Ana sayfa Donanım Google Pixelbook incelemesi: Kısıtlı işletim sistemi üzerinde göz kamaştırıcı donanım

Google Pixelbook incelemesi: Kısıtlı işletim sistemi üzerinde göz kamaştırıcı donanım

0

önceki Chromebook Pixel”ler gibi alüminyum kasa içerisinde şekilelndirilen Pixelbook”un ön yüzü plastik silikon altlıkla kaplanarak yazma esnasında bileklerinizi inanılmaz şekilde rahatlatmanıza imkan tanıyor. Aynı zamanda cihazı farklı katlama modlarına getireceğiniz zaman da oldukça sıkı kavrama imkanı sunuyor bu haliyle.

Pixel telefonlarında olduğu gibi arka yüz kaliteli bir cam panelle kaplanarak, kablosuz sinyallerin giriş çıkışına hizmet ediyor. Ekran da trackpad boyunca cam kaplama ile kaplanmış. Google Donanım departmanının ürünlerin birbiriyle ilişkili olması için gayret sarf ettiği aşikar. Zira Pixelbook”un arka tasarımının, Google Pixel”in beyaz-gümüş rengi tasarımı ile aynı olduğunu söyleyebiliriz. Telefonda olduğu gibi diz üstü modelde de gümüş renk metal gövde mevcut. Arka yüz ise beyaz renkle renklendirilmiş cam kaplamadan ibaret.

Cihazın menteşeleri, cihazı istediğiniz şekilde katlamanıza imkan veriyor (dizüstü, tablet ya da tente modu). Tente modu ile masa üzerinde fazla yer kaplamadan video izleyebilirsiniz. Fakat 12.3 inç, 1 kg ağırlığındaki cihazı tek elle taşımak biraz zor. Bu haliyle 12.9 inç iPad Pro”dan %60 daha ağır. Yani, kağıt üzerinde göründüğü gibi durmuyor, insan elinde.

Tuşlar, tablet moduna göre taarlandığı için tıpkı telefonda ya da tablette olduğu gibi açma-kapama tuşu ve ses tuşu kombinasyonlarını cihazın sol bölümünde buluyorsunuz. Kenara yerleştirilmiş ses açma tuşu dizüstü modunda kullanmak için biraz zahmetli olabilir ama ses kontrolleri aynı zamanda klavye fonksiyon sütununda da yer alıyorlar. Aynı zamanda sol tarafta USB-C girişi ve 3.5mm kulaklık girişi de yer alıyor. Sağ tarafta ise diğer bir USB-C girişi görüyorsunuz. Pixelbook, USB-C şarj cihazı ile birlikte geliyor ve Chromebook Pixel 2″de olduğu gibi her iki girişi de şarj için kullanabiliyorsunuz.

En önemli tuş olarak adlandırabileceğimiz “Google Assistant” tuşu ise alt tarafta, “Control” tuşu ile “Alt” tuşunun arasında yer alıyor. Tıpkı Windows bilgisayarda Windows tuşunun bulunduğu yerde olduğu gibi.

Bu tuşa bastığınızda Pixelbook, Google Assistant”ın yerleşik olduğu ilk dizüstü bilgisayar haline geliyor. Arayüzü ise telefon uygulamasındaki ile aynı. Görüntü oranı ise 9:16 civarında. Pencere alt sol bölümde açılarak, sesli ya da yazılı komutlarınızı alabiliyor. Pixelbook”ta 4 adet uzak mesafeli mikrofon bulunuyor. Google Home”dan 2 mikrofon daha fazla mikrofon bulunduran cihazla, odanın diğer ucundan konuşma gerçekleştirebilirsiniz.

 

Şaşırtıcı olan ise 128GB standart hafıza seçeneğinin sunulması. Chrome işletim sistemine sahip cihazlar genellikle 16GB depolama alanı sunuyorlardı, zira bu cihazlar “bulut depolama alanı” özelliğini ön planda tutarak tasarlanıyorlar. Dolayısı ile fazla depolama alanına gerek duyulmuyordu. üstelik 128GB sadece giriş seviyesinde sunulan seçenek. Aynı zamanda 512GB”a kadar varan diğer seçenekler de mevcut.

Eğer 1.000 değerindeki bu Chrome işletim sistemi üzerinde çalışan diz üstü bilgisayarına ek olarak 99$ daha harcamak isterseniz, Pixelbook Pen”i de satın alabilirsiniz. Alüminyum ve metalden yapılma stylus, 10ms gecikme süreli, 60 derece açısal ölçümlü ve 2.000 seviyesinde basınç hassasiyetine sahip. çoğu zaman bir parmak hassasiyetinde çalışan kalemle web sayfaları arasında gezini yapabilir, pencerelerinizi düzenleyebilirsiniz. Aynı zamanda çizimlerinizi düşük gecikme süresinde yapabiliyor olmak da harika bir his veriyor.

Kalem üzerinde bulunan tuşa bastığınızda Google Assistant ile görsel arama yapabiliyorsunuz. Yapmanız gereken tek şey tuşa basılı tutmak. Mavi renk bir çizim yapmaya başlayacaksınız. Arama yapmak istediğiniz şeyin üzerinde örneğin bir çember çizerek, çizdiğiniz parçayı Google Assistant”a gönderiyorsunuz. Böylece kişi ya da yerlerle ilgili aramalar yapabiliyorsunuz.

Kalemin pili ise AAAA türünden. Yani, dörtlü A tipi pillerden.

Sadece web sayfalarını ve etkileyici Android telefonu uygulamalarını çalıştıracak bir bilgisayara 1.000$ vermek ne derece mantıklı olabilir, bilemiyoruz. Pixelbook”u, oyun oynama, fotoğraf düzenleme, geliştirme ya da video editleme gibi alanlarda kullanabileceğiniz 1.000$ fiyat etiketini hakkeden bilgisayarlar gibi kullanamazsınız. Her ne kadar bazı Android ya da web uygulamalarla bu ihtiyacın bir kısmını karşılayabilseniz de, piyasada yer alan diğer programları bu platformda kullanamazsınız.

Eğer Chromebook Pixel”i daha önce kullanıp da memnun kaldıysanız, bundan da memnun kalacaksınızdır. Bunun ötesinde bir şey söylemek, oldukça zor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here