Google ve Cisco bulut sunucu savaşında Amazon ve Microsoft’a karşı birleştiler

Amazon'un sektördeki hakimiyetine son vermeyi hedefleyen firmaların karşılıklı menfaatleri söz konusu.

Anlaşma koşullarında iki firma, Cisco kullanıcılarının başvuru ve verilerini mevcut veri merkezlerinden Google’ın Cloud servisine kolayca taşıyabilmelerini sağlamak için iş birliği yapacakları belirtiliyor. Bu tip bir anlaşma Cisco’nun bugüne kadar yaptığı ilk anlaşma olacak.

Her iki teknoloji devinin de birbirlerine sunacakları imkanlar var: Google Cloud, Cisco müşterilerine daha iyi bir erişim kazanarak bulut hizmet savaşında bulunduğu üçüncülük konumunu birinciliğe doğru taşımasını sağlayacak olan iş hayatındaki hakimiyeti artacak. Cisco’ da müşterilerine Google’ın büyüklüğünü ve son teknolojisini kullanmalarını sağlamak için kolay bir yol edinmiş olacak.

Google piyasada ‘halka açık bulut hizmeti’ olarak değerlendiriliyor. Yani müşteriler ödemesini yaparak sınırsız süper işlem gücünü edinebiliyorlar. Google bulut sistemlerinde son teknoloji hizmetlerle birlikte, yapay zekadan dünya çapındaki veri tabanlarına kadar bir çok fırsat sunuyor geliştiricilere.

Google Cloud ortaklığı başkanı Nan Boden “Bu sistem, müşterilerimiz için oldukça karmaşık bir melez yapıya sahip” diyor. Cisco, Google’ın bu alandaki son ortaklığı. 171 milyon dolarlık ağ yapımı firması olan Cisco, iş dünyasındaki teknolojilerde önemli bir rol oynuyor. Firmanın Fortune 500’de müşterileri bulunuyor. Bununla birlikte Cisco’nun kendine ait halka açık bir bulut platformu bulunmuyor. Zira firma bu yıl başlarında hizmete soktuğu ‘Intercloud’ projesini, Amazon’dan gelen baskılar nedeniyle kapatmak zorunda kalmıştı. 

reklam

Yorumlar

Yorumunuzu yazın

Yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz

GÜNCEL İÇERİKLER