Ana sayfa Haber Görme engelliler sanal gerçeklik fuarında sanata dokunuyor

Görme engelliler sanal gerçeklik fuarında sanata dokunuyor

0

çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da açılan ‘Touching Masterpieces (Sanat eserlerine dokunmak)’ adlı sergi, görme engellilerin sanatsal heykellere dokunarak görmelerini sağlamak için sanal gerçeklikle özel donanımı bir araya getiriyor. İspanyol firması Neurodigital Technologies, çağdaş sanal gerçeklik teknolojilerini, bir çift eldivene entegre edilmiş geleneksel, dokunmaya dayalı geri bildirim çözümleriyle bir araya getirerek kullanıcıların, dünya çapında tanınmış heykelleri sanal ortamda hissetmelerini sağlayan bir platform yapmayı başardı. Bu amaca hizmet eden özel giyilebilir cihazını 2015 yılında Kickstarter’da satışa sunan İspanyol firmanın yanısıra, Prag Ulusal Galerisi ve Global Geometri Prag adlı kuruluşlar da projede yer alıyorlar. Global Gemetri Prag, desteklenen heykellerin üç boyutlu modellerinin oluşturulması görevini üstlendi. 

Venus de Milo, Michalengelo’nun David’i ve Nefertiti’nin büstü, bugüne kadar projede hayata geçirilen eserler arasında yer alıyorlar. Bununla birlikte daha çok heykelin yakın bir gelecekte portfolyoya eklenmesi de bekleniyor. Şu an için genel kullanıma açık olmayan ve sadece bir kaç görme engelli birey tarafından test edilen bu çözümün prototip versiyonu kullanıcıların, desteklenen heykellerin genel biçimlerini hissetmelerini sağladı. Hatta öyle ki bu yolla heykelin belirli bir bölümüne dokunarak pürüzlü ya da pürüzsüz olduğunu, belirli bir amaca yönelik olarak kullanılmış bir dokunun olup olmadığını anlayabiliyor kullanıcılar. 

Touching Masterpieces adlı çalışmanın ortaya koyduğu prensiplerin bir bölümü, görme engelli ve görsel hasarlı kişilere verilen geleneksel sanat eğitiminden derlenmiş. Fakat bu çalışmanın amacı, dokunmaya dayalı resimlerdeki hassasiyeti ve genel kanaat itibariyle büyük oranda işe yaramaz gözüyle bakılan benzer araçları geliştirmek. Sistem halen geliştirme aşamasında olmakla birlikte, nihai aşamada genel kullanıma açılması tasarlanıyor. Projeye katkıda bulunan Geometri, üç boyutlu modellerini açık kaynaklı hale getirerek üçüncü taraf geliştiricilerin projeye katkıda bulunmalarını ya da kendi erişilebilirlik projelerini oluşturmalarını sağlamayı hedefliyor. Touching Masterpieces’ın küçük bir sunumu ve bugüne kadar yapılan çalışmaları bu bağlantıdan takip edebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here