geliştikçe, gereksinimler de akabinde artmaktadır. Bu gereksinimlere cevap verebilmek için yeni nesil teknolojiler geliştirmek gerekiyor. 4K yükseltme teknolojisi; parlaklık ve renk kalibrasyon kamerası bu gereksinimlere Epson’un verdiği en iyi cevaplardır. 

Yatırım maliyetini dikkate aldığımızda geri dönüş nasıl şekilleniyor?
Uluslararası konferanslar düzenleyen teknik firmalar,  yeni nesil projeksiyonları kullanarak daha parlak, renkli ve net görüntüleri ziyaretçiler ile buluşturuyor. Bu görüntüleri ışık, ses ve lazer gösterileri ile birleştirdiklerinde izleyicilere unutamayacakları bir deneyim sunuyorlar.  Talepler ağırlıklı olarak büyük sahne çözümleri üzerine olduğu için projeksiyon cihazlarına yapılan yatırımlar da karşılığını çok kısa sürede veriyor. 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here