Ana sayfa İnternet Google Wave

Google Wave

0

Yeni bir iletişim platformu mu geliyor?

İnternetin kullanıcılarıyla ilişkisi, gün geçtikçe değişiyor ve evriliyor. Bu değişiklikler arasında görüyoruz ki, bir süredir sanal dünya, Google Wave hakkında yorum ve bilgilerle çalkalanıyor. İnternet üzerinden iletişime yeni bir yorum getiren bu platform ile ilgili ayrıntıları sizlerle paylaşmak istedik.

Google Wave, “kişisel iletişim ve işbirliği aracı” olarak da tanımlanan bir platform. Google”ın 27 Mayıs 2009″daki Google I/O Konferansı”nda duyurduğu Wave, birçok uygulamayı bir arada sunuyor. Web hizmetleri, bilişim platformu ve iletişim protokolleri bir araya gelerek Wave”de elektronik posta, anlık ileti, wiki ve sosyal ağ özelliklerini oluşturuyor. Platformun odak noktaları ise işbirliği ve gerçek zamanlılık. Bir örnek vermek gerekirse, imla ve dilbilgisi kontrolünün yanı sıra, kırk dil arasında çeviri ve benzeri uzantılar, Google Wave”in sosyal iletişimin yanı sıra iş hayatı için de çok uygun olduğunu gösteriyor. Başlangıçta sadece geliştiricilere sunulan Wave, 2009″un Eylül ayı itibariyle yüz bin kullanıcıya ulaşmayı başarmıştı. Kullanıcılar, çevrelerindekilere gönderebildikleri sınırlı sayıdaki davetiyeleri kullanarak Wave kullanıcılarının sayısının artışında önemli faktör oldular. 

 

 

Google Maps”i de geliştirmiş olan Lars ve Jens Rasmussen”in hazırladığı Google Wave henüz tamamlanmadı ve bu yılsonuna kadar tamamlanması hedefleniyor. Ancak belirli özellikleri şimdiden internet dünyasında büyük heyecan yaratmayı başardı. Google Wave”in tam olarak ne olduğunu incelemeden önce, isminin kökenine bir bakalım.  

Türkçede anlamı dalga olan Wave, aslında birden fazla kullanıcının aynı alanda gerçek zamanlı iletişim kurabildikleri, resim ve videoları paylaşabildikleri, dokümanlar üzerinde çalışabildikleri yeni bir platform. Kulanıcılar bu platformu kendi sitesine tıklayarak kullanabildikleri gibi, kendi internet sitelerine entegre ederek de kullanabiliyorlar.

Açık kaynak kodla geliştirilen Google Wave, Google Web Toolkit ile hazırlanmış. Açık kaynak kodlu olması, Wave üzerinde dilediğiniz gibi değişiklikler yapabilmeniz ve hatta dilerseniz kendi Wave sunucunuzu kurmanıza bile olanak tanıyor. Yeni nesil tüm tarayıcılar ile çalışabilen Wave”in eklenti desteğine sahip olması da hem kullanıcılar hem de geliştiriciler açısından bir diğer heyecan kaynağı. Belli başlı özelliklerini sıralamamız gerekirse Google Wave, elektronik posta servisini maili adeta msn gibi, anlık ileti yazıyormuş gibi kullanmanıza izin veriyor. Elektronik postayla ilgili özelliklerden bir örnek vermemiz gerekirse, diyelim ki uzun bir mailde sadece bir kısmına cevap yazmak istiyorsunuz, gidip sadece o kısma cevabınızı yazabiliyorsunuz. Ayrıca birçok kişinin ardı ardına yazdığı postaları uzun uzun okumak istemiyorsanız Wave size mailin tamamını video izler gibi gösteriyor. Bir diğer güzel özellik ise elektronik posta ekleri ile ilgili. Ataçlayacağınız dosyayı bulmak için ek bir pencere falan açmıyorsunuz, yapmanız gereken tek şey ekleyeceğiniz dosyayı sürükleyip bırakmak.  Siteniz ve blogunuzla entegre kullanabileceğiniz Google Wave ile iletişim listenizdeki birisi blogunuza yazdığında, anında mailde görebiliyorsunuz. Ayrıca etkinlikler ve anket formunda yazacağınız postalar için de işinizi çok kolaylaştıran özellikler bulunuyor. Wave platformunun sadece bilgisayarlar için geliştirildiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.  Wave hazır olduğunda cep telefonlarında da hemen hemen aynı şekilde çalışıyor olacak. Google I/O konferansında tanıtımı yapan Lars Rasmussen bir Android cep telefonu ve iPhone ile Wave”in cep telefonu yeteneklerini de gösterdi.

 

 

Bugünün e-posta servisi
Google Wave”in fikir babası olan Lars Rasmussen platformu “E-postayı bugün icat etmiş olsaydık, nasıl olmasını isterdik sorusundan yola çıktık” diyerek anlatıyor. Siz e-postanın nasıl olmasını isterdiniz? İsterseniz şimdi Google Wave”in özelliklerine daha yakından bakalım ve hayal ettiklerimizin ne kadarı gerçekleşmiş görelim.

Anlık Mesajlaşma ve e-posta
HTML 5 uygulaması olarak geliştirilen Wave”in alıştığımız e-posta servislerinden farkı, göndericiler arasında gidip gelen mesajlar yerine, mesajların tek bir noktada toplanması ve bu kişilerin bu iletişime, istedikleri zaman ve şekilde dahil olabilmeleri. Bu sayede farklı kullanıcılar, dalga”nın sadece kendileri ile paylaşılan bölümünü takip ederek, bu bölüme yazı veya başka görseller ile katkıda bulunabiliyorlar. Yukarıda belirttiğimiz gibi, yine e-postadan farklı olarak mesajın tümüne değil, araya girerek sadece bir bölümüne yanıt verebiliyor ve bu yanıt üzerine yeni bir iletişim süreci başlatabiliyorsunuz. Devam eden bir mesajlaşmaya yeni bir kişi istendiği anda dahil olabiliyor ve Wave”in “Playback” özelliği sayesinde, görüşmenin başını kaçıran katılımcılar adım adım ona kadar yapılmış tüm eklemeleri ve değişiklikleri takip edebiliyorlar. Bu da yukarıda bahsettiğimiz şekilde, bir video gibi keyifli ve kolay bir uygulama ile sağlanıyor. Google Wave”in en önemli özelliklerinden biri ise dediğimiz gibi gerçek zamanlılık ve bu özellik anlık mesajlaşma uygulamasına daha önce görmediğimiz bir şekilde yansıyor. Bu özelliği aktif hale getirdiğinizde, yazdıklarınız karşı tarafta aynı anda görülüyor, siz göndermeden önce karşı taraf yazdıklarınızı görüyor ve o da aynı anda cevap yazabiliyor. Biraz kafa karıştırıcı görünse de uygulamada gerçek zamanlılık özelliği, anlık mesajlaşmayı günlük konuşmalara bir adım daha yaklaştırmış gibi görünüyor.

 

 

Dosyaları sürükleyip bırakın
Elektronik postalarınıza eklemek istediğiniz dosyaları klasörler içinde arayıp bulmak yerine, sürükleyip devam eden bir dalganın içine bırakmanız yeterli oluyor. Bu eklenti aynı zamanda paylaşılan fotoğrafların neredeyse aynı anda karşı tarafından tarayıcısında belirmeye başlamasını sağlıyor. Wave penceresinin hemen altında bulunan bir bölümle bu fotoğrafları bilgisayarınıza pratik bir şekilde kaydedebiliyor veya kendi sitenizde hızlı bir şekilde yayınlayabiliyorsunuz. Bu da hem sosyal iletişimde hem de iş yaşamında çok fazla işe yarayacak bir özellik olarak göze çarpıyor.
 

 

 

Sınırsız eklentiler
Açık kaynak avantajını sonuna kadar kullanan Wave kullanıma açılmadan eklentiler geliştirilmeye başlandı bile. İlk eklentiler Google”dan geldi ancak Wave”in Google I/O”da tanıtılmasıyla üçünü parti yazılımcılar eklentilerini geliştirmeye başlamışlardı bile. Google”ın büyük beğeniyle karşılanan eklentileri arasında imla-dilbilgisi düzeltme aracı bulunuyor. Son derece gelişmiş olan bu düzeltme aracı sadece yazılan kelimeleri bir sözlük ile karşılaştırmak yerine cümleyi tanımlayıp, hatalı kelimenin hangi anlamda yazılmak istendiğini ayırt edebiliyor. Bunların yanı sıra bir etkinlik için oluşturduğunuz dalgada, Google Maps desteğini kullanarak etkinliğin gerçekleşeceği yeri haritada işaretleyip gösterebiliyorsunuz. Ayrıca dalganın içine bir Google arama penceresi eklemeniz de mümkün.
İşbirliği prensibi

Google Wave”in önemli özelliklerinden birinin işbirliğine yönelik olması olduğunu söylemiştik. Bu özellik aynı dalga üzerinde birden fazla kişinin çalışmasına izin vermesiyle sağlanıyor. Böylece oluşturulan bir dalgada tüm davet edilmiş katılımcılar, aynı anda, aynı doküman üzerinde gerekli gördükleri değişiklikleri yapabiliyorlar ve daha güzeli herkesin yaptığı değişiklikler neredeyse anında takip edilebiliyor. Bu özellik şimdiden eğitim alanında ve iş dünyasında yoğun olarak kullanılıyor. Karar verme sürecini oldukça kısaltan bu özellikle projelerin de çok daha pratik bir şekilde ilerleyebileceği aşikar. Yine elektronik postalarda olduğu gibi katılımcılar dilerlerse adım adım dalga üzerinde yapılmış tüm değişiklikleri başa sarıp tekrar izleyebiliyorlar. Böylece kimin ne zaman ne değişiklik yaptığı görülebiliyor. Uzun bir dalga üzerinde çalışılıyorsa Playback özelliğini, kullanıcı veya dalga içerisindeki belirli başlıklar gibi kriterlere göre de oynatmanız da mümkün.

Açık kaynak koduyla özgür iletişim
Google Wave”in açık kaynak kodu kullanması sayesinde isteyen herkes aynı alt yapıya sahip kendi Wave sunucularını kurup işletebilecek. Wave”in sağladığı çok önemli bir özellik olan sunucu bağımsız iletişim özelliği de bu noktada büyük destek sağlıyor. Wave üzerindeki tüm iletişim bilgileri ilgili Wave sunucusunda tutuluyor. Bu yüzden mantık olarak iletişimin de aynı sunuyu kullanan kişiler ile sınırlı olması gerektiği düşünülebilir. Fakat sadece birkaç tıklama ile bir Wave sunucusunda devam eden iletişime, başka Wave sunucularını kullanan kişiler de dahil edilebiliyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here