Ana sayfa Haber Google yerel Android ve iOS uygulama geliştirme aracı Flutter Beta”yı yayınladı

Google yerel Android ve iOS uygulama geliştirme aracı Flutter Beta”yı yayınladı

0

Google bugün Mobil Dünya Kongresi 2018’de firmanın açık kaynaklı mobil ara yüz çatısı olan, geliştiricilerin Android ve iOS için yerel ara yüzler geliştirmelerine olanak sağlayan ‘Flutter’ adlı aracının beta sürümünü duyurdu. 

Flutter program müdürü Seth Ladd mobil ağırlıklı arayüz araç setinin nasıl çalıştığını anlattı. “Flutter, yerel ARM kodunu derler. Gerçek anlamda hızlı bir başlangıç ve kullanıcıların ne oranda faydalanabileceklerini ön görebilmek için muhteşem bir araçtır. Aynı zamanda yerel olduğu için yerel platforma ulaşarak, geliştiricilerin bu platformun gücünü göstermelerini sağlar. Flutter aynı zamanda kullanıcılara doğal gelen bir ara yüz sağlamak için özel bir hassasiyet ve tasarım getirir.”

Google, mobil uygulama yapımında Flutter’ın kullanımının beraberinde getirdiği üç faydayı şu şekilde listeliyor:

* Hot Reload, yeni tepkisel bir yapı, zengin araç seti ve entegre işlem özellikleriyle yüksek hızda geliştirme.
* İsteğe göre ayarlanabilir araç seti, zengin animasyon kütüphaneleri ve sınıflandırılmış, genişletilebilir bir mimariyle açıklayıcı açıklayıcı ve esnek tasarımlar.
* Taşınabilir, GPU desteğiyle hızlandırılmış çizim aracı ve yüksek performans, yerel ARM kod çalıştırma zamanı ve dahili platform operasyonu ile cihazlar ve platformlar arası yüksek kalitede deneyim imkanı.

Flutter ilk olarak 2017 yılı Mayıs ayında, Google’ın I/O developer konferansında alpha modunda hayata geçmişti. Eğer halen Flutter yüklü ise cihazınızda, ‘flutter channel beta’ yazarak beta kanalına geçiş yapabilirsiniz. 

Her ne kadar programın kararlı sürümü için henüz erkense de, bugüne kadar kurulumu milyonlarca kez yapılan uygulama üretiminde kullanıldı. Flutter’ın kararlı sürümünün ne zaman yayınlanacağına dair bir bilgi verilmemekle birlikte, her dört haftada bir yeni beta sürümlerinin yayınlanacağı belirtildi. Geliştiriciler ‘sorun tespiti’ ve ‘Başlangıç rehberi’ ile ilgili daha fazla bilgi için belirtilen bağlantılara tıklayabilirler. 

Daha fazla bilgi almak isteyen geliştiriciler için Flutter uygulamalarının, bu hafta 2.0 versiyonu çıkan Google’ın Dart adlı programlama diliyle yapıldığını söyleyelim. Bunun haricinde Dart JavaScript’le derlenebildiği için, bazı ekiplerin kodlarını kendi web siteleri ve mobil uygulamaları aracılığıyla paylaşmayı başardıklarını da belirtiyor Ladd.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here