Ana sayfa Mobil Google Nexus S

Google Nexus S

0

Google ikinci rounda Nexus S ile hazır

Google akıllı telefon pazarına, kendi işletim sistemi olan Android”le ilk olarak HTC ortaklığıyla girdi. Nexus One olarak isimlendirilen akıllı telefon, nedendir bilinmez beklenen satış rakamlarına ulaşamasa da oldukça yankı uyandırdı. Aradan geçen bir yıl boyunca Google”ın tepe yönetimi yeni bir Google akıllı telefon olmayacak açıklamaları yapmalarına rağmen yepyeni bir Nexus modeliyle karşılaştık. Google”ın yeni harikasının adı bu kez Nexus S… En önemli fark ise bu Google”ın tercihini Güney Koreli elektronik devi Samsung”dan yana kullanmış olması.

Google Nexus S

Nexus One, her ne kadar satış rakamları açısından sınıfta kalmış gibi gözükse de Google”ın mobil işletim sistemi Android”i akıllı telefon pazarına sokmasının yanı sıra bugünkü yerini almasında önemli bir katkı yaptı. CEO Eric Schmidt”in, “Google yeni bir akıllı telefon çıkarmayacak.” açıklamaları oldukça kafaları karıştırsa da Web 2.0 konferansında elinde taşıdığı telefon, teknoloji basınında, kazanın fitilini ateşledi. Bilgi ve dedikodu bombardımanının ardından Samsung ortaklığıyla geliştirilen yeni nesil Nexus, “Nexus S” olarak rekabetteki yerini aldı. Peki Google”ın telefonu internetle buluşturduğu harikasındaki yenilikler neler onlara bir göz atalım.

 

Google Nexus S

Kaliteli malzeme ince tasarım ama!..
İşin aslı biz yeni bir Google”ı tasarım anlamında iPhone 4 ile boy ölçüşecek çizgilerde bekliyorduk. Malzeme kalitesi ve kullanılan kaplama malzemesi çok iyi olsa bile kullanılan plastik ağırlıklı kasa Nexus S”e istediği havayı katamıyor. Bu konuda sınıfta kalıyor diyebiliriz. Samsung, ergonomiyi üst seviyeye çıkarmak için eğimli bir yapı tercih etmiş ve tek elle kullanımı oldukça kullanışlı bir hale getirmiş. Oval ön yüzü Nexus S”i oldukça modern gösterirken siyah ekran çerçevesinin ekranla tek parçaymış gibi uyuşması, ekrana olan odaklanmayı üst seviyeye çıkarıyor. Arka kapaktaki motifler Google ve Samsung logolarıyla iyi bir bütünlük oluşturuyor. 4 inçlik super AMOLED ekran ise tasarıma büyüleyecek bir hava katıyor

İşlevselliğin “rengi”
Super AMOLED”in yaratıcısı Samsung, Nexus S”te de renkleri ve dokunmatik deneyimini bir adım yukarı taşıyan bu teknolojiyi kullanmış. 800×480 WVGA çözünürlük veren ekran, renkleri inanılmaz bir canlılıkta kullanıcıya sunarken, batarya ömrünü de uzatıyor. Ekranın en dikkat çeken tarafı ise içeri doğru eğimli olması; bu eğim iki açıdan kullanım kolaylığı sağlıyor. İlki konuşma yaparken yüze daha iyi oturması; ikincisi ise güneşte yansımayı en aza indirerek en uygun görüşü sunması. ön yüzde ekranın üzerindeki kamera 720×480 çözünürlük veriyor ve görüntülü konuşma olanağı sağlıyor. Arka yüzdeki ana kamera ise 5 megapsikellik çözünürlüğü ile 720p videonun yanı sıra, yüksek tanımlı fotoğraflar çekmenize imkan veriyor.

 

Google Nexus S

Yeni donanum ve yazılım
Akıllı telefon takipçileri, tercihlerini yaparken artık sadece tasarıma bakmıyor. İşlemci, RAM ve işletim sisteminin sağladığı avantajlar yavaş yavaş tercih sebebi olarak tasarımın önüne geçmeye başladı. Nexus S”e güç veren ise yenilenen donanım ve yazılımı. Nexus S, Samsung patentli, 1GHz Cortex A8 (Hummingbird) işlemciden güç alıyor. 16 GB yerleşik hafıza yeterli bir depolama imkanı sunarken, işlemciye 512 MB RAM eşlik ediyor. Ancak böylesine iddialı bir devam telefonunda neden RAM”in daha yüksek tutulmadığı soru işareti olarak aklımızın bir kenarında kaldı.

Neden?
Açık söylemek gerekirse, Google – Samsung işbirliğinden RAM”i daha yüksek tutmaları, işlem hacmini artırarak rakiplerinden sıyrılmaları bekleneniyordu. Ama şimdilik mevcut RAM, yazılım yükünü ve diğer gereksinimleri kaldırabilecek nicelikte.

Google”ın inanılmaz bir hızla büyüyen mobil platformu Android, telefona hükmediyor. Android”ün son sürümü 2.3 Gingerbread yüklü olarak gelen Nexus S, donanımsal zenginliğini yazılımın gücüyle birleştiriyor. Gingerbread özellikle yenilenen kullanıcı dostu arayüzü ve batarya ömrünü uzatan eklentilerle dikkat çekiyor.

 

Google Nexus S

Neler yeni?

Android 2.3 Gingerbread”de en dikkat çeken taraf webm uyumunun yanı sıra NFC desteği sağlaması. Açılımı “Near Field Communication” olan bu özellik, telefonun çevredeki cihazlarla etkileşim içine girmesine yardımcı oluyor. İlerleyen zamanlarda çıkacak uygulamalarda, NFC sayesinde birden çok cihazla farklı şeyler paylaşabileceksiniz.

İlk olarak iPhone 4 ile telefonlara giren jiroskop Nexus S”te de karşımıza çıkıyor. üç eksenli bu sensör sayesinde telefon düşey ya da yatay düzlemde hareketlerinizi algılayabiliyor. örneğin FPS tarzı oyunlarda bu sensör yardımıyla karakterinize yön vermek için telefonuzu sağa ya da sola harekket ettireniz yeterli olacak.

Almalı mı uzak mı durmalı?

Tüm anlattıklarımızdan sonra Google Nexus S almayı düşünenlerin kafası karıştıysa hemen kısaca toparlayalım. Bizce Nexus S”in beklentileri karşılamayan iki tarafı var. Birincisi kullanılan malzeme ne kadar kaliteli olsa da ilk bakışta dikkat çekmemesi, ikincisi ise donanımı çoşturacak RAM”in 512 MB”ta tutulması. Bize göre eksiklik olan bu iki kavram bazılarınca, göreceli olarak yeterli görünebilir. Ancak Nexus S bunlar dışında sağlamlığı, kullanım kolaylığı, dokunmatik kalitesi ve cevap verme hızıyla yine Google”ın standart belirlediği bir telefon olma özelliği taşıyor. Türkiye”de nasıl bir fiyat aralığına oturacak bilemiyoruz ancak her anlamda çok stabil çalışan ve kullanım zevki veren bir telefon olduğunu söyleyebiliriz. Almak isteyen düşünmesin bile.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here