Ana sayfa Haber Google, Pixel 2 ve Pixel 2 XL modellerini tanıttı

Google, Pixel 2 ve Pixel 2 XL modellerini tanıttı

0

Her ne kadar ülkemizde satışı olmasa da, teknoloji dünyasının önem verdiği bir etkinlik olması nedeniyle Google’ın yeni ‘Pixel 2’ ve ‘Pixel 2 XL’ modellerinden biraz bahsetmek istiyoruz.

Google, ikinci nesil Pixel akıllı telefonları olan Pixel 2 ve Pixel 2 XL”i duyurdu. Pixel 2, bir önceki modelle hemen hemen aynı görünürken, 2 XL kısmi tasarım değişikliklerine tabi tutulmuş. Ekran boyutu 5.5 inç”ten 6 inç”e çıkarılmış ve artık ekran, neredeyse telefonun tüm yüzünü kaplıyor. Mükemmel anlamda bir uçtan uca görüntüsü değil ama, ekranın çerçeve kenarları üst ve alt bölümlerde oldukça toparlanmış.

Küçük boy olan Pixel 5 inç ekranlı, kenarları kare şeklinde biçimlendirilmiş ve kalın çerçeveli (çok yakından bakmadığınız sürece orijinal modelinden ayırmak mümkün değil gibi). Tek göze çarpan fark, her iki telefonun arka yüzünde yer alan cam bölümün yukarıdan daraltılmış olması. Böylece artık parmak izi sensörünün üzerine taşmıyor. Google”a göre parmak izi sensörü, en hızlı akıllı telefon sensörü. Pixel”in kamera lensleri de daha büyütülerek, kameranın arkasından biraz sarkık duruma gelmiş.

Teknik özelliklere gelirsek: Her iki telefon da Snapdragon 835 işlemci, 4GB RAM ve 64GB ile 128 GB”lık hafıza seçeneklerine sahipler. Her bir telefonun ön yüzünde stereo hoparlör ve OLED ekran bulunuyor. Daha küçük boyda olan Pixel, 1080p çözünürlükte iken (441 PPI yoğunluğunda), daha büyük olan versiyonun 2880×1440 çözünürlüğü var (538 PPI yoğunlukta).

Telefonun kamerasını DXO”ya test için veren Google, kameranın 98 aldığını belirterek, iPhone 8 Plus”ın ise 94 aldığını söyledi.

Her iki modelin arka yüzünde bulunan kameralar 12.2 megapixel çözünürlükte, f/1.8 odak aralığında.

Pixel modellerde bu yıl Google”ın “dual-pixel sensör” adını verdiği her bir pixeli ikiye ayıran bir teknoloji kullanılıyor. Yani pikseller bu yıl biraz daha küçük olacak (geçen yılki 1.55 mikrometrelik piksel boyutu artık 1.4 mikrometreye düşüyor). Böylece çift kameranın sağladığı özellikleri tek kamerayla sağlayabilecek. Bu haliyle daha hızlı oto-odaklama imkanı kazanan kamera, aynı zamanda ikinci bir kameraya ihtiyaç duymadan tıpkı iPhone 7 ve 8 Plus”ta olduğu gibi bokeh efektini, portre modunda sunabilecek.

Google portre efektinin insanların yanında nesneler üzerinde de çalışacağını, bu özelliğin ayırmalı piksel teknolojisini kullanmayan ön yüzdeki 8 megapiksellik kamerada da çalışacağını belirtiyor. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here