Ana sayfa Haber Google ve Uber arasında “teknoloji hırsızlığı” davası

Google ve Uber arasında “teknoloji hırsızlığı” davası

0

Dünyanın farklı ülkelerinde mobil uygulama üzerinden ulaşım hizmeti veren Uber, Google’ın çatı şirketi Alphabet’e ait sırları çalmakla suçlanan üst düzey bir mühendisini kovdu. 

BBC’nin haberine göre, Anthony Levandowski isimli mühendis, Uber’den önce Alphabet bünyesindeki Waymo isimli firmada, sürücüsüz araç teknolojisi üzerine çalışıyordu. 2016 yılında Uber’e geçen Levandowski, iddiaya göre Alphabet’e ait 14 bin gizli dosyayı indirerek çaldı. Sırları çalmakla suçlanan mühendis, Şubat ayından bu yana devam eden davada susma hakkını kullanıyor. 

Uber, ‘çalıntı sır’ iddiasını yalanlayarak kullandığı teknolojinin farklı olduğunu savunan bir dosyayı mahkemeye bildirdi. Ancak Uber’in kendi sunucularında yaptığı ve mahkemeye sunduğu araştırma, söz konusu mühendisin bilgisayarını kapsamıyor. Bu da Levandowski’nin kovulmasını beraberinde getirdi.

ABD’nin San Francisco kentinde görülen davanın hakimi William Alsup, Uber’e ay sonuna kadar süre vererek ‘çalınan’ binlerce dosyanın geri getirilmesini talep etmişti. Uber ise Levandowski’nin, ‘mahkeme ile işbirliği yapmalarını sağlayacak dosyaların geri getirilmemesi’ gerekçesiyle kovulduğunu açıkladı.

Uygulama üzerinden taksi hizmeti Uber, suçlanan mühendisinin başlattığı bir sürücüsüz araç teknolojisi girişimi olan Otto isimli şirketi 680 milyon dolara satın almıştı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here