Ana sayfa Haber Google, veri merkezlerini soğutmak için yapay zeka (AI) kullanıyor

Google, veri merkezlerini soğutmak için yapay zeka (AI) kullanıyor

0

Google veri merkezleri binlerce sunucuya ev sahipliği yapıyor. Bu sunucular Google Arama’dan Gmail’e hatta YouTube’a kadar her şeyi kontrol ediyor. Bu kadar işlem ve depolama gücü, doğal olarak soğutma sistemlerine ihtiyaç duyuyor. Birkaç yıl önce Google tarafından soğutma sistemine entegre edilen yapay zeka, çalışanlara daha verimli soğutma için öneriler sunmaya başlamıştı. Firmadan yapılan açıklamaya göre artık tüm sistemi yapay zeka kontrol ediyor.

Google, yapay zeka destekli öneri sistemini ilk olarak geliştirdiğinde amaçlarını açıklamıştı. Amaç, “Küçücük geliştirmelerle bile ciddi enerji tasarrufu sağlamak ve CO2 emisyonlarını azaltarak iklim değişikliğini ortadan kaldırmaya yardım etmek” olarak açıklanmıştı. Bu amacı DeepMind blog gönderisinde açıklayan Google, sistemin hala yetersiz kaldığını söylemişti. Bu yetersizliğin kaynağı, yapay zeka önerilerinin hâlâ insanlar tarafından uygulanması ve bu süreçte ciddi vakit ve enerji kaybı gerçekleşmesiydi. Bu durum, Google’ın otonom bir sistem için gerekenleri araştırmasına sebep oldu.

İlgili Haber: Raporlara göre Google da kendi akıllı ekranını tanıtacak

Artık soğutmayı tamamen üstlenen yapay zeka, yine de insanların gözlerinin önünde çalışıyor. Her beş dakikada bir sistemin tam bir görüntüsünü alan DeepMind sanal nöron ağı, verimliliği arttırmak için alınabilecek kararları gözden geçiriyor. Bu kararlar daha sonra birkaç güvenlik kontrolünden geçiyor ve sisteme uygulanıyor.

Firmanın açıklamasına göre birkaç aydır aktif olan sistem, yüzde 30 civarında enerji tasarrufu sağlıyor. Sistem ayrıca sürekli olarak yeni enerji tasarruf metotları keşfetmeye devam ediyor. Google’a göre veri merkezleri benzer bir sistemden faydalanabilecek tek yer değil. Endüstrinin diğer alanları da benzer sistemlerden uzun vâdede faydalanabilir deniliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here