Ana sayfa Haber Google Mobil Dünya Kongresi”nde “Android Kasabası” kurdu

Google Mobil Dünya Kongresi”nde “Android Kasabası” kurdu

0

Dünyanın en büyüklerinden biri de olsa bir teknoloji firması, teknoloji akınına uğrayan bir yerde nasıl öne çıkabilir?

Mobil Dünya Kongresi ticaret fuarında bu hafta yayınlanan onca mobil cihaz arasında Fira Barcelona Gran Via kongre salonunda öne çıkmak kolay değil. Fakat Google son bir kaç yıldır ‘world wide web’ gereçlerinden oluşan çok sayıda şeyler üretmeyi başarıyor. 

Google bu hafta Mobil Dünya Kongresi esnasında kongre salonları arasında bir yerde parlak ışıklarla, bir yığın gürültü ve kalabalıkla tıka basa dolu bir çeşit vaha oluşturdu. Android Village olarak adlandırılan bu alanın amacı, satışın ikinci planda olduğu, daha interaktif bir biçimde, Google’ın yeni işletim sistemi Android Oreo’nun bazı özelliklerini sergilemek. 

Android Workshop geçen yılki Android Garden’ın bir devamı niteliğinde. İnsanlar burada gülmek için bazı eğlencelere katılabiliyorlar. Google daha önce de Haziran ayında düzenlenen CES fuarı gibi önemli ticaret fuarlarında yer kiralayarak sesle çalışan sakız topu makinesi ve üç katlı oyun alanı yapmıştı. ödül olarak Android temalı pinlerin verildiği bu alanlarda  kazanılan pinler daha sonra mini Android bebeği ya da etiket paketi karşılığında değiş tokuş edilebiliyor. 

Kasıtsız da olsa ziyaretçilerin bir istasyondan diğerine geçecekleri şekilde dizilmiş çok sayıda yan yana dizili, uzun, dar alanlı istasyonlardan oluşuyor kasaba. Mavi renk Converse All-Stars giyinmiş Google çalışanları ve bembeyaz tulumlarla gezinen işçilerin yer aldığı her bir istasyonda Google’ın bu haftaki etkinlik esnasında açıkladığı yeni telefon serisinde yer alan ürünleri sergilemek için farklı temalar bulunuyor. 

Google’ın yapay zeka platformu dahilinde çalışan bir görsel algılama özelliği olan Google Lens’i tanıtmak için bir kabinin içerisinde pop kültürü ve sanat referanslarıyla dolu bir duvar yer alıyor. örneğin Dua Lipa’nın bir fotoğrafını tarayan ziyaretçiler İngiliz pop yıldızını Spotify’da dinleyebiliyor, İspanyol mimar Antonin Gaudi’nin fotoğrafını tarayarak ona ait sözleri ekrana getiriyorlar. Hamilton kitabının bir kopyasını taradığınızda, Broadway oyunundan bazı sahneler açılıyor YouTube’da. 

Lens ilk başta sadece Google Pixel telefonlarda çalışıyordu ama bu haftadan itibaren Samsung, Nokia, Huawei ve HTC’yi de içeren bir dizi cihaza da geliyor. 

Google Assistant Gallery adlı diğer bir ekranda düzinelerce Google Asistan’la çalışan ürün sergileniyor. Bu ürünler arasında termostatlar, prizler, güvenlik kameraları, kahve kupaları, ampuller ve kulaklıklar bulunuyor. 

Google bu hafta Asistan’a eklediği yeni bir özellikle kullanıcıların geçiş yapmak zorunda kalmadan aynı anda birden fazla dilde komut vermelerini sağladı. Aynı zamanda Hinduca, Taice, Danimarka ve Hollandaca da dahil olmak üzere daha fazla dil desteği de sağlandı. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here