Ana sayfa Ürün İnceleme GoPro Hero (2018) Aksiyon Kamerası

GoPro Hero (2018) Aksiyon Kamerası

GoPro’nun giriş seviyesi modeli, sadece temel özellikleri karşılıyor.

0

GoPro’nun 2018’de çıkardığı giriş seviyesi kamerası, bugüne kadarki en az heyecan verici olanı. Bu, basitlik ve kullanım kolaylığı sağlayan aksiyon kamerası, gerekli asgari özellikleri sağlıyor, temel nitelikleri gösteren adının hakkını veriyor, adının yanında önceki modeller gibi ne bir sayı ne de bir renk belirtilmiş. Hero6 Black’in üst düzey özelliklerinden yoksun ve hatta 2016’daki Hero5 Black’in bile gerisinde, ancak fiyatı da 1.145 TL, GoPro’nun mevcut Hero ailesinin temel özelliklerini düşük bir fiyata sunuyor.

GoPro Hero, güç isteyen kullanıcılara göre bir kamera değil ve mevcut Hero Black serisi sahipleri, Hero çekimlerini daha gelişmiş modellerden gelenlerle entegre etmekte zorlanabilirler, ancak ilk kez aksiyon kamerası alanlar ve sıradan kullanıcılar bu modelde de sevecek yönler bulacaklardır. Hero, olabildiğince çabuk ve hızlı bir şekilde kullanmanız için tasarlanmış özenle seçilmiş özellikleri barındırıyor. Zaman zaman sinir bozucu sınırlamalarını görsek da, çoğu kez basitliğini takdir ettik.

Tasarım, özellikler ve resim kalitesi

Hero, Hero5/Hero6 Black kameralarına benziyor. Bir sualtı kasasına ihtiyaç duymadan 10m su geçirmezlikte aynı kauçuk, mat-gri gövdeyi kullanıyor. Aynı iki düğmeli arabirime, ön LCD bilgi ekranına ve arka dokunmatik ekrana sahip. Bağlantı, USB-C, HDMI ve hem Wi-Fi hem de Bluetooth ile aynı şekilde sağlanıyor.

Dahili olarak, Hero 10MP’lik bir sensör kullanıyor ve video çözünürlüğü Full HD 1080p ile sınırlı. Bu doğru, burada 4K yok. (Bir 1440p modu sunuyor, ancak bu fotoğraf makinesini 4: 3 en-boy oranında zorluyor.) Kare hızı saniyede 30 veya 60 kare (fps) olarak ayarlanabilir; ne 24 kare/saniye seçeneği var ne de Black serisi kameralar gibi daha düşük çözünürlüklerde daha yüksek kare hızlarına çıkabiliyor. Aslında, daha düşük bir çözünürlük yok; Hero 960p, 720p, 480p veya 1080p’nin altında başka bir şey çekemez.

Açıkçası, 4K veya yüksek kare oranlarının eksikliğinden rahatsız olmadık. Genellikle aksiyon kameraları için 1080p iyidir – piksel değil, önemli olan içeriktir. Evet, varken 4K seçeneğine sahip olmaktan zevk alıyoruz, ancak sıradan bir kullanıcıysanız, muhtemelen bunun için endişelenmenize gerek yok. Dahası, 1080p, aynı MicroSD kartına daha fazla çekim sığdırabileceğiniz anlamına gelir ve aktardığınızda telefonunuz veya bilgisayarınızda daha az yer kaplar. Bu sadece olumlu bir yan etki değil; bazı kullanıcılar için gerçek bir avantaj olabilir – Hero5 veya Hero6 kameralarını bu nedenle 1080p moduna ayarlamayı tercih edenler de aynı kullanıcılardır.

Hero ayrıca görüntü sabitlemesini de koruyor, bir gimbal kullanması daha az muhtemel olan yeni başlayanlar için bir başka önemli özelliktir bu. Görüş alanını yüzde 10 oranında azaltarak Hero5 Black ile aynı stabiliteye sahip gibi görünüyor. Hero6 Black, GP1 işlemcisi sayesinde kesinlikle daha iyi bir stabilizasyona sahiptir, ancak yeni Hero’da herhangi bir stabilizasyonu görmekten memnun olduk.

Video kalitesi için bu gerçekten kötü değil. Çekimleri bir bilgisayarda yüzde 100 boyutta izliyorsanız, kesinlikle biraz yumuşaklık ve ince ayrıntıların eksik olduğunu fark edeceksiniz. Bununla birlikte bu, piksel eksikliğinden ziyade, yoğun sıkıştırma ve dijital keskinleştirme sorunudur. Bir akıllı telefon gibi daha küçük bir ekranda, Hero ve 4K-çeken Hero6 Black arasındaki farkı fark etmek gerçekten zor olurdu.

Fotoğraflar videodan daha fazla çözünürlük sağlar, ancak aynı sıkıştırma ve keskinleştirme yapaylıklarından muzdariptirler. Yüksek kontrastlı kenarlar, küçük boyutlarda görüntülendiğinde bir sorun olmasa bile, görüntüyü yakınlaştırırsanız etraflarında haleler görünecektir.

Fiyatı: 1,145 TL

Artıları:

  • Dokunmatik ekranı
  • Kasasız olarak suya dayanıklılık
  • Önemli mobil uygulamaları var
  • Ses kontrolü
  • Kullanımı çok kolay

Eksileri:

  • Sınırlı çözünürlük ve kare hızı seçenekleri
  • Arayüz, Hero5/Hero6’nın temel seçeneklerine sahip
  • Daha ucuz bazı kameralar daha fazla özeliğe sahip

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here