Ana sayfa Haber Google, sanal gerçeklik firması Lytro”yu 40 milyon dolara satın aldı

Google, sanal gerçeklik firması Lytro”yu 40 milyon dolara satın aldı

0

Tuhaf biçimli kamerasıyla daha önce çekilmiş resimleri sonradan büyütebilen ‘hafif alanlı’ teknolojiye sahip olan Lytro, 2011 yılında çıkmıştı sahneye. 400 dolar değerindeki ilk kamerasını 2012 yılında çıkaran firma, farklı açılardan yaklaşılarak incelenebilen fotoğraf ve video çekimleri yapan bir sanal gerçeklik teknolojisi oluşturmuş, aynı zamanda profesyonel kameralar da üretmişti. 

İsmi açıklanmayan kaynakların verdikleri habere göre Google, firmanın teknolojisini ve patentlerinin büyük bölümünü 40 milyon dolara satın aldı. Firmanın bazı çalışanlarının satın alma işleminden önce işlerinden ayrıldıkları bildiriliyor. 

Bu satın alma işleminden ne gibi bir beklentisi olabilir Google’ın? ‘Hafif alan’ teknolojisinin sanal gerçeklik noktasında çok sayıda katkısı bulunuyor. Google’ da geçtiğimiz hafta Steam’e ‘Light Fields’a Hoş geldiniz’ isimli bir uygulama çıkarmıştı. Gezilebilir fotoğrafların yer aldığı uygulamada kullanıcılar gerçek hayatta olduğu gibi yansıma, derinlik ve yarı saydamlık gibi faktörlere şahitlik edebiliyor. Bu tip bir deneyim sanal gerçeklik alanında daha önce bu boyutta yaşanmamıştı hiç.

Lytro’nun animasyonla hafif-alan teknolojisiyle yapılmış canlı aksiyon video çekimlerini harmanlamak için yakın bir zamanda ‘Reaping Rewards’ adlı VR deneyiminin geliştiricisi olan Limitless adlı firmayı satın aldığı da söyleniyor.

Bu satın alma işlemi, Oculus Go adlı VR cihazının toplu üretimine başlayacak olan Facebook ve yine aynı alanda yer alan Magic Leap gibi firmalara karşı Google için önemli avantajlar sağlayacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here