Ana sayfa Haber Google Pixel 3 ve Pixel 3 XL Tanıtıldı – Özellikleri ve Fiyatı

Google Pixel 3 ve Pixel 3 XL Tanıtıldı – Özellikleri ve Fiyatı

0

Google’ın yeni amiral gemisi akıllı telefonları nihayet tam olarak tanıtıldı. New York City’de gerçekleştirilen etkinlikte ortaya çıkan Google Pixel 3 ve Pixel 3 XL modelleri; daha büyük ekranlara, kablosuz şarja ve bazı farklı yazılım özelliklerine sahip oldu.

Ekranlar

Bu yıl da tıpkı geçen yıl olduğu gibi iki model arasında ekran farklılıkları bulunuyor. Pixel 3 modelinde yer alan 18:9 en-boy oranında 5,5 inçlik ekran, incelen çerçeveler sayesinde geçen yılın modeliyle hemen hemen aynı boyutların korunmasını sağlıyor. Küçük modelde neyseki yer almayan çentik, büyük modelde kendisine gururlu bir yer buluyor. 6,3 inçlik 18,5:9 en-boy oranında bir ekrana sahip olan Pixel 3 XL, ortasında devasa bir çentikle geliyor. Modeller arasında tıpkı geçen yıl olduğu gibi yine bir çözünürlük farkı mevcut. Küçük model 1080×2160 piksel olan çözünürlük, büyük modelde 1440×2960’a yükseliyor. Ekranın boyutunun da arttığını varsayarsak her iki cihazın da gâyet keskin bir görüntü deneyimi sunacağını söyleyebiliriz.

Ekranların benzer yanlarına gelecek olursak, her ikisinde de yer alan HDR desteği medya tüketimini son derece iyi hâle getiriyor. Cihazlar ayrıca Always On Display ve farklı renk modlarına da sahip.

Pixel 3 ve 3 XL modellerinin hem önleri hem de arkaları Gorilla Glass 5 (Gorilla Glass 6 olamaz mıydı?) tarafından korunuyor.

Batarya

Büyük modelle başlayacak olursak geçen yıla göre bir azalma olduğunu söylemeliyiz. Cihazın 3430mAh pili kapasite olarak yeterli olsa da bize göre geçen yıla göre düşüş yaşanmamalıydı. Küçük modelde ise geçen yıla göre küçük bir artışla 2915mAh kapasiteli pil bulunuyor.

Bataryayla ilgili gelen yeni diyebileceğimiz özellik kablosuz şarj. Cihazlar artık cam arkaları sayesinde kablosuz olarak şarj edilebiliyor ve aynı etkinlikte tanıtılan Pixel Stand bu işi 10W’lık bir güçle yapabiliyor. Bu güç, geçen yılın Pixel 2 modellerinde kutudan çıkan şarj aletinin hızıyla birebir aynı. Pixel Stand özelliklerine kısaca bakacak olursak da cihazınız şarj olurken bir Google Home akıllı hoparlör olarak çalışabiliyor, isterseniz dijital fotoğraf çerçevesi olabiliyor, hatta sofistike bir alarm saatine bile dönüşebiliyor.

Google Pixel Stand Kablosuz Şarj Platformu

Google neyseki bu yıl kutuya yerleştirdiği 18W hızlı şarj aleti sayesinde kullanıcılarını önemsediğini bir nebze olsun gösteriyor. Firmanın açıklamasına göre bu şarj aletiyle 15 dakikalık şarj 7 saatlik bir kullanım ömrü sağlıyor.

Arka kamera

Donanımsal olarak değişmeyen arka kamerada bizi bekleyen sürprizler yazılımsal tarafta. 12,2MP’lik OIS destekli sensör, f/1,8 lensle dünyayı görüyor. Geçen yılların HDR+ özelliğine ek olarak bu yıl bir de Top Shot kullanıcıların hizmetinde olan bir özellik.

Top Shot’ı biraz açıklayacak olursak kısaca cihaz; fotoğraftaki herkesin kameraya baktığını, odakta olduğunu ve gülümsediğini kontrol ediyor. Bunları birleştirerek en iyi fotoğrafı seçen ya da sizin seçmenize izin veren Pixel 3 modelleri, tahmin ettiğiniz üzere siz deklanşöre basana kadar ve bastıktan sonra birçok fotoğraf çekiyor ve bunları kullanıyor. Bir diğer yeni özellik olan Photobooth ise gülümsediğinizde otomatik olarak fotoğrafınızı çekiyor. Bu özellik pek de etkileyici diyemeyiz çünkü firmalar aynısını uzun zamandır zaten yapıyor.

Super Res Zoom, yani Süper Çözünürlüklü Yakınlaştırma özelliği, tek kameralı telefonda daha kaliteli yakınlaştırma sağlıyor. Özelliğin tamamı yine tahmin edeceğiniz üzere yazılımsal.

Ana kamera maalesef hâlâ 4K videoları 60fps hızında çekemiyor. Bu eksiği kapatmak için eklenen yeni Fused Video Stabilization ise yürürken ya da koşarken çekilen videoların daha stabil olmasını sağlıyor. Özellik her ne kadar 4K çözünürlükte çalışabilse de en iyi sonuçları 1080p’de veriyor.

Ön kameralar

Pixel 3 ve Pixel 3 XL modelleri, diğer amiral gemilerinin arka tarafta sunduğu ekstraya ön tarafta sahip. Çift ön kamerayla gelen akıllı telefonlar, bunlardan bir tanesiyle standart açılı (75°) fakat parlak selfieler çekebilirken diğeriyle geniş açılı (97°) fakat daha karanlık selfieler çekiyor. İki kamera arasındaki bir diğer fark ise dar açılı olan otofokus özelliğine sahipken geniş açılının sabit odaklı olması.

Ön taraftaki iki kamera da arkadaki yeni özellik olan Fused Video Stabilization’dan yoksun olsalar da dijital görüntü sabitleyici ikisinde de doğal olarak bulunuyor.

Ses

Her iki modelde de bulunan stereo ön hoparlörler, titreşimleri direkt olarak kullanıcıya aktarıyor. 3,5mm kulaklık jakına yine maalesef yer vermeyen Google, bu kez cömert davranıp kutuda Pixel USB-C kulaklık gönderiyor. Bildiğimiz kulaklığın neyi özel diyecekseniz bir an durup kendinizi sakinleştirin. Pixel kulaklıklar Google Assistant entegrasyonuyla geliyor ve sesli komutları algılama, yeni mesajlarınızı size okuma, sesle cevap vermenizi sağlama hatta gerçek zamanlı çeviri gibi ekstralara sahip.

Google ek olarak kutuda yeniden tasarlanmış bir USB-C’den 3,5mm kulaklık jakına adaptöre yer veriyor. Bu adaptör, ya da kablo, öncekine göre daha az enerji harcıyor ve daha kısa sürede müzik dinlemeye başlamanıza olanak sağlıyor.

Platform

Pixel 3 ve XL modellerinin ikisi de Qualcomm Snapdragon 845’ten gücünü alıyor. Bu çipsetler amiral gemisi modellerinde karşımıza çıksa da Google bu modellerde işlemci hızını büyük çekirdeklerde 2,5GHz’e düşürmüş. Küçük çekirdeklerin hızı da aynı şekilde azaltılarak 1,6GHz’de tutulmuş. Firmanın bu hamlesinin altındaki açıklaması ise enerji tasarrufu sağlamak. Yapılan 0,2GHz düşüş günlük kullanımda herhangi bir fark yaratmayacaktır.

Geçen yıla göre değişmeyen ve bu konuda ciddi hayal kırıklığı yaratan RAM kapasitesi, 4GB ile sınırlı. Depolama kapasitesi ise 64GB ya da 128GB seçeneklerine sahip. Kapasiteyi arttırmak için herhangi bir kart desteği de maalesef sunulmuyor.

Ekstralar

Yeni akıllı telefonlar artık IP68 su ve toz geçirmezlik sertifikasına sahip. Geçen yılın IP67 sertifikasını geçen bu modelleri yine de çok gerekmedikçe suya sokmamakta yarar var.

İki standart renk seçeneğinin arasına yeni eklenen “Not Pink” adından da anlaşılacağı üzere pembe değil fakat oldukça yakın. Diğer iki standart renk “Just Black” ve “Clearly White” şeklinde. Google isimlendirme sırasında mizahını konuşturmuş(!).

Fiyat ve Uygunluk

Her iki model de ABD’de 19 Ekim’den itibaren mağazalarda satışa sunuluyor. Avrupa’ya 2 Kasım’da geçen Google modellerinden küçük olanı burada 850 Eurodan başlayan bir etikete sahip olurken büyük model ise 950 Euroluk etikete sahip. Cihazların 128GB kapasiteli modelleri ise 100’er Euro daha pahalı.

Google’ın cihazları resmi olarak ülkemizde satışa sunulmayacak. Avrupa ya da Amerika’daki tanıdıklar aracılığıyla ülkemizde kullanabileceğiniz yeni cihazlar hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here