Ana sayfa Mobil Görme engellilere BlackBerry!

Görme engellilere BlackBerry!

0

Research In Motion herkese “seslenecek.”

Kanadalı firma RIM geçtiğimiz gün, BlackBerry cihazında çok ufak bir değişiklik yaparak yeni bir patenti dosyalattı. Dosyalanan patent, “Multi-tap Keyboard User Interface” adında. Bu sistremin amacı, ilgili tuşlara basıldığında telefon içerisinde olup biteni sesli geribildirim yoluyla ileterek, görme engelli insanların da cihazı kullanabilmesini sağlamak.
Sistemin nasıl kullanılacağına gelince, kullanıcılar Multi-Tap arayüzünü etkinleştirebilmek için daha önceden belirlenmiş olan tuşa basacak. Bu özellik aktif edildikten sonra yine ön atanmış olan tuşlarla numaralar çevirebilecek, mesajlar yazabilecek. Bastığı her tuştan, ya da yaptığı her işlemden sonra kendisine sesli bir uyarı gidecek.

Açıkçası Research In Motion’ı bu girişiminden ötürü kutlamamız gerek. Zira görme engelli kullanıcılar açısından en zor durumlardan birisi, görsel açıdan etkileşime geçen elektronik cihazların kullanılması. Firmanın bu adımı, görme engelli kullanıcıların da diğerleriyle eşdeğer düzeyde telefon kullanabilmesini, e-postalar gönderip alabilmesini sağlayacak.
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here