Ana sayfa Makale Google’ın yeni işletim sistemi Fuchsia

Google’ın yeni işletim sistemi Fuchsia

Fuchsia sonunda Android'in yerini alabilir, ancak bunun için yılların geçmesi lazım.

0

Android ve Chrome OS, Google’ın en tanınmış yazılım girişimleri olabilir, ancak şirket aslında şu anda üçüncü bir işletim sistemi üzerinde çalışmakta. Adı Fuchsia ve geçen yıl ilk kez adından söz edildiğinde, sadece tek bir komut satırı olarak ortaya çıkmıştı. Ancak, şimdi, işletim sistemi hakkında çok daha fazla şey biliyoruz.

Fuchsia, Android dahil olmak üzere gördüğümüz diğer tüm mobil işletim sistemlerinden tamamen farklı görünüyor, ancak üzerinde durulması gereken nokta da bu olabilir. Gerçek şu ki, işletim sistemini çevreleyen bir sürü gizem var. Ne amaçla geliştirildiğini bilmiyoruz, nihayetinde Android’i değiştirmeyi mi amaçlıyorlar, yalnızca Google’ın bir denemesi mi yoksa bu yıl Google I/O’da yeni işletim sistemini görmeyi beklememiz mi gerekiyor.

Fuchsia tam olarak nedir?

Fuchsia, Android ve Chrome işletim sistemlerinden biraz farklı, çünkü Linux’a dayanmamaktadır. Bunun yerine, Google’ın geliştirdiği, Magenta adlı yeni bir kernel’a dayanmaktadır. Google’a göre Magenta, “modern telefonları ve modern kişisel bilgisayarlar”ı hedefliyor. Bu yüzden, bir gün akıllı telefonlarımızda Fuchsia’yı görmek sürpriz olmayacaktır. Sadece bu değil, Google, Apple’ın programlama dilini (Swift) işletim sistemine ekledi – ancak nedenini henüz bilmiyoruz.

Fuchsia, Android’de çalışan Flutter SDK kullanılarak yazıldığından, bir Android cihazında Fuchsia parçaları çalıştırılabilir. Fuchsia’nın bu sürümü Armadillo olarak adlandırılıyor ve tamamen ana ekranı tekrar canlandırıyor. Ekran, hepsi bir merkezde bulunan, temelde bir profil resmini, tarihi, şehrinizi ve bir batarya ikonu ile birlikte büyük bir kaydırma listesi olarak sunuluyor. Bunun üzerine, “Öykü” kartlarını veya son uygulamaların bir listesini bulacaksınız. Aşağıda, sizin için bir öneri listesi göreceksiniz.

Son uygulamaları da sürükleyebilir ve ana ekranı düzenlemeyi ve kişiselleştirmeyi seçtiğiniz yere bırakabilirsiniz. Bir uygulamayı diğerinin üzerine bırakırsanız, en fazla üç uygulama içeren bir bölünmüş ekran moduna girersiniz.

Fuchsia ne için geliştirilmiş?

Gerçek şu ki, Fuchsia’nın henüz ne için geliştirildiğini bilmiyoruz. Bloomberg’in son raporunda, Fuchsia’nın, Google’ın teknoloji şemsiyesi altındaki akıllı telefonlar, akıllı hoparlörler, dizüstü bilgisayarları çalıştırabilme hedefi ile birlikte, tek bir işletim sistemi altında tüm Google ekosistemini birleştirmek için yeni bir girişim olduğunu belirtiyor. Belli bir kaynağa göre plan, dünyanın en büyük mobil işletim sistemi olarak Android’in yerini almadan önce, önümüzdeki üç yıl içinde akıllı hoparlörler ve diğer akıllı ev cihazlarında Fuchsia’yı çalıştırmak ve dizüstü bilgisayarlar gibi daha büyük cihazlara geçmek.

Fuchsia’nın Android’in yerini alacağı fikri, bir süredir var olan bir şey. Android, iPhone piyasaya sürülmeden çok önce geliştirilmişti ve başlangıçta dijital kameralar için bir işletim sistemi olarak tasarlanmıştı. iPhone’un lansmanından sonra, Android telefonlar için kullanılmaya başlandı, ancak Google, Android ile yıllar önce yapılan taahhütlere hala bağlı. Şirket, Android ile pek çok zorlukla karşı karşıya kalıyor. Örneğin, cihazların tüm ekosisteminde güncellemeler sağlamak için mücadele ediyor ve Fuchsia’nın bu sorunların bazılarını çözmesi mümkün olabilir.

Ancak, Android’i terk etmek muhtemelen uzun bir yolculuk olacaktır. Google yöneticileri henüz Fuchsia için herhangi bir gelecek planı oluşturmadılar ve böyle bir değişimin muazzam bir girişim olacağı da açıktır. Samsung, HTC ve LG gibi pek çok büyük üretici, telefonlarında Android’e bağımlılar ve bu tarz bir iş son derece zordur. Ancak Google, Fuchsia’ya geçmeyi başarırsa, akıllı telefon dünyası için hareket çok büyük olabilir. Fuchsia’yı kodlamak için kullanılan Flutter SDK’sı Android ve iOS uygulamaları için de kod üretebiliyor, böylece geliştiriciler tüm akıllı telefon işletim sistemlerinde çalışmak için Flutter’da uygulamalar geliştirebilirler.

Fuchsia’nın bahsedilen özellikleri

Android’in çoğu özelliği Google’ın akıllı cihazlar için gördüğü geleceğe uymuyor. Sesli etkileşim özellikle önemli. Sonuç olarak Fuchsia bu sorunların çoğunu çözerken Google için daha fazla fırsat yaratacak.

Fuchsia, Android’e göre daha sağlam bir güvenlik özellikleri setine sahip olacak ve şifrelenmiş kullanıcı anahtarları, güvenliği sıkılaştırmak için yazılıma dahil ediliyor. Fuchsia, kapı zilinden tost makinesine kadar her şeye güç sağladığı, birbiriyle bağlantılı bir akıllı geleceği oluşturmak için farklı boyutlardaki ekranlara uyum sağlamada Android’den daha iyi olacaktır. Fuchsia’ya doğru ilerleyen Google, Java ve Java’nın yasal kullanımını ilişkin sorunlarından kurtulabilir. Aynı zamanda Linux çekirdeğini Android’in merkezine de çekebilir.

Tabii ki, Fuchsia hala gelişimin ilk aşamalarında ve bu ayrıntıların bir kısmı zamanla değişirse şaşırmamak lazım. Bloomberg’in raporuna göre, Google reklamlarını zorlaştıracağı için, Fuchsia’nın güvenlik önlemleri konusunda Google’da bir tartışma var.

Fuchsia’yı kendiniz için deneyin

Mayıs ayı başından itibaren Fuchsia’yı kendiniz için deneyebiliyorsunuz. SlashGear, HotFix Computer Repair ile ortaklaşa, işletim sistemini kontrol etmek için telefonunuza kurabileceğiniz indirilebilir bir Android Paket Kiti (APK) hazırladı. APK, şu anda Armadillo olarak adlandırılan alfa sürümünün başlatıcısının bir ön sürümü gibi. Armadillo Fuchsia’nın sürümünün kod adı; Android olarak bilinen işletim sistemi için sürüm adı olan Nougat gibi.


 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here