Ana sayfa Haber Google Yüz Tanıma Davasını Kazandı

Google Yüz Tanıma Davasını Kazandı

0

Google’a Android’de Google Foto kullanıcısı tarafından çekilen 11 fotoğrafta istemeden yakalanan bir kadının biyometrik verilerini tarama ve kaydetme iddiasıyla 2016’dan bu yana dava açıldı.

Google Şaşırtıcı Bir Şekilde Davayı Kazandı

Orijinal davada, kadın Google’a verilerini Google Foto’ya yüklediği ve iznini almadan yüzünün bir şablonunu oluşturmak için taradığı iddia edildi.

Google davası, ABD’nin en zorlu biyometrik gizlilik yasasını ihlal ettiği iddia edilen önde gelen teknoloji şirketlerine yönelik üç davadan biri ve ilk reddedilen dava.

Illinois Biyometrik Bilgi Gizlilik Yasası, yüz tanıma girişimleri için çalışan teknoloji şirketleri için büyük bir engel olmuştur. Kanun şirketlerin, vücutlarının biyometrik taramalarını yapmak için insanların açık izinlerini almalarını gerektirmektedir.

Haklarının ihlal edildiğini düşünen Illinois muhatapları, yasa uyarınca dava açabilirler. Google, Snapchat ve Facebook gibi şirketler, Illinois kanununu ihlal ettiği iddiasıyla 2015 ve 2016’da başlatılan davalarla karşı karşıya kaldı.

Diğer davalar halen devam etmektedir. Nisan ayında bir federal yargıç; Facebook’un Illinois kullanıcıları tarafından açık bir kullanıcı onayı olmadan yüz tanıma teknolojisi fotoğrafları kullandığı iddiasıyla ilgili dava açılması gerektiğine karar verdi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here