Ana sayfa İnternet Google zihninizi okuyor : Google Now

Google zihninizi okuyor : Google Now

0

Google zihninizi okuyor : Google Now

Google tarafından geliştirilen kişisel asistan uygulaması Google Now, daha emekleme aşamasında bile harikalar yaratıyor. Bu dosyada Google Now”un inceliklerini öğreneceğiz.

Google Now, Google tarafından geliştirilen ve henüz emekleme aşamasında olan bir kişisel asistan. Görevi, Android cihazınıza yerleşerek sizinle ilgili her türlü bilgiyi edinmek, bunları yorumlamak ve hayatınızı kolaylaştırmak. Apple”ın Siri servisine rakip görülen ama daha şimdiden Siri”den bir kaç gömlek üstün olan Google Now, gelecekte tüm hayatımızı kontrol edecek gibi görünüyor.

Google Now”un tüm özelliklerinden en etkili biçimde faydalanabilmek için Gmail, Google Maps, Chrome gibi diğer Google servislerinden de yararlanıyor olmak gerek. Bu sayede Google Maps, konumunuzdan e-posta yazışmalarınıza kadar her yere dokunarak sihirini ortaya koyuyor.

Google Now yükleme

 

Şimdilik Türkiye”de Google Now hizmeti resmen çalışmıyor ancak sorun değil, sadece Android telefonunuzun/tabletinizin dil ve ülke ayarlarını bir kereye mahsus ABD yapın. Google Play Store”a girip Google Now uygulamasını kurun. Uygulamayı bir kaç gün telefonunuzda/tabletinizde çalıştırıp stabil hale gelmesini sağladıktan sonra dil ve ülke ayarlarını eskisi gibi Türkiye yapabilirsiniz.

Google Now neler yapıyor?

Google Now, cihazınıza kurduktan sonra bağlantılı tüm Google ve Android servisleriyle senkronize çalışmaya başlıyor. Eğer Google Now”u bir widget olarak ana ekranınıza yerleştirirseniz, çok daha verimli çalıştığını ve işinize çok daha fazla yaradığını göreceksiniz. Gelelim yeteneklerine… Sabah işe gitmek üzere evden çıktığınızda, Google Now ekranında toplu taşıma ya da otomobille, iş yerinize kaç dakikada varabileceğiniz hakkında kısa bir bilgilendirme göreceksiniz. Bunun için Google, sizin o anki konumunuzu, daha önceden bildiği (profil bilgilerinizden ve konum bilgilerinizden edindiği) iş ve ev adreslerinizi kullanıyor. Ayrıca Google Maps altyapısından, sizin gideceğiniz rotaya göre yoğunluk bilgisini de alıyor. Hemen bir başka kutucukta ise hem o an bulunduğunuz konumdaki, hem de iş ve ev konumunuzdaki hava durumu ve o anki sıcaklığı göreceksiniz. İşe vardınız. Google Now, cihazınızın takvim uygulamasından o günkü programınızı öğrenerek, sıradaki randevu ya da yapılacak görev için sizi bilgilendiriyor. örneğin 12:30″da bir randevunuz var. O anki konumunuza ve randevunun yerine göre Google Now, randevuya yetişmek için yola çıkmanız gereken zamanda sizi uyarıyor hatta isterseniz yol tarifi de veriyor. Bu esnada Google Now ana penceresinden ilgilendiğiniz hisse senetlerine ait bilgiler, tuttuğunuz futbol takımının maç sonuçları ya da son haberler, en sık ziyaret ettiğiniz sitelere yeni eklenen içerikler gibi bilgiler de akıyor. Eğer tamamen yeni bir şehirdeyseniz, Google Now size yakınızda ziyaret etmeye değecek yerlerin bilgilerini, yeme-içme önerilerini de iletiyor. Bitmedi. Diyelim ki internetten bir kitap sipariş ettiniz ve satıcı da size kargo bilgilerini takip etmeniz için bir link yolladı. Google Now size gelen bu e-postayı okuyor, “anlıyor” ve sizin yerinize kargo bilgilerini takip ederek, kargonun durumu hakkında ekranınızdan size bilgi veriyor.

 

Google Now öğreniyor

Tüm bu saydıklarımız kulağa büyüleyici gibi gelebilir ama bitmedi! Google Now sadece sizin verdiğiniz bilgilerle ya da internette var olan hazır bilgilerle yetinmiyor. Sizin hakkınızda bilgileri, sizin hayatınızı izleyerek, her adımınızı (mecazi değil, gerçekten) takip ederek hatta yazışmalarınızı “okuyarak” öğreniyor. örneğin her gün evden okula gitmek için aynı saatte çıkıyor, aynı otobüse biniyor, aynı durakta inip, metrobüse binmek için aktarma yapıyorsunuz. Bir süre sonra Google Now bunu “öğreniyor” ve siz daha otobüsteyken, ineceğiniz durak ya da aktarma yapacağınız hat ile ilgili de bilgiler vermeye başlıyor. Ya da internetten uçak bileti aldınız ve havayolu şirketi size rezervasyon e-postası gönderdi. Google Now hemen uçuş tarihlerinizi otomatik olarak takviminize işaretliyor, eğer uçuş tarihinde bir değişiklik olursa sizden önce bundan haberdar olup sizi uyarıyor, check-in ve boarding için ne zaman, nereye gitmeniz gerektiğini de yönlendiriyor. Vardığınız şehirde ya da ülkede size otel tavsiyesi veriyor, eğer zaten bir otel rezervasyonu yaptıysanız bu bilgileri “okuyarak” sizi otelinize yönlendiriyor. Daha da bitmedi; az önce internetten kitap sipariş ettiğinizi yazmıştık. Google Now, sipariş ettiğiniz o yazarın yeni bir kitabı çıktığında ya da konserine bilet aradığınız sanatçı yeni bir albüm çıkardığında da sizi haberdar etmeyi unutmuyor.

Bütün bunlardaki sihirli nokta şu : Google Now, bunları kendi kendine yapıyor. Size sorular sormuyor. Bitmek tükenmez formlar doldurtmuyor. İnce ince ayarlar yapmanıza gerek kalmıyor. Siz normal hayatınızı yaşarken, o arka planda sizi gözlüyor, öğreniyor, analiz ediyor ve yorumluyor.

Hatırlatmakta fayda var, Google Now henüz Amerika”da bile emekleme döneminde. Türkiye”de ise çoğu servis henüz tam kapasiteyle çalışmıyor, örneğin borsa ya da spor takımlarına ilişkin bilgiler, toplu taşıma rotaları ve yoğunlukları gibi veriler henüz çok senkronize ve sağlıklı değil.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here