Ana sayfa Yazılım Görselleri “Brush” Olarak Tanımlamak

Görselleri “Brush” Olarak Tanımlamak

0

Fotografik tasarımlarda kullanmak üzere Photoshop”ta “brush” (fırça) hazırlamak. Bu yöntemle aklınıza gelebilecek her türlü görselden birer fırça hazırlayabilir ve istediğiniz her yerde kullanabilirsiniz.
 

Photoshop programında, yazılımla birlikte gelen “brush”lar (fırçalar) dışında internet ortamından indirdiğimiz “brush” paketlerini yükleyerek kullanabildiğimizi bilmeyeniniz herhalde yoktur. Ancak kendi oluşturduğumuz görselleri de “brush” olarak kullanmamız mümkün. Bu yazıda sizlere bunu nasıl yapabileceğimizi anlatmaya çalışacağım.

öncelikle brush olarak kullanmak istediğim bir görsel (bu bir fotoğraf ya da Photoshop”ta hazırlanmış bir logo da olabilir) seçiyorum. Bunun için foto-1″deki çiçek fotoğrafını kullanacağım.
 

photoshop
Fotoğraf: 1
  photoshop brush
Fotoğraf: 2
Bu fotoğrafta yer alan çiçeği seçili hale getirmek için “magic wand tool” aracı ile görüntüdeki beyaz alana tıklıyorum. (foto-2). Tabii benim kullandığım görselin arka planı temiz olduğundan “magic wand tool” aracını kullanıyorum. Farklı görsellerde diğer seçim araçlarını kullanmak gerekebilir.

 

Sonrasında, asıl amacım olan çiçeği seçili hale getirmek için görüntüye farenin sağ tuşu ile tıklayarak açılan menüde “select inverse” (tersini seç) seçeneğini tıklıyorum (foto-3).
 
brush
Fotoğraf: 3
 
 
Fotoğraf: 4
 
Şimdi çiçek görüntüsünü seçili hale getirmiş oldum (foto-4).

 

Şimdi sıra son işlemimize geldi diyebiliriz. çiçeğimiz seçili haldeyken “Edit” menüsünden “Define Brush Present” seçeneğini tıklıyorum (foto-5). Açılan pencerede oluşturmak istediğimiz brush için isim veriyorum (foto-6).

 

brush tool
Fotoğraf: 5
 
 
Fotoğraf: 6
 
Artık görselimizi “brush” olarak atamış durumdayız. “Brush tool” ile görselimizin üzerine faremizin sağ tuşu ile tıkladığımızda görebiliriz (foto-7).
 

Fotoğraf: 7
 
Dilerseniz bu şekilde sık kullandığınız logo, imza vs. görsellerinizi “brush” olarak atayıp kullanabilirsiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here