Ana sayfa Haber Google, robotik mühendisliğe adım adıyor

Google, robotik mühendisliğe adım adıyor

0

Google ‘dan robotik mühendislik adına dev adım

Teknoloji çevrelerinin karşısına robotik mühendislik adına ilginç sürprizlerle çıkması beklenen Google, DeepMind adlı makine eğitimine yönelik hizmet şirketini bünyesine kattı.

2013 yılında satın aldığı ağırlıklı olarak robotik mühendislik şirketleri ile dikkatleri üzerine çeken Google, şirket satın alımlarına bir yenisi ekleyerek makine öğretimi konusuna yoğunlaşan bir hizmet şirketi konumundaki DeepMind‘ı bünyesine kattı.

Robot üretimine dair yüksek hızdaki yönelimi ile 2014 yılında teknoloji çevrelerinin karşısına ilginç sürprizlerle çıkması beklenen Google’da satın alınan hizmet şirketine ödenecek bedelin 400 milyon ABD Doları olacağı açıklandı.

DeepMind nedir?

Makine eğitimine yönelik algoritmalar geliştiren DeepMind, Londra merkezli bir şirket. Genel amaçlı öğrenme algoritmaları geliştirmek içinmakine öğreniminden sistem sinirbilimine kadar birçok tekniği kullanan şirketin ilgilendiği alanlar arasında ticari uygulamalar, simülasyonlar, e-ticaret ve oyunlar yer alıyor.Geleceğe yönelik parçalar oluşturuluyor.

 

Kuantum bilgisayarlar nedir?

Google’ın robot üretimine yönelik geniş bir kapsamdaki, üstelik büyük bir hızla gelişen atılımları ilgiyle izlenirken, şirket yine geçen yıl klasik bilgisayarların yapamadığı bazı işlemleri yapabilen, “yetemediği yerde devreye giren” kuantum bilgisayarlara odaklanan bir de laboratuvar açmıştı. Buna ek olarak yakın zaman önce kendi çiplerini üreteceği yönünde de bazı bulgular elde edilen Google‘ın tam anlamıyla kendi ürettiği yüksek teknolojili mühendislik ürünleri, endüstriyel robotlar ve yapay zeka füzyonu ile teknoloji bağlamındaki gücünü daha da artıracağı konuşuluyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here