Ana sayfa İnternet Google, Nexus One’la ‘cep’ te

Google, Nexus One’la ‘cep’ te

0
Google, cep telefonları için geliştirdiği Android işletim sisteminin ardından, geliştirdiği cep telefonuyla da mobil iletişim dünyasına girmeye hazır.

2010″da piyasaya sürülmesi beklenen ve “Google”ın cep telefonu” olarak nitelenen cihaz, Tayvanlı cep telefonu üreticisi HTC tarafından Google için üretilecek. “Nexus One” adını taşıması beklenen telefonda, diğer üreticilerin de hali hazırda kullandığı Android işletim sistemi, Google ürünleri için özel geliştirilmiş bir versiyonuyla kullanılacak. İnternet üzerinden satılması beklenen Nexus One”ın hattı ise ayrı olarak alınacak. Google”ın cep telefonu operatörü Sprint ve Verizon ve akıllı telefon üreticisi Apple”a ancak bu şekilde meydan okuyabileceği belirtiliyor. The Wall Street Journal”ın haberine göre, kullanıcıya doğrudan cihaz satmaktan pek hoşlanmayan Google, satışı internet üzerinden gerçekleştireceği için, cep telefonunun fiyatını da düşük tutmuş olacak. Haberde dikkan çekilen bir diğer nokta da, Google”ın bu adımıyla birlikte, iPhone ve BlackBerry gibi devlerle rekabeti kızıştıracağı…

Bu arada Google”ın yeni cep telefonunu gören ve neye benzediğini bilen şanslı bir azınlık da var ve onlar da Google çalışanları. Google’ın ürün yönetiminden sorumlu müdür yardımcısı Mario Queiroz, Nexus One”ın neye benzediğini “gösteren” ilk kaynak da oldu bu arada. Queiroz”un blog”unda yayınladığı ilk görseller, bazı Twitter kullanıcıları ve TechCrunch tarafından yayınlandı. HTC tarafından üretildiği ve üzerinde Google’ın geliştirdiği Android işletim sisteminin 2.1 no’lu sürümünün yer aldığı söylenen cihazın, HTC’nin Passion ve HD2 modellerine benzediği de belirtiliyor. Cihazda ses kayıtlarını metne çeviren bir yazılım da bulunuyor. Nexus One’ı ilk deneyenler ise telefonun iPhone’a benzediğini ancak daha gelişmiş ve hızlı olduğunu söylüyor.
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here