Ana sayfa Haber Google Play Store’da filtrelenmiş arama dönemi başlıyor

Google Play Store’da filtrelenmiş arama dönemi başlıyor

0

Bazı kullanıcılar yaklaşık bir yıldır arama esnasında bu yeşil renk önerilerle karşılaşıyorlar. Fakat bu özellik daha çok Haziran ayında yaygınlaşmaya başlamıştı. Bununla birlikte özellik sadece aramanızla ilgili bazı anahtar kelimeler sunuyor, sonuçları fiyatlara göre ayıracak şekilde filtreler bulunmuyordu. Ama şimdi Google”ın bu tip bir filtre üzerinde denemeler yaptığı anlaşılıyor.

“Teh Jax” isimli kullanıcı Play Store”da yaptığı aramalar esnasında “ücretsiz” ve “seçkin” şeklinde filtreler gördüğünü bildiriyor. Bazen ilk denemede ortaya çıkıyor söz konusu filtreler:

Diğer zamanlar ise örneğin MP3 player arıyorsanız, arama kriterleri o doğrultuda daraltılıyor.

Bununla birlikte bu özellik henüz tam anlamıyla bütünlük göstermiyor. The Jax”ın da belirttiği üzere bazı aramalarda “ücretsiz” ve “seçkin” filtreleri, aşağıda da görüleceği üzere, belirmiyor.

Dikkatimizi çeken bir başka şey daha var: Bazı aramalarda “en çok oy alan” ve “reklamsız” şeklinde filtreler de beliriyor. Hatırladığımız kadarıyla daha önce bu filtreler yoktu.

Aslında bu filtreler oldukça önemli. Google”ın bu zamana kadar durduğu hataydı. Henüz sadece bazı kullanıcıların görebildiği filtreler, sunucu tarafında aktif hale getirilmiş durumda şimdilik. Google gibi tam olarak hangi sonuçların su yüzüne çıkarılması gerektiğini bilen bir firmanın mağazasının tam anlamıyla çöplük durumunda olması inanılır gibi değil. ücretsiz, seçkin, oylamaya göre, yüklenme oranına göre, reklamlı ya da reklamsız ve kategorilere göre arama filtrelerinin Play Store”da mutlaka bulunması gerekiyor. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here